alexa Split Second Chronograph | 1858 | Montblanc | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Montblanc 1858 Split Second Chronograph

Yazım gereçleri konusundaki üstün başarısını geleneksel lüks saatçilik kulvarında da devam ettiren Montblanc, Minerva destekli mekanizması ve bronz alaşımlı kasasıyla dikkat çeken modeli 1858 Split Second Chronograph ile saatçiliğin farklı dönemlerini aynı çatı altında topluyor.

montblanc-1858-split-second-chronograph-1.jpg

Modelin son yıllarda yıldızı parlayan bronz alaşımından üretilen, 44mm çapında ve 14.5mm yüksekliğinde tasarlanmış bir kasa ile geliyor. Kasanın tene en fazla temas eden kısmı olan arka kapağında, bronz yerine, olabildiğince geniş tasarlanmış safir kristal cam bölme yer alıyor. Arka kapağın metal çerçevesi ise, farklı marka ve model örneklerden de hatırladığımız şekilde, titanyum alaşımına yer veriyor. Kasanın ön yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip, çizilmelere dayanıklı, bombeli safir kristal cam bulunuyor. Kasaya eşlik eden detaylardan Montblanc logolu ve butonlu kurma koluyla birlikte saat 2 konumundaki buton da yine bronz alaşımdan yapılmış. Modelin su basıncına dayanıklılık değeri ise 30 metre olarak belirtiliyor.

montblanc-1858-split-second-chronograph-4.jpg montblanc-1858-split-second-chronograph-3.jpg

Modelin kadranı, siyah renkte bir zemin üzerine hem bronz malzemeye hem de tasarımın geneline hâkim tonlara uygun şekilde hazırlanmış, bej büyük rakam indekslere yer veriyor. Aynı tonda Super-LumiNOVA fosfor dolgusuna sahip kollar da tasarımın bütünlüğüne destek veriyor. Aslında renk olarak yeterli kontrast ev ekstra kırmızı detaylara yer verilse de, kadranın okunabilirliği biraz zayıf kalıyor. Ancak yine de biraz dikkatli bakmak, kronografın ölçtüğü değerleri okumanıza yetiyor. Bi-Compax tarzında tasarlanan kadranda kullanılan klasik Montblanc logosu da Vintage temayla uyumlu duruyor. Son olarak saat 6 konumuna eklenen mekanizma referansı da modelin Minerva bağlantısına vurgu yapan bir diğer detay olarak yerini alıyor.

montblanc-1858-split-second-chronograph-2.jpg montblanc-1858-split-second-chronograph-7.jpg

Modelin içerisinde kullanılan mekanizma, Richemont Group bünyesine dahil olduktan sonra tamamen Montblanc çatısı altında faaliyetlerine devam eden Minerva’nın imzasını taşıyor. 1930lu yıllarda tanıtılan Caliber 17.29 temel alınarak üretilen elden kurmalı Caliber MB M16.31, aslına uygun şekilde 18.000vph frekansında çalışıyor. Saat, dakika ve saniye fonksiyonlarının yanında "rattrapante" (bölünmüş saniye) kronograf özelliğine de bünyesinde yer veren mekanizma, geniş cam bölmeli arka kapaktan zevkle izlenebiliyor.

montblanc-1858-split-second-chronograph-5.jpg

Sadece 100 adet ile limitli üretilen Montblanc 1858 Split Second Chronograph, bej dikişli siyah timsah derisi kayış ve konsepte uygun tonda üretilmiş Montblanc imzalı standart toka ile geliyor.

montblanc-1858-split-second-chronograph-6.jpg

Minerva gibi efsanevi bir markanın altın çağını, günümüz standartlarıyla tekrar yorumlayan model, hem vintage tutkunları hem de alternatif malzeme meraklılarını ortak paydada birleştiriyor.

montblanc-1858-split-second-chronograph-8.jpg

Benzer Haberler