alexa TimeWalker | Star Legacy | Montblanc | Sihh 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Montblanc TimeWalker & Star Legacy Chronograph Watches

montblanc-logo-son.png

SIHH 2018’e günler kala, yeniliklerini duyuran markalar arasına Montblanc da katıldı. Yazım gereçleri ile başlayan serüvenini pek çok farklı lüks ürün ile devam ettiren marka, bünyesine kattığı efsanevi isim Minerva’nın da desteği ile hazırladığı yeni ürün grubu ile fuarın yıldızları arasına şimdiden girdi bile.

 

Montblanc TimeWalker Manufacture Chronograph

Yeni tanıtılan koleksiyon içerisinde en çok ilgi çeken ürünlerden biri olan model, Minerva’nın 1991 senesinde ürettiği ve saniyenin 1/5i hassasiyetinde ölçüm yapabilen süreölçerlerden izler taşıyor.  Aradan çok geçmeden 1/10sn hassasiyetini sağlayabilen kalibreler üretebilir hale gelen efsane marka, 1916 senesinde 1/100sn hassasiyetinde ölçüm yapmaya imkân sağlayan ve ilk yüksek frekanslı mekanizmalardan kabul edilen kalibresiyle başarısını perçinliyor.

montblanc-timewalker-manufacture-chronograph-118488-2.jpg

Yeni Montblanc TimeWalker Manufacture Chronograph modeli, aynı konsept üzerine tasarlanmış, şık ve modern bir uyarlama olarak karşımıza çıkıyor. Modelin kasası gayet modern bir ebat olan 43mm çapında tasarlanmış. Paslanmaz çelikten üretilen ve sportif görüntüyü pekiştiren mat yüzey formu ile hazırlanan kasanın ön kısmına üzerinde gümüş karakterler yer alan siyah seramik bezel eklenmiş. 100 metre su geçirmezlik değeri ile spor kronograf DNA’sını başarıyla taşıyan kasanın her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Modelin mekanizmasını gözler önüne seren arka safir cama, daha sportif bir görüntü için karartma efekti uygulanmış.

montblanc-timewalker-manufacture-chronograph-118488-1.jpg

Modelin kadranı vintage temalı saatlerin vazgeçilmez detaylarından Panda renk konfigürasyonunda hazırlanmış. Beyaz zemin üzerine yerleştirilen Tri-Compax kronograf alt kadranları, büyük rakam indekslerle uyum içinde bir görüntü yakalamış. Dauphine tipinde tasarlanmış geniş kolların eşlik ettiği kadranın saat 04:30 yönüne ise tarih penceresi konumlandırılmış. Kronograf fonksiyonuna ait kırmızı saniye kolu merkeze yerleştirilmiş ve uç kısmına Minerva markasına gönderme yapan ok figürü eklenmiş.

montblanc-timewalker-manufacture-chronograph-118488-3.jpg

Yeni modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. MB 25.10 tercih edilmiş. Zaman fonksiyonun yanı sıra Tri-Compax kronograf ve bir de tarih özelliği bulunan otomatik kurgulu kalibrenin çalışma hızı 4Hz., tam kurulumda sağladığı güç rezerv süresi is 46 saat olarak ayarlanmış. Tek parça tungstenden üretilmiş ve üzeri siyah rodyum kaplanmış, klasik yarış otomobili direksiyonu şeklinde hazırlanmış rotoru ile dikkat çeken modelde, Cotes de Genève dekorasyonu ve mavileştirilmiş vidalar gibi geleneksel detaylara da yer verilmiş.

Montblanc TimeWalker Manufacture Chronograph modeline eşlik etmesi için perfore delikli yarış tarzında hazırlanmış kahverengi dana derisi bir kayış tercih edilmiş. Markanın Floransa – İtalya’da yer alan deri işleme bölümünde üretilen Sfumato kayışın uç kısmına, paslanmaz çelikten yapılmış katlanır klips eklenmiş.

 

Montblanc TimeWalker Rally Timer Chronograph Limited Edition 100

Markanın ilgi çekici tasarımları arasında başı çeken Montblanc TimeWalker Rally Timer Chronograph Limited Edition 100 modeli de Panda konseptinden nasibini almış. “Reverse Panda” tabir edilen kadran renk kombinasyonu ile dikkat çeken model, önceki versiyonda olduğu gibi kol saati, cep saati ve gösterge paneli saati olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmış.

Montblanc-timewalker-rally-timer-chronograph-limited-edition-1.jpg

Modelin kasası 50mm çapında tasarlanmış. Titanyumdan üretilen kasanın su basıncına direnci ise 30 metre olarak ayarlanmış. Ön ve arka yüzünde çizilmeye dayanıklı safir kristal camların yer aldığı kasanın ayar tepesi ise, Minerva’nın 1960lı yıllarda tasarladığı kronometrelerde olduğu gibi saat 12 hizasına konumlandırılmış. Orta kısımda yer alan kabartma yüzeylere siyah DLC kaplama uygulanmış. 

Siyah zemin üzerine iki adet beyaz alt-kadranın yerleştirildiği Reverse Panda kadranda, Dauphine tarzı kollar tercih edilmiş. Merkezde yer alan saniye kolu ise kırmızı renkte hazırlanmış ve uç kısmına ok figürü eklenmiş.

