alexa Montblanc 2024 Yenilikler | Watches and Wonders 2024 Yenilikler
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Montblanc 1858 Geosphere 0 Oxygen CARBO2 LE 1969

Montblanc, CARBO2 orta kasaya sahip yepyeni, sınırlı sayıda üretilen 1858 Geosfer 0 Oxygen saatini tanıtıyor.

montblanc-1858-geosphere-0-oxygen-carbo-2-le-1969-8.jpg

Montblanc'ın 1858 Koleksiyonu saatleri, hassaslıkları ve sağlamlıkları sayesinde orijinal olarak askeri kullanım için tasarlanan 1920'ler ve 1930'ların efsanevi Minerva cep saatlerinden ve kronograflarından ilham alınarak dağ keşiflerine yönelik alet saatleri olarak tasarlanıyor. Montblanc, içindeki yenilik kadar güçlü bir tasarımı sergileyen en son 1858 Geosfer saatiyle, cesur tırmanışların merkezi unsuru olan oksijen kavramını eskisinden daha da ileriye taşıyor.

CO2 İçeren Orta Kasa Malzemesi

Montblanc'ın yeni saat kasası malzemesi, kalsiyumun çözünmesi ve karbonatlanması süreci sayesinde biyogaz üretimindeki CO2'yi ve geri dönüşüm fabrikaları tarafından üretilen mineral atıklarını yakalayan öncü bir süreç kullanılarak yaratılıyor.

montblanc-1858-geosphere-0-oxygen-carbo-2-le-1969-9.jpg

Elde edilen CO2 – CACO3 – içeren toz daha sonra ultra hafif ve dayanıklı karbon elyafla birleştiriliyor. Birlikte, saatin orta kasasına dönüşen yenilikçi bir kompozit malzeme olan CARBO2 ortaya çıkıyor.

montblanc-1858-geosphere-0-oxygen-carbo-2-le-1969-11.jpg

Kasanın teknolojik yönüne ek olarak, ortaya çıkan CARBO2 malzemesi, karbon fiber ve CACO3'ün özel karışımına bağlı koyu renk tonlarıyla, Montblanc 1858 Geosfer 0 Oxygen'e iyi bir şekilde uyum sağlayan grafik bir estetik sunuyor. Hayatlarını gezegenin dağlık doğasını keşfetmeye adayan korkusuz dağcılar ve maceracılar gibi, bu malzeme de yeni keşif yolları açıyor.

montblanc-1858-geosphere-0-oxygen-carbo-2-le-1969-3.jpg

Macera temasını güçlendiren 43,5 mm titanyum ve CARBO2 kasanın yan tarafında yalnızca saati takan kişinin görebileceği, Mont Blanc Dağı'nın parlak mavi taslağı göze çarpıyor. Buzullar yaşlandıkça, daha az oksijen içerdikleri ve daha yoğun hale geldikleri için kasa bandında tasvir edilen daha derin bir mavi renk ortaya çıkıyor; gündüzleri beyaz renkte, geceleri ise parlak mavi parlıyor. Böyle bir sonuca ulaşmak için Super-LumiNova® ve koruyucu cila tabakası elle özel bir dikkatle uygulanıyor. Montblanc dağının bir görüntüsü, bu doğa harikasının rengini, derinliğini ve gerçekçiliğini tasvir eden Montblanc'ın 3D lazer tekniği kullanılarak oluşturulan titanyum kapağı da süslüyor.

Sıfır Oksijen

Bu Montblanc 1858 Geosfer 0 Oxygen CARBO2 sınırlı üretim, zorlu ortamlarda çalışmak için ekipmanlarına ihtiyaç duyan kaşifler için çeşitli avantajlar sunan Maison'un "Sıfır Oksijen" saat serisine katılıyor. Kasanın içindeki sıfır oksijen, yalnızca yükseklikte şiddetli sıcaklık değişimleri nedeniyle oluşabilecek buğulanmayı ortadan kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda oksitlenmeyi de önlüyor. Oksijen olmadan tüm bileşenler daha uzun süre dayanıyor ve zaman içinde sürekli hassasiyet sağlıyor. Her sıfır oksijen saati, bu özel ancak görünmez teknolojinin kanıtı olarak bir sertifikayla birlikte geliyor ve oksijen olmadan başarıyla kasalandığını garanti ediyor.

Saat, Kuzey ve Güney Yarımküre kürelerini mavi Greenwich meridyen çizgileri ve 8000 metrelik zirvelerin her biri için 14 nokta ile döndürmeyi içeren, Montblanc Manufacture dünya saati komplikasyonuna sahip Caliber MB 29.25 otomatik mekanizmadan güç alıyor. Ayrıca Gündüz ve Gece göstergesi, 24 saat ölçeği, ikili zaman göstergesi ve tarihi indikatörü gibi özellikler de bulunuyor.

montblanc-1858-geosphere-0-oxygen-carbo-2-le-1969-12.jpg

Saat, mavi parlak ana noktalara sahip çift yönlü titanyum seramik yivli bezel ve safir kristalin altında mavi bir conta ile birlikte geliyor. Ayrıca, binlerce yıldır donmuş kristallerden oluşan birbirine kenetlenen ağ ile buzul buzunun dokusunu yakalayan siyah sfumato buzul desenli kadran ile donatılıyor. Gratte-boisé adı verilen özel bir teknikle hazırlanan bu kadran işlemi, standart tekniklere göre dört kat daha uzun sürüyor.

montblanc-1858-geosphere-0-oxygen-carbo-2-le-1969-10.jpg

Montblanc 1858 Geosfer 0 Oxygen CARBO2, Montblanc Mark Maker Reinhold Messner'in Mont-Blanc masifinin kuzey yüzü Les Droites'in ilk solo tırmanışını gerçekleştirdiği yıla saygı duruşu olarak 1969 adetle sınırlı üretiliyor.

montblanc-1858-geosphere-0-oxygen-carbo-2-le-1969-13.jpg

Montblanc, adını aldığı dağa saygı duruşunda bulunmak amacıyla, derinlik ve gerçekçilik sağlayan özgün bir 3D görüntü oluşturmak için özel bir teknik kullanıyor. Titanyumdan yapılmış olan metalin öncelikle yapılandırılması gerekiyor ki bu, orijinal çizimin kabartması dikkate alınarak dekorasyonun lazerle kazınacağı anlamına geliyor. Daha sonra istenen yüzey (mat ve parlak) benzer şekilde lazerle elde ediliyor. Son aşamada, lazerle üretilen oksidasyonla renkler oluşturulur ve oksidasyon seviyesi nihai sonucu belirliyor.

montblanc-1858-geosphere-0-oxygen-carbo-2-le-1969-14.jpg

Saati, dağcıların kullandığı kumaşları anımsatan desenli, konik uçlu ve ince ayar sistemine sahip, siyah, değiştirilebilir kauçuk kayış tamamlıyor.

Benzer Haberler