alexa Meisterstück Heritage | Montblanc | Moonphase | Stainless Steel | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Montblanc Meisterstück Heritage Moonphase Stainless Steel

Montblanc-logo-wordmark.png

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere Montblanc’ın hem bir saat markası olarak geldiği noktayı hem de yakın zamanda ürettiği modelleri son derece başarılı buluyorum. Markanın lüks saat bölümüne gösterdiği ilgi ve yaptığı yatırımlar devam ettiği sürece bu başarılı modellerin devamının da geleceğini düşünüyorum.

Bugünkü incelememize konu ise markanın geleneksel çizgiler taşıyan koleksiyonu Heritage Collection bünyesindeki favori modelim Montblanc Meisterstück Heritage Moonphase Stainless Steel.

MONT_BLANC_HER-TAGE_SP-R-T_MOONPHASE-1-.jpg

Montblanc’ın Heritage Koleksiyonu konu olduğunda en çok beğendiğim detayların başında modellerin tasarımlarına hâkim sade ve zarif çizgiler geliyor. Koleksiyonda yer alan ürünlerin tamamı geleneksel saatçiliğin klasikleri arasına giren estetik detayları modern teknoloji ile başarıyla kombine ediyor. Üstelik bunu yaparken markaya ait detayları da dozunda kullanarak ne sadelikten ne de zarafetten ödün vermiyor. Özellikle sade kadranları nedeniyle ilk bakışta fazla heyecan uyandırmayan modelleri gibi de görünseler, Heritage Koleksiyonu’nda yer alan saatlerin tamamı biraz dikkatli bakıldığında insanı kendine hayran bırakan değerleri bünyesinde barındırıyor.

MONT_BLANC_HER-TAGE_SP-R-T_MOONPHASE-2-.jpg MONT_BLANC_HER-TAGE_SP-R-T_MOONPHASE-3-.jpg

Heritage Koleksiyonu’nda hepsi birbirinden güzel ve değerli saatler yer alıyor ancak, koleksiyonda yer alan favori modelim, incelememize de konu olan, Montblanc Meisterstück Heritage Moonphase Stainless Steel. Bu tercihimin elbette kendime göre haklı sebepleri var ve bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum.

Şüphesiz koleksiyonun en dikkat çekici saati Pulsograph Limited Edition modeli. Hem estetik hem de horolojik olarak eşsiz detay ve fonksiyonlarla donatılmış bu saatin zayıf yanı ise aynı oranda yüksek fiyat etiketi taşıması.

Bunun dışında koleksiyonda iki adet de giriş seviye model yer alıyor. Bir tanesi sadece zamanı, diğeri ise ekstra olarak tarihi gösterebilen bu iki model elbette son derece güzel saatler ancak bence bu iki modelde “sadelik” parametresi benim zevkimin üzerinde seyrediyor.

MONT_BLANC_HER-TAGE_SP-R-T_MOONPHASE-10-.jpg

Bu saatleri de geride bıraktıktan sonra koleksiyonda yer alan yine önemli parçalardan Perpetual Calendar ile baş başa kalıyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi Montblanc son dönemde ürettiği saatleriyle fiyat/performans oranı parametresini yeniden tanımlıyor. Bu etkileyici duruma en güzel örneklerden biri de şüphesiz Montblanc Meisterstück Heritage Perpetual Calendar. Diğer markaların benzer özelliklere sahip modelleri ile kıyaslandığından müthiş karlı bir alışveriş gibi duran Perpetual Calendar, maalesef bazı estetik zafiyetlerinden ötürü beni pek de memnun edemiyor ve horolojik değerler ile mükemmel fiyat/performans oranının bir saati tercih etmek için yeterli olmadığı gerçeğini bana hatırlatıyor.

