alexa PAM00716 | Mare Nostrum | Panerai | PAM716 | PAM 716
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Officine Panerai Mare Nostrum Acciaio 42mm PAM00716

Panerai-brand-Logo1.png

Panerai tarafından üretilmiş en nadir modeller arasında gösterilen Mare Nostrum Chronograph, 1000 adet ile limitli yeni versiyonu ile saat severlerin beğenisine sunuldu.

pam00716-Officine-Panerai-Mare-Nostrum-3.jpg

Mare Nostrum modelinin Panerai tarihindeki yeri oldukça önemli. Markanın ilk kronograf fonksiyonlu modeli olan Mare Nostrum, 1943 senesinde karşımıza çıkıyor. Prototip olarak üretilen model, İtalyan Donanması’nda görevli Güverte Subayları düşünülerek tasarlanmış fakat hiçbir zaman seri üretime geçmemiş. 

Geçtiğimiz yıllarda Panerai Müzesi’nde keşfedilen Mare Nostrum prototipi, marka için yeni bir kapının açılmasına sebep oldu. O güne kadar sadece belgelerdeki çizimler ve teknik detaylar ile sınırlı kalan kaynaklara göre 1993 yılında bir Mare Nostrum üretilmişti (Ref. 5218-301/A). Bu tarih aynı zamanda Panerai modellerinin sivil halka satışa çıktığı dönemin (Pre-Vendôme 1993 – 1997) başlangıcına denk geliyor. 

316L paslanmaz çelik malzeme kullanılarak üretilen modelde kasa çapı ilk versiyonda tercih edilen 52mm yerine 42mm olarak ayarlanmış. Bu sayede bilekte daha konforlu ve günlük kullanıma uygun bir model hedeflenmiş. Saatin bezeli dahil kasanın  büyük bir çoğunluğu fırçalanmış yüzeye sahip, aynı zamanda bezelinde km/h takometre skalası yer alıyor. 1993 yılında üretilen modelde olduğu gibi yeni Mare Mostrum (Pam716) modelinde de 50 metre su geçirmezlik değeri sunuluyor. Panerai standartları için oldukça yetersiz gibi gözüken değer, geçmişine sadık kalınarak tasarlandığı için göz ardı edilebilir gibi duruyor.

pam00716-Officine-Panerai-Mare-Nostrum-1.jpg

Lacivert renk kadranın kullanıldığı modelin kronograf fonksiyonu yine Bi-Compax formda hazırlanmış. Yeni modelin kollarında ve indekslerinde bej renk SuperLuminova fosfor malzemesi kullanılmış.

pam00716-Officine-Panerai-Mare-Nostrum-2.jpg

Yeni Mare Nostrum (PAM 00716) gücünü kurmalı kalibre OPXXXIII’den alıyor. Bu mekanizma Pre-Vendôme olarak adlandırılan dönemde üretilmiş modellerde kullanılan mekanizmanın aynısı. ETA 2801-2 baz makineye Dubois-Depraz kronograf modülü eklenerek elde edilen kalibre, Panerai’nin küçük modifikasyonları ile son halini alıyor. Tam kurulumun ardından 42 saatlik güç rezerv süresi sunan mekanizma C.O.S.C standartlarında test edilmiş.

pam00716-Officine-Panerai-Mare-Nostrum-5.jpg

Saatin kadranı ile uyumlu timsah derisi kordon tercih eden marka, farklı tonda dikişler ile kontrast yakalamayı hedeflemiş.

pam00716-Officine-Panerai-Mare-Nostrum-2.jpg

1000 adet ile limitli bu saate sahip olacak kullanıcılar için, Panerai küçük bir sürpriz hazırlamış. Markanın ilham aldığı model ile aynı yıl olan 1993’te İtalyan donanmasının savaş gemisi Luigi Durand De La Penne ilk defa suya indiriliyor. Bunun anısına saatin ahşap kutusunun içerisine bu savaş gemisinin bir maketi yerleştirilmiş. Kutunun içerisinde aynı zamanda saatçi vidası ve yedek deri kordon yer alıyor. 

pam00716-Officine-Panerai-Mare-Nostrum-4.jpg

Benzer Haberler