alexa Odysseus Yaratmak | Odysseus | A. Lange & Söhne | Çelik Spor Saat
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Odysseus Yaratmak

A. Lange & Söhne Odysseus, marka hayranlarının uzun süredir beklediği o değerli saat... Almanların saatçiliğe armağanı A. Lange & Söhne’ün çelik spor saat alanındaki ilk modeli, titiz ve uzun süreli bir çalışmanın ürünü. Yaratım aşamasını sizlerle paylaşıyoruz.

creating-the-odysseus-1.jpg

Fikirden Ürüne

A. Lange & Söhne Odysseus’la ilgili ilk müzakereler on yıldan öncesine dayanıyor. Modelin son hali üzerindeki çalışmalarsa dört yıl önce başlamış. Lange araştırma ve geliştirme ekibi, teknisyenler, mühendisler ve tasarımcılar, bir vizyonu A. Lange & Söhne efsanesi haline getirmek için, detaylara eğilerek mükemmelle ulaşmaya çalışmışlar. Marka, her yeni modelinde içten dışa geliştirme yaklaşımını takip ediyor. A. Lange &Söhne Odysseus da tam olarak bu şekilde tasarlanmış.

creating-the-odysseus-2.jpg

Diğer tüm Lange saatleri gibi Odysseus da iki kez monte ediliyor. Tüm bileşenlerin mükemmel uyumunu yakalamak için önemli miktarda el becerisine ihtiyaç duyuluyor. Oldukça karmaşık olan ilk montaj aşaması, farklı boyutlardaki küçük dişlilerin ayrıntılı ayarını da içeriyor. Bu süreçte saat ustasının her bir dişli boşluğu için üççeyrek plakayı birkaç kez çıkarıp yeniden takması gerekiyor. Mekanizma toplanıp test edildikten sonra bir kez daha parçalarına ayrılıyor. Parçalar temizlendikten sonra plakaya Glashütte tarzı şeritler ekleniyor.

creating-the-odysseus-7.jpg creating-the-odysseus-8.jpg

Odysseus’un rotoru her iki yönde dönüyor ve tek yönlü kuruluyor. Yedi seramik bilya, sürtünmeyi en aza indiriyor. Rotorun dış santrifüj kütlesi, platinden üretiliyor ve mavileştirilmiş beş vidayla sabitleniyor. Merkezi bölümse siyah rodyumlu, demir içermeyen ve dolayısıyla manyetik olmayan özel bir alaşım olan Arcap malzemesinden üretiliyor. Bu alaşım, çok yüksek gerilme mukavemetine sahip. Aynı zamanda kimyasal korozyona ve sıcaklık değişimlerine karşı da dirençli oluşuyla biliniyor. Siyah rodyum ise estetik görünümü destekliyor.

creating-the-odysseus-5.jpg creating-the-odysseus-6.jpg

Kadran ve kollar, ikinci montaj ve kapsamlı mekanizma testlerinden sonra takılıyor. Herhangi bir çizik oluşmasını engellemek için büyük dikkat harcanıyor. Parlatılmış kollar, tıpkı pirinç kadran gibi çok hassas. Daha sonra mekanizma, üç parçalı kasaya entegre ediliyor ve vidalarla kasaya sabitleniyor. Tüm contalar incelenip yağlandıktan sonra suya dayanıklılık testleri gerçekleştiriliyor.

creating-the-odysseus-3.jpg creating-the-odysseus-4.jpg

Mükemmel Son

Özellikle yeni model ailesi için yaratılan balans köprüsünün dalga deseni de, mekanizmanın görünmeyen birçok parçası gibi elle işleniyor. Bireysel gravür tarzları, kişisel imza niteliğinde olduğu için, her bir Odysseus’u benzersiz kılıyor. Dalgaların dinamiği, kesimin derinliği ve kullanılan araçlar, nihai sonucu etkiliyor.

creating-the-odysseus-9.jpg

Tam da bu nedenle A. Lange & Söhne gravürcüleri, çelik noktası uzunluğunu en iyi şekilde ayarlamak için hakkak kalemlerini kendileri işliyor ve biliyor. Yıllar sonra bile, bir gravürcü kendisi veya meslektaşının belirli bir mekanizma parçası üzerinde çalışıp çalışmadığını söyleyebiliyor.

creating-the-odysseus-10.jpg

Benzer Haberler