Montblanc-timewalker-rally-timer-chronograph-limited-edition-2.jpg

Sadece 100 adet ile limitli üretilen modelin içerisinde markanın in-house mekanizmalarından Caliber MB 16.29 tercih edilmiş. Elden kurmalı mekanizmada Bi-Compax formatında hazırlanmış tek tuş kronograf özelliğine yer verilmiş. Mekanizmanın tam kurulumda verdiği güç rezerv süresi ise 50 saat olarak ayarlanmış. 

Yeni model için, yine markanın Floransa’da yer alan tesislerinde üretilmiş, eskitme efektli kahverengi dana derisi kayış uygun görülmüş.

 

Star Legacy Collection

Markanın ürün grubunda 20 yıldır varlığını devam ettiren Star Legacy Koleksiyonu, 19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başları arasında üretilen Minerva cep saatlerinden ilham alınarak tasarlanmış. Detay işçiliği konusundaki hassasiyeti ve yüksek okunabilirliği ile diğer koleksiyonlardan ayrılan Star Legacy, bugün markanın en önemli koleksiyonlarından biri olarak görülüyor.

 

Star Legacy Automatic Chronograph

Koleksiyona yeni katılan ilk model Star Legacy Automatic Chronograph. 42mm çapında tasarlanmış ve titanyumdan üretilmiş bir kasa içerisinde sunulan modelin su geçirmezlik değeri 30 metre olarak ayarlanmış.  Parlak yüzey formuyla hazırlanan kasaya, retro konsepti destekleyen büyük dikdörtgen kronograf butonları ve klasik kubbe formunda tasarlanmış kurma kolu eşlik etmiş. Geniş düz bezeliye vintage bir görüntü sunan kasanın her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış.

montblanc-star-legacy-automatic-chronograph-118514-1.jpg

Modelin kadranı Star Legacy Koleksiyonu özelliklerine uygun şekilde yüksek detay işçiliği ile hazırlanmış. Gümüş-beyaz arası bir tonda hazırlanan zemin üzerine kontrast siyah çalışılmış büyük rakam indekslerin yer aldığı kadranı mavileştirilmiş kollar eşlik etmiş. Tri-Compax kronograf formatında tasarlanın kadranın saat 6 noktasında yer alan alt-kadrana Montblanc logosu şeklinde hazırlanmış Filet Sauté Guilloché desenleri işlenmiş.

montblanc-star-legacy-automatic-chronograph-118514-2.jpg

Yeni modelin içerisinde markanın in-house mekanizmalarından Caliber MB 25.02 kullanılmış. Tam kurulumda 46 saatlik güç rezerv süresi sunan otomatik kurgulu mekanizmada Cotes de Genève süslemelerine ve mavi vidalara yer verilmiş. 

Modelin üzerinde, hem parlak titanyum kasa hem de mavi aksesuarlara uyumlu mavi timsah derisi bir kayış tercih edilmiş. Kayışın ucuna ise paslanmaz çelik katlanır klips eklenmiş.

 

Montblanc Star Legacy Rieussec Chronograph

Koleksiyonda yer alan diğer yeni model ise Montblanc Star Legacy Rieussec Chronograph. Markanın kataloglarında ilk defa 2008 senesinde boy gösteren Rieussec Mono-pusher Chronograph modeli üzerinden uyarlanan yeni modelde modern bir kasa ve kadran kombinasyonu kullanılmış. Modelin sembol detaylarından olan hareketli diskler ve kayık eksenli kadran bu yeni modelde de muhafaza edilmiş.

Yeni modelin kasası 44.8mm çapında tasarlanmış. Parlatılmış paslanmaz çelikten yapılan kasada üzerinde mineli Montblanc amblemi bulunan kubbe şeklinde ayar kolu ve dikdörtgen formunda tasarlanmış kronograf butonu kullanılmış. Her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camların yer aldığı kasanın su geçirmezlik değeri ise 30 metre olarak ayarlanmış.

montblanc-star-legacy-rieussec-chronograph-118537-2.jpg

Modelin kadranı geçmiş versiyonlardan olduğu gibi merkezin altında ve üstünde yer alan detaylarla tasarlanmış. Gümüş-beyaz tonda hazırlanan zeminde bölgesel Guilloché deseni uygulanmış. Kadranın üst kısmında yer alan dairesel alanda zaman fonksiyonuna yer verilmiş. Azuré tarzı süslemelerin yer aldığı bölümde siyah büyük rakam indeksler kullanılmış. Mavileştirilmiş kolların eşlik ettiği kadranda, kullanılmadığı zaman akrebin altına gizlenebilen iskelet tarzında ikinci zaman dilimi koluna da yer verilmiş. Yüzeye göre hafif kabarık tasarlanan iki adet alt-kadranda ise satine yüzey formu tercih edilmiş.

montblanc-star-legacy-rieussec-chronograph-118537-1.jpg

Modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber MB R200 kullanılmış. Tam kurulumda 72 saatlik güç rezervi sunabilen otomatik mekanizmanın dekorasyonunda perfore rotor ve mavi vidalar gibi detaylara yer verilmiş.

Modelin üzerinde, Sfumato mavi timsah derisi bir kayış tercih edilmiş. Kayışın ucuna ise Montblanc imzalı paslanmaz çelik katlanır klips eklenmiş

Son yıllarda saatçilik konusunda yaptığı yatırımlar kadar baştan aşağı yenilenen ve arasında ileri teknoloji ürünü akıllı saat Summit gibi modellere de yer veren ürün gamı ile büyük takdir toplayan Montblanc, SIHH 2018’in yıldızları arasında yerini alıyor.

Benzer Haberler