alexa Nomos | Club | Campus | Nacht | Club 38 | Nomos Glashütte
Horobox

Dk. Okuma Süresi

NOMOS Glasshütte Club Campus

NOMOS_Glashuette_logo.png

Alman menşeli butik markalardan Nomos, Baselworld 2017 kapsamında tanıttığı yeni Club Campus koleksiyonu ile büyük beğeni topladı. 1100,00 EUR başlangıç fiyatıyla oldukça iddialı bir çıkış yakalayan Club Campus koleksiyonunu, sizler için mercek altına aldık.

Nomos-Club-Campus-5.jpg

Bauhaus tarzında hazırlanmış, olabildiğince sade ama bir o kadar da işlevsel tasarımları ve mükemmel fiyat/performans oranlarına sahip modelleri ile saat dünyasının nevi şahsına münhasır markalarından kabul edilen Nomos, Baselword 2017 bünyesinde saatseverlerin beğenisine sunduğu yeni Club Campus modeli ile bir kez daha dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 1100,00 EUR gibi müthiş bir başlangıç fiyatı ile satışa sunulan yeni koleksiyon, geleneksel saatçilik ile yeni tanışacak genç meraklılar düşünülerek tasarlanmış da olsa, hemen her saatseverin koluna takmak isteyeceği şık ve kullanışlı modeller sunuyor. Ekip olarak hepimizin beğenisini kazanan yeni koleksiyona gelin yakından bakalım.

Nomos-Club-Campus-9.jpg

Alman Bauhaus tasarımından izler taşıyan çizgileri, elden kurmalı in-house mekanizması, kişiselleştirilebilir vidalı arka kapağı ve en önemlisi tüm bunlar için istenen 1100,00 EUR’luk fiyat etiketiyle “birim paraya alınabilecek en iyi saat” kavramını tekrar tanımlayan Nomos’u tavsiye edemeyeceğim bir saatsever profili olduğunu sanmıyorum.

Club Campus koleksiyonunda üç farklı versiyon yer alıyor. Bunlardan birincisi 36mm kasa çapına sahip olan model. Koleksiyonun en küçük kasa çaplı versiyonu sayılan bu modele, ürün grubuna yeni eklenen 38mm kasa çapına sahip iki farklı versiyon eşlik ediyor. Önceki modelleri de hesaba kattığımızda, koleksiyonda 36,37, 38, 40 ve 41.5mm çapında toplam beş farklı versiyon bulunuyor.

Nomos-Club-Campus-3.jpg

Tamamı paslanmaz çelik kasayla gelen modellerin hepsinde saat 6 noktasına eklenmiş küçük saniye alt kadranı yer alıyor. Yeni modellerin kadran tasarımları, Panerai’dan tanıdığımız California kadran formunu hatırlatan normal ve Romen rakam kombinasyonlu indekslere yer veriyor.

Nomos-Club-Campus-10.jpg

Yazımın başında Club Campus modelinin oldukça iddialı bir fiyat yelpazesine sahip olduğundan bahsetmiştim. Şimdi bu 1100,00 EUR’luk başlangıç fiyatının çıkış noktalarından bahsedeyim biraz da…

Öncelikle Club Campus serisinde tüm modeller masif paslanmaz çelik arka kapaklar ile geliyor. Safir kristal cam bölmeli kapaklara nazaran daha ince yapısıyla saatin kullanım konforunu da olumlu etkileyen bu detay, üretim maliyeti açısından da uygun bir alternatif olarak ortaya çıkıyor. Bu özelliği direkt maliyet düşürücü bir etken olarak göstermek istemeyen Nomos, akıllı bir hareketle tüm Club Campus modelleri için -her hangi ek bir ücret talep etmeden- arka kapağa yazı veya figür işleme şansı sunuyor. Bu sayede, düz arka kapak saatin kişiselleştirilmesi için kullanılabiliyor. Özellikle mekanik saatlerle yeni tanışan kullanıcıları hedefleyerek tasarlanan bir ürün grubu olduğunu düşünürsek bence son derece zekice bir hareket olmuş zira Club Campus modelleri mezuniyet, yıldönümü vb. özel günler için gayet uygun birer hediye alternatifi olabilecek kalite ve tarzı fazlasıyla sunuyor. Nomos’un bu hizmet için öngördüğü teslim süresinin iki hafta olduğunu da ekleyelim.

Nomos-Club-Campus-11.jpg

Görece ulaşılabilir başlangıç fiyatını etkileyen diğer bir etmen de şüphesiz Club Campus koleksiyonu için tercih edilen mekanizma… Tüm koleksiyonlarında tamamı Nomos bünyesinde tasarlanmış ve üretilmiş mekanizmalar kullanan marka, Club Campus modeli için de bu tarzından vazgeçmemiş ancak, fiyatı uygun tutabilmek adına ürün gurubunda yer alan en eski mekanizma olan Caliber Ref. Alpha ile yola çıkmaya karar vermiş. Bu arada şunu özellikle belirtmekte fayda görüyorum; Alpha kesinlikle yabana atılacak bir mekanizma değil ancak, markanın son dönemde adından sıkça söz edilmesini sağlayan Swing System tarzı eşapman düzeneği ve Neomatik kurma sistemi gibi teknolojik güncellemeleri de içermiyor. Elden kurmalı tasarlanan 17 taşlı mekanizma tam kurulumda 43 saat gibi gayet makul bir güç rezerv süresi sunuyor. Dekoratif anlamda pek fazla detay barındırmayan mekanizma, masif arka kapak sayesinde bu çok da önemli olmayan dezavantajını bertaraf ediyor.

Nomos-Club-Campus-2.jpg Nomos-Club-Campus-1.jpg

Koleksiyona eklenen modeller iki ana renk grubunda hazırlanmış kadranlar ile geliyor. 36mm çapıyla serinin en kompakt versiyonu olan model pembe tonlarında SuperLuminova dolguya sahip indeksler taşırken, 38mm çapındaki versiyon aynı gümüş rengi zemin üzerinde canlı mavi tonunda çalışılmış indeksler ile geliyor. Yeni koleksiyonun açık ara en beğendiğim modeli olan “Nacht” ise mat antrasit kadranı ve açık renk indeksleriyle hem sportif hem de maskülen bir duruş sunuyor.

Nomos-Club-Campus-7.jpg

100M su geçirmezlik değeri sağlayan modeller iki farklı tonda hazırlanmış süet tarzı deri kayışlar ile satışa sunuluyor.

Baselworld 2017 kapsamında tüm ekibin takdirini kazanan markalar arasında yer alan Nomos, yeni Club Campus koleksiyonu ile son derece başarılı bir işe imza atmış. Alman Bauhaus tasarımından izler taşıyan çizgileri, elden kurmalı in-house mekanizması, kişiselleştirilebilir vidalı arka kapağı ve en önemlisi tüm bunlar için istenen 1100,00 EURO’luk fiyat etiketiyle “birim paraya alınabilecek en iyi saat” kavramını tekrar tanımlayan Nomos’u tavsiye edemeyeceğim bir saatsever profili olduğunu sanmıyorum.

Nomos-Club-Campus-6.jpg Nomos-Club-Campus-8.jpg

Benzer Haberler