alexa Omega | Ref. 511.12.39.21.99.002 | CK 859 | Re-Edition | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Omega CK 859 Re-Edition Ref. 511.12.39.21.99.002

Omega, yepyeni bir model ile bir kez daha saat dünyasının gündemine yerleşiyor. Markanın “Specialties” ürün grubuna eklenen yeni model,  1939 yılında tanıtılan efsanevi Ref. CK 859 modelinin yeniden üretimi olarak Omega kataloglarında yerini alıyor.

Omega-CK-859-Re-Edition-1.jpg

CK 859 için Omega’nın son yıllarda tanıttığı en başarılı retro-inspired modellerden biri desek abartmış olmayız. 1939 yılında piyasaya sürülen ve markanın efsanevi kurmalı mekanizması Caliber 30-T2'den gücünü alan tarihi modelden ilham alınarak tasarlanan CK 859 Re-Edition, saat severleri gerçek anlamda heyecanlandırmayı başarabilen modern saatler arasında ilk sıralarda yer alıyor. İşin daha sevindirici yanı da bu yeni model, günümüzde neredeyse marka ile özdeşleşen Seamaster veya Speedmaster gibi ailelere mensup değil. Aksine, Omega’nın en özel versiyonlarının yer aldığı Specialities ürün grubu altında yer alıyor.

Omega-CK-859-Re-Edition-3.jpg

CK 859 Re-Edition, daha kadranda yer alan (tarihi) Omega logosunu ya da bünyesinde barındırdığı teknik özelliklerini görmeden beni etkilemeyi başarabilmiş nadir modellerden biri. 1930’ların klasik kasa yapısının sektörlere bölünmüş kadranla tamamlanması ve küçük saniye ile taçlandırılması fazlasıyla heyecan verici bir tasarım. Üstüne bir de bu yeni modelin Omega imzasını taşıyor olması eklenince, son yılların en başarılı yeniliklerinden biriyle karşı karşıya olduğuma dair inancım perçinlendi diyebilirim. 

Omega-CK-859-Re-Edition-4.jpg

Yeni modele ev sahipliği yapan kasa 39mm x 11.7mm x 46.2mm ölçüleri ve paslanmaz çelik malzemesi ile hem boyut hem de materyal olarak, bana göre, ideal kombinasyonu sunuyor. Kasanın ön yüzünde bombeli ve yansıma önleyici kaplı safir kristal cam, arka yüzünde ise düz safir kristal cam bölmeli çelik kapak yer alıyor. 30m su geçirmezlik değeri ile kullanıcılarına suyla temas konusunda dikkatli olmalarını hatırlatan zarif kasa, mat ve parlak yüzeylerin mükemmel uyumunu da gözler önüne seriyor. 20mm boynuz açıklığı ise, eminim, daha şimdiden birçok saat severin aklına farklı kayış alternatifi getiriyor. 

Omega-CK-859-Re-Edition-2.jpg

Şık modelin kadranı, 925 ayar gümüş plaka üzerine işlenmiş, sektör tarzı tasarımıyla orijinal modele saygı duruşunda bulunuyor. Saat 6 hizasına konumlandırılan küçük saniye sayacı tarihi Ref. CK 859’a gönderme yapıyor. Koyu renk rakam ve skalalara eşlik eden mavileştirilmiş kılıç tarzı kollar, sadece okunabilirliğe olan olumlu katkısıyla değil, modelin retro karakterini tamamlayan şık detaylar olarak da biz saat severlerin yüzünü güldürüyor.

Omega-CK-859-Re-Edition-5.jpg 

Yeni modele ilham kaynağı olan Ref. CK 859, kalbinde taşıdığı Chronometer sertifikalı Caliber 30-T2 mekanizması ile, markanın o dönemde sahip olduğu teknik kabiliyetleri gözler önüne seriyordu. Yeni model de, selefinin saat tarihinde bıraktığı izin arkasından giderek, yine üstün teknolojik özelliklerle donatılmış, elden kurmalı bir mekanizmaya ev sahipliği yapıyor.  Modern Omega CK 859 Re-Edition, marka bünyesinde tasarlanıp üretilen ve sektör standartlarına getirdiği yeni bakış açısı ile dikkatleri üzerine çeken Master Chronometer sertifikası ile taçlandırılan, Caliber 8926 mekanizmayla çalışıyor. İlk defa De Ville Trésor modelinde kullanılan, modern 89XX platformunda tasarlanan Caliber 8926, Co-Axial eşapman mimarisinin karakteristik frekansı olan 3.5Hz (25.200vph) ‘de çalışıyor ve ikiz tulumba sistemi sayesinde tam kurulumda 3 gün/72 saat güç rezerv süresi sunuyor. 29 taşlı mekanizma, silikon kıl zemberek başta olmak üzere yeni nesil teknolojilerle üretilmiş malzemeleri sayesinde 15000 Gauss manyetik akı direnci de sağlıyor. 

Omega-CK-859-Re-Edition-6.jpg

Şık modele, uç kısmından yan dikişlerle süslenmiş, kahverengi dana derisi kayış eşlik ediyor. Modelin vintage temasını başarıyla tamamlayan kayış bileğe, Omega imzalı çelik pin tipi toka ile sabitleniyor. Omega yeni model için Limited Edition ibaresini kullanmasa da, üretilen her model kendi özgün seri numarasını taşıyor. Bu da bizlere modelin, belli bir süre üretimde kalacağını düşündürüyor. Dolayısı ile modeli koleksiyonuna katmayı düşünen saat severlerini ellerini çabuk tutması gerekiyor. 

Satış noktalarına ulaşacağı tarih için henüz bir bilgi bulunmayan modelin liste fiyatı ise EUR 6800.
Benzer Haberler