alexa Montblanc | Star | Legacy | Nicolas Rieussec | Chronograph
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Montblanc Star Legacy Nicolas Rieussec Chronograph

Montblanc, horoloji tutkunlarının favorileri arasında yer alan Star Legacy Nicolas Rieussec Chronograph model ailesini iki yeni versiyonla yeniden saat severlerin beğenisine sunuyor.

montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-1.jpg

Saate geçmeden önce, saate adını veren Nicolas Rieussec’ten biraz bahsedelim. 1781-1866 yıllarında yaşayan Nicolas Rieussec, Fransa Kralı'nın kraliyet saatçisiydi. Bu görevini at yarışlarının popülerlik kazandığı bir zamanda icra eden ünlü usta, yarışlarda kullanılmak üzere bir at bitiş çizgisini geçtiğinde iki dönen zaman sayacının her birine bir damla mürekkep damlatacak bir araç geliştirdi. Dakikaları ve saniyeleri gösteren bu sayaçlar daha sonra, sadece mürekkebin her bir diskin üzerine düştüğü yere bakarak, atın finish derecesini saptamak için kullanıldı. Paris'teki Bilim Akademisi'ne sunulduğunda, üyeler ona bu kelimenin ilk kaydedilen kullanımını işaret eden "kronograf" adını verdiler.

montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-2.jpg

İşin içinde mürekkep olunca, yazım gereçleri ile ünlü Montblanc'ın Nicolas Rieussec'in hikayesine ilgi duymasını anlamak hiç de zor değil. Marka 2007 yılında çıkarttığı, ünlü ustanın kendi adını taşıyan ve tamamen in-house bir kalibreyle hayat bulan kronograf modeliyle bu ilginç konsepti modern zamanlara taşıdı. Saat bir kronograftı ve hemen her kronografta olduğu gibi dakika ve saniye bilgilerini gösteriyordu. Farklı olan konu ise, modelin geçen süreyi ölçmek için ibreleri kullanması yerine, alt kadranların tek bir işaretçi etrafında dönerek, tıpkı Rieussec'in cihazının dönen diskleri kullanması gibi çalışmasıydı. Kronograf komplikasyonun tarih kokan bu zarif sunum şekli kullanıcı dostu tasarımıyla beğeni toplarken koleksiyoncuların dikkatinden de kaçmadı.

montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-3.jpg

Star Legacy Nicolas Rieussec Chronograph koleksiyonuna eklenen iki yeni versiyon ise, konseptin ana hatlarına sadık kalırken tasarımı hem daha modern hem de daha rafine bir forma sokuyor. Öncelikle yeni modeller, 44.8mm değil artık 43mm çapında tasarlanmış kasalarla geliyor. Yeni kasa günümüz standartlarına göre hala büyük de kalsa eski havaleli kasadan çok daha şık kullanışlı duruyor. İki yeni versiyondan standart üretim olan model, mat ve parlak yüzeylere yer veren kasayla geliyor. 500 adet ile sınırlı olan model ise DLC kaplaması ile tasarımın modern kanadını güçlendiriyor. 

montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-4.jpg

Yeni seri, esin kaynağı olarak Paris’i merkezine alıyor. Kadranlar, hem birlikte verilen kayışta hem de mekanizmanın rotorunda da kullanılan,  Clous de Paris Guilloché desenine yer veriyor. Flanşta saat 6:00 pozisyonuna yakın bir yerde “Academy of Sciences, Paris” yazısı, komplikasyonun geçmişini hatırlatmak görevini üstleniyor. 

montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-5.jpg

Şık modellere, markanın in-house tasarlayıp ürettiği Caliber MB R200 görev yapıyor. Vidalı balans, düz kıl zemberek ve kolon çarklı tek tuş kronograf özellikleriyle donatılan otomatik mekanizma, tam kurulumda 72 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor. 

montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-8.jpg montblanc-star-legacy-nicolas-rieussec-chronograph-7.jpg

Her iki model de, Clous de Paris desenli lacivert tekstil kayış ile satışa sunuluyor. Star Legacy Chronograph Nicolas Rieussec'in paslanmaz çelik versiyonunun fiyatı 8.200$,  DLC versiyonun fiyatı ise 8.600$ (ABD liste fiyatları).

Benzer Haberler