alexa Rouge Et Noir | Heritage Chronométrie Quantième Complet Vasco da Gama | Montblanc | Stil | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Montblanc Heritage Chronométrie Quantième Complet Vasco da Gama & Rouge Et Noir Ball Point

montblanc-logo.png

Saat severlerin birçoğunun aynı zamanda kaliteli yazım gereçlerine de ilgi duyuyor olduğu yadsınamaz bir gerçek. Horobox editörleri de bu duruma kayıtsız kalmadı ve sizler için iki farklı dünyanın iki seçkin örneğini bir araya getirdi. Yazım gereçleri ve saatler dendiğinde ilk akla gelen isimlerden Montblanc’tan iki muhteşem ürün Emre Şişman’nın objektifinden karelerle haberimizde..

Montblanc Heritage Chronométrie Quantième Complet Vasco da Gama Ref. 112539

Lüks yazım gereçlerinde olduğu kadar artık lüks saatlerde de önemli isimlerden kabul edilen Montblanc’tan, yine yakın zamanda saatseverler ile buluşan Heritage Chronométrie Quantième Complet Vasco da Gama Ref. 112539 modeli ile birlikteyiz.

MontBlanc-Vasco-Da-Gama-Special-Edition-112539-2-.jpg

Yazılarımı takip edenler fark etmiştir, Montblanc’ın özellikle geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde geldiği noktayı çok başarılı bulduğumu sık sık dile getiriyorum. Yazım gereçleri ürün grubunda görmeye alıştığımız tasarım ve kalite anlayışını eksiksiz bir şekilde saat grubuna da entegre etmeyi başaran markanın, özellikle fiyat/performans konusunda rakipsiz ürünlere imza attığını görmemek mümkün değil. Montblanc Heritage Chronométrie Quantième Complet Vasco da Gama Ref. 112539 modeli de bu duruma mükemmel bir örnek teşkil ediyor.

MontBlanc-Vasco-Da-Gama-Special-Edition-112539-14-.jpg

Model isminde geçen “Quantième Complet” kelimeleri Fransızcada “tam takvim” anlamına geliyor. Yakın zamanda popülaritesi daha da artan bu komplikasyon, takvim ile ilgili önemli bilgiler sunuyor ancak, bu işi yaparken bir Perpetual Calendar gibi “tam otomatik“ hareket etmiyor ve bazı durumlarda kullanıcının tekrar ayar yapmasını gerektiriyor. Kısaca izah etmek gerekirse durum şöyle; Complete Calendar fonksiyonu ayların gün sayıları arasındaki farkları ayırt edemiyor. Onun yerine her ayın 31 günden oluştuğunu düşünerek hesaplama yapıyor. Bu nedenden dolayı gün sayısı 31den az olan aylar için ayın son günü gece yarısından önce tekrar ayarlanmaya ihtiyaç duyuyor.

MontBlanc-Vasco-Da-Gama-Special-Edition-112539-1-.jpg

Bu şekilde anlatıldığında kulağa biraz karmaşık geldiğinin farkındayım ancak Montblanc’ın başarılı tasarımı sayesinde bu ayar kasanın yan tarafına gömük şekilde konumlandırılmış bir buton sayesinde kolayca yapılabiliyor. Saatin beraberinde bu butona basmak için özel olarak hazırlanmış bir de aparat bulunuyor. Aparatın yanınızda bulunmadığı durumlarda ayar yapmanız gerekirse yine endişelenecek bir durum yok zira bir tükenmez kalem de bu işi rahatlıkla yapabiliyor.

MontBlanc-Vasco-Da-Gama-Special-Edition-112539-8-.jpg

Saatin kadranına sunburst efektine sahip gümüş gri bir ton hâkim. Rodyum kaplama baton indekslere ve 3-6-9 Arabik numaratörlere yine rodyum kaplı, kılıç formunda hazırlanmış akrep ve yelkovan eşlik ediyor. Kadranın dış kısmına yerleştirilmiş dairesel skala üzerinden gösterim yapan tarih fonksiyonu için tasarlanan kolun uç kısmında kullanılan kırmızı detay ise tarihi doğru okumayı büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

MontBlanc-Vasco-Da-Gama-Special-Edition-112539-3-.jpg

Gece mavisi tonunda hazırlanmış ay fazı göstergesi başlı başına bir sanat eseri.

Saatin paslanmaz çelik kasası 40mm çapa ve 9,7mm kalınlığa sahip. Modern bir ebat ile optimum konforu beraber sunan kasanın özellikle ebat olarak saatin koldaki duruşuna olan katkısı fevkalade.

MontBlanc-Vasco-Da-Gama-Special-Edition-112539-11-.jpg

Markanın ünlü amblemi ayar tepesinin üzerine işlenmiş. Tüm ürün gamının ortak noktalarından olan bu detay, özellikle aynı markadan farklı ürünler kullanmaktan hoşlananları gülümsetiyor.

