alexa Okyanusların Yeni Hâkimi | Ultra Deep Professional | Planet Ocean | Seamaster | Omega | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Okyanusların Yeni Hâkimi: Omega Seamaster Planet Ocean Ultra Deep Professional

Omega, maceracı Victor Vescovo, mini denizaltısı Limiting Factor ve özel saati Seamaster Planet Ocean Ultra Deep Professional ile dünyanın en derin noktası olan Mariana Çukuru’nda!

victor-vescovo-omega-seamaster-planet-ocean-ultra-deep-professional-1.jpg omega-seamaster-planet-ocean-ultra-deep-professional-11.jpg

omega-seamaster-planet-ocean-ultra-deep-professional-1.jpg

Omega, bu yılın başında maceracı Victor Vescovo’nun derin dalışta yeni bir dünya rekoru için mini denizaltısı Limiting Factor’u, dünyanın en derini noktası Mariana Çukuru’nda 10,928 metreye dalacağını duyurmuştu. Bu dalışın en önemli detaylarından biriyse Limiting Factor’un dışına bağlanan deneysel Omega dalış saati Seamaster Planet Ocean Ultra Deep Professional oldu. Aslında mini denizaltıda üç adet saat bulunuyor; ana aracın robotik kollarında ve bir adet de ayrılabilir iniş aracında.

omega-seamaster-planet-ocean-ultra-deep-professional-10.jpg omega-seamaster-planet-ocean-ultra-deep-professional-13.jpg

Bu dalışla, daha önce batiskaf Trieste, kaptanları Don Walsh ile Jacques Piccard ve efsanevi Rolex Deepsea Special tarafından kaydedilen rekor kırılıyor. Omega Seamaster Planet Ocean Ultra Deep Professional da tüm zamanların en derin dalış saati sıfatını kazanıyor.  Ekibin 1960’ta 10,916 metreye daldığını hatırlatarak arada 12 metre gibi önemli bir farkın olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

omega-seamaster-planet-ocean-ultra-deep-professional-3.jpg omega-seamaster-planet-ocean-ultra-deep-professional-4.jpg

Vecovo’nun rekoru, aslında daha büyük bir proje olan ‘Five Deeps’in bir parçası. Bu projeyle beş okyanusun en derin bölgelerine dalış yapılacak. Böyle bir göreve eşlik edebilecek bir saat yapmak çok da kolay değil. Omega, Seamaster Planet Ocean’ı işe koyulma noktası olarak belirlese de Ultra Deep Professional’ın hiçbir Seamaster’a benzemediğini rahatça söyleyebiliriz. Öncelikle saatin titanyum kasası, Limiting Factor’ün gövdesinden kesilerek yapıldı ve doğrudan mini denizaltıya bağlandı. İkinci olarak modelde kullanılan kristalin şekli, mini denizaltılarda kullanılan ve basıncı dağıtma amacıyla tasarlanan kapılardan ilham alıyor. Markanın bu tasarım için patent beklediği bilgisini de vermiş olalım. 15,000 metreye kadar su basıncına dayanıklılık sağlayabilecek ve derin bir görevde yarı yolda bırakmayacak modelin çok normal olarak 28mm’den ince olması beklenemez.

omega-seamaster-planet-ocean-ultra-deep-professional-2.jpg

omega-seamaster-planet-ocean-ultra-deep-professional-5.jpg omega-seamaster-planet-ocean-ultra-deep-professional-6.jpg

omega-seamaster-planet-ocean-ultra-deep-professional-12.jpg

omega-seamaster-planet-ocean-ultra-deep-professional-8.jpg omega-seamaster-planet-ocean-ultra-deep-professional-9.jpg

Böyle rekor denemeleri her gün karşımıza çıkmıyor, dünyada ve uzayda birçok şey hâlihazırda keşfedilmiş ve fethedilmişken saat markalarının sınırları daha da zorlayarak yeni keşiflere çıkması heyecanımıza heyecan katıyor. Omega’dan yeni haberler beklerken, takipte kalmayı unutmayın!

omega-seamaster-planet-ocean-ultra-deep-professional-7.jpg

Benzer Haberler