Montblanc Meisterstück Heritage Perpetual Calendar’ın oldukça karışık bir kadranı var. Aslına bakacak olursanız bu durum Perpetual Calendar komplikasyonuna sahip hemen hemen her saat için geçerli bir durum ama estetik açıdan bakıldığında benim gibi çok karmaşık kadranlardan veya daha spesifik olmak gerekirse etrafı yazı dolu alt kadranlardan hoşlanmayan saat severler için tercih etmeme sebebi olabiliyor. Bu duruma bir de bu alt kadranların sıkışık bir şekilde merkeze toplandığını eklediğimizde benim için olumlu karar vermek gerçekten güçleşiyor. Bu sıkışık dizilimin kuvvetle muhtemel sebebi Sellita bazlı mekanizma olmalı diye düşünüyorum ama -tıpkı aynı nedenden dolayı duyduğum tüm saygıya rağmen hiç almayı düşünmediğim Omega Speedmaster MoonWatch’da olduğu gibi- bu durum beni kalan diğer alternatife yöneltiyor.

MONT_BLANC_HER-TAGE_SP-R-T_MOONPHASE-7-.jpg

Koleksiyondaki favori saatim Montblanc Meisterstück Heritage Moonphase Stainless Steel modeline baktığımda ilk aklıma gelen şey kadranın sadelik ve zarafeti ne derece başarılı bir şekilde kombine ettiği oluyor. Kadranda tarih penceresine yer vermeyen modellere hayran bir saatsever olarak ay fazı göstergesinin etrafına konumlandırılmış Pointer Date fonksiyonunu da çok beğendiğimi belirtmek istiyorum. Bence bu kadran tasarımıyla Montblanc harika bir iş başarmış. Ancak aynı şekilde düşünmediğim bir nokta var o da saniye kolunun olmaması. Belki bir alt kadran üzerine yerleştirilmiş küçük saniye kolu gözü yoracak bir detay olabilirdi ama merkeze yerleştirilmiş klasik bir saniye kolu bence son derece başarılı olurdu. Aynı zamanda saatin dakikliğini ölçmek için de bir vibrografa ihtiyaç duymazdım.

MONT_BLANC_HER-TAGE_SP-R-T_MOONPHASE-8-.jpg

Daha önce de bahsettiğim üzere pek çok Montblanc modelinin içerisinde giriş seviye Swiss ETA veya Sellita mekanizmalar yer alıyor. Yine çoğu zaman bu mekanizmalar hayat verecekleri modellerin özelliklerine göre çeşitli modül eklentileri vasıtasıyla ek fonksiyonlara kavuşuyor. Montblanc Meisterstück Heritage Moonphase Stainless Steel için de durum farklı değil. Montblanc’ın Caliber Ref. MB 29.14. olarak isimlendirdiği mekanizma aslında Sellita tabanlı.. Üzerine eklenen Dubois Dépraz modülü ile ay fazı ve takvim fonksiyonlarına sahip hale gelen mekanizma 4Hz hızında çalışıyor ve arka kapakta yer alan safir cam bölümden izlenebiliyor.

MONT_BLANC_HER-TAGE_SP-R-T_MOONPHASE-4-.jpg MONT_BLANC_HER-TAGE_SP-R-T_MOONPHASE-5-.jpg

Saatin kola oturuşu son derece dengeli ve fevkalade konforlu. Bu duruma sebep ise şüphesiz 39mm çap ve 10.24mm kalınlık gibi kompakt ebatlara sahip kasa tasarımı. Zarif çizgilere eşlik eden siyah timsah derisi kayış da gayet uygun bir tercih olarak yerini alıyor.

Cesur ve iddialı bir duruş klasik elbise saatlerinin en başarılı olduğu parametreler değil elbette.. Zaten segment olarak da öyle bir beklenti içinde olmamak gerekir diye düşünüyorum ancak bu tespitim kesinlikle Montblanc Meisterstück Heritage Moonphase Stainless Steel’in kendini yeterince gösteremeyen bir saat olduğu şeklinde de algılanmamalı zira saatin sade ve zarif detayları hemen her saat meraklısını cezbedecek estetiği ve duruşu fazlasıyla barındırıyor.

MONT_BLANC_HER-TAGE_SP-R-T_MOONPHASE.jpg

Montblanc özellikle son yıllarda lüks saat markaları arasında önemi yadsınamayacak bir gelişme gösterdi ve bu süreçte pek çok başarılı modele de hayat verdi. Montblanc Meisterstück Heritage Moonphase Stainless Steel bu duruma verilebilecek en iyi örneklerin başında gelen özel bir model.

Benzer Haberler