MontBlanc-Vasco-Da-Gama-Special-Edition-112539-5-.jpg

Saatin içerisinde yer alan mekanizma Caliber MB 29.16 olarak geçiyor. Aslen Sellita tabanlı olan mekanizmanın üzerinde takvim fonksiyonlarına hayat veren Dubois Dépraz imzalı modül bulunuyor. Markanın bu modelde in-house bir mekanizmaya yer vermemiş olmasını bir dezavantaj olarak görenler olabilir ancak bu durumun, markanın uygun fiyat politikasının altında yatan yegâne neden olduğunu da hatırlamakta fayda var.

MontBlanc-Vasco-Da-Gama-Special-Edition-112539-4-.jpg

Safir kristal arka kapağın üzerinde saatin atfedildiği Vasco da Gama’nın imzası ve ünlü kâşifin gemisi “São Gabriel”in bir illüstrasyonu yer alıyor.

Montblanc Heritage Chronométrie Quantième Complet Vasco da Gama Ref. 112539 üzerinde siyah bir deri kayış ile geliyor. Saatin dress complication karakterine uyumlu şekilde tasarlanan kayışın üretiminde, yine markanın kendisine ait olan ve Floransa/İtalya’da yer alan, Montblanc Pelletteria atölyelerinin imzası bulunuyor. Paslanmaz çelik katlanır klipsin eşlik ettiği kayışın koldaki kalite hissi ve konforu gayet başarılı.

MontBlanc-Vasco-Da-Gama-Special-Edition-112539-6-.jpgMontBlanc-Vasco-Da-Gama-Special-Edition-112539-7-.jpg

Montblanc Heritage Collection “Rouge et Noir “Ball Point

Stil köşemizin ikinci konuğu ise aksesuar başlığı altında en az saat kadar önemli bir yer tutan yazım gereçlerinden geliyor. Konu özellikle kalemlere geldiğinde Montblanc markasını hatırlamayacak kimse yoktur diye düşünüyorum. Bir asrı aşan tarihinde hepsi birbirinden önemli sayısız tasarıma imza atan markanın ürünlerine hayran olmamak elde değil. Kalem konusunda klasik tasarımlardan hoşlanıyor olmamdan ötürü kullandığım üç Montblanc kalem de Meisterstück serisine ait modellerden oluşuyor. Fevkalade okunaksız yazıma rağmen kullanmaktan büyük zevk duyduğum Montblanc kalemlerime yakın zamanda bir de versatil Meisterstück eklemeyi düşünüyorum.

MontBlanc-Vasco-Da-Gama-Special-Edition-112539-10-.jpg

Haberimize konu kalem ise markanın Heritage Collection ürün grubunda yer alıyor. İsmini 1906 senesinde üretilen efsane “Rouge et Noir“ modelinden alan koleksiyon, markanın 110. kuruluş yıldönümü anısına tasarlanmış. Tıpkı 1906 senesinde üretilen versiyonda olduğu gibi güncel “Rouge et Noir“ modeli de uzun ve ince bir siluete sahip. Markanın kuşaklar boyu devam eden üstün kalite ve hassas işçilik parametrelerini başarıyla bünyesinde toplayan modelin gövdesi ve kapağı mercan rengi reçineden üretilmiş. Antrasit materyalinin çeşitli şekil verme ve yaşlandırma aşamalarından geçmesiyle üretilen klips ise ünlü yılan figürüyle yine markanın görkemli geçmişine gönderme yapan detaylar arasında yerini alıyor.

MontBlanc-Vasco-Da-Gama-Special-Edition-112539-13-.jpg

Bu arada çoğumuz için fark edilmeyen bir detay olan klipsin ilginç bir de hikâyesi var; 1800ler’in sonu – 1900ler’in başı ile tanımlayabileceğimiz dönemde dolmakalemler klipssiz şekilde üretiliyor ve satılıyordu. Kalemini cebinde taşımak isteyenler için ise ekstra ücret karşılığı klips temin etmek mümkündü. 1905 senesinde Waterman markası ile yazım gereçleri tarihine merhaba diyen klipsler, kısa zaman içerisinde tüm markalar tarafından benimsendi ve kalemlerin vazgeçilmez parçalarından biri halini aldı.

MontBlanc-Vasco-Da-Gama-Special-Edition-112539-12-.jpg

Tasarladığı klipslerde kullandığı yılan figürüyle çıkar çıkmaz başarı yakalayan Montblanc, bu özgün tasarım detayına kuruluşunun 110. Yılı anısına yeniden hayat verdiği “Rouge et Noir“ koleksiyonunda tekrar yer vererek bir kez daha geçmişin esintilerini günümüze taşımayı başarıyor.

MontBlanc-Vasco-Da-Gama-Special-Edition-112539-15-.jpg

Modern teknolojilerin hayatımızın her anına ortak olduğu günümüzde, eğer ayın durumunu emaye üzerine işlenmiş minyatür bir göstergeden izlemekten ve en basit notlarınızı bile tam 110 sene önce tasarlanmış bir kalemle yazarak almaktan hoşlanıyorsanız hemen bir Montblanc satış noktasına uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Benzer Haberler