alexa Omega | Globemaster | Annual Calendar | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Omega Globemaster Annual Calendar

omega-logo.png

Omega’nın Baselworld 2015 fuarında saatseverlerin beğenisine sunduğu bayrak gemisi Globemaster, Baselworld 2016’da ürün gamına eklenen Annual Calendar modeli ile yine markanın önemli yeniliklerinden biri olarak tanıtılmış ve saatseverlerden tam not almayı başarmıştı. Globemaster Annual Calendar modellerinin satış noktalarında boy göstermeye başladığı şu sıralarda gelin bu özel modeli tekrar hatırlayalım.

Omega’nın Baselworld 2015 bünyesinde tanıttığı yeni modeli Globemaster, hem teknik hem de görsel açıdan fuarın yıldızları arasında yerini almıştı. Markanın yakın dönemde devreye aldığı Master Chronometer sertifikasyonunu taşıyan ilk model olan Globemaster 39mm’lik kasa çapı, 1950’li yıllarda aynı isimler üretilen Constellation modellerinden esinlenen retro tasarımı ve endüstriye yeni bir soluk getiren METAS sertifikalı mekanizmasıyla saat dünyasının gündemine oturmuştu.

Baselworld 2016 bünyesinde Globemaster ürün grubuna eklenen en son model olan Annual Calendar versiyonu saatseverlerin beğenisine sunan Omega, bir önceki versiyonda yakaladığı başarıyı devam ettirmeyi başardığı gibi takvim özelliği için seçtiği ilginç indikasyon tarzıyla da dikkatleri üzerine çekmişti.

Omega-Globemaster-Annual-Calendar-1.jpg

Aradan geçen altı ayın ardından satış noktalarına ulaşmaya başlayan Annual Calendar modeline gelin yakından bakalım...

Annual Calendar modelinin en önemli özelliği şüphesiz modele ismini de veren takvim fonksiyonu. Günlük hayatta faydalanılabilir komplikasyonlar denildiğinde ilk akla gelen örneklerden olan Annual Calendar fonksiyonu, Omega Globemaster için teknik bir detaydan daha fazlasını ifade ediyor. Bu durumun başlıca sebebi ise Omega’nın ay indikasyonu için seçtiği gösterim şeklinde gizli. Standart kabul edilebilecek disk sistemi yerine saat markörleri arasındaki boşluklara yerleştirdiği ay isimlerini merkeze bağlı bir kol ile göstermeyi tercih eden Omega, bu gösterim şeklinden ötürü oldukça ilgi çekiyor. Aslında bu metot Omega için bir yenilik de olsa saat endüstri için pek de sürpriz bir durum değil zira başta H.Moser & Cie modelleri olmak üzere bu sistemi tercih eden birçok saatten bahsetmek mümkün. Hatta Rolex’in komplike saatlerinden kabul edilen SkyDweller da buna benzer bir sistem kullanıyor. Ancak mevzu Omega ve daha oldukça yeni diyebileceğimiz bir modeli olunca sonucun ilgi çekici bulunması da kaçınılmaz oluyor.

Omega-Globemaster-Annual-Calendar-2.jpg

Globemaster Annual Calendar ile ilgili diğer bir önemli farklılık ise 41mm’ye büyütülen kasa çapıyla olarak karşımıza çıkıyor. İlk çıkan versiyon 39mm kasa çapıyla büyük beğeni toplamıştı zira 39mm modelin retro egemen tasarımını zedelemeden güncel değerler içerisinde kalmayı başarabilen ideal bir ebattı. Annual Calendar için tercih edilen 41mm ise saatin dress watch karakteriyle ve retro tasarımıyla biraz çelişkili duruyor. Özellikle kasa çaplarının nispeten küçülmeye başladığı veya biraz daha ucu açık şekilde söylemek gerekirse oversized tasarımların albenisini kaybettiği şu günlerde bu derece optimum ayarlanmış kasa çapının yükseltilmesi ne kadar yerinde bir harekettir tartışılır. Ancak süper-versatil kullanım şeklini tenzih ederek konuştuğumuzda aslen gayet dress watch tarzı bir model olan Rolex Date Just’ın 41mm kasa çapını yeni tanıtılan modelinde muhafaza etmesi belki Omega’nın bu hareketini haklı çıkarabilir.

Omega-Globemaster-Annual-Calendar-4.jpg

Globemaster Annual Calendar modelinin içerisinde otomatik Calibre Ref. 8922/8923 görev yapıyor. Globemaster ürün grubunun ilk modellerinde olduğu gibi bu mekanizma da METAS sertifikasyonu taşıyor.

Omega-Globemaster-Annual-Calendar-5.jpg

Yazımın başında da belirttiğim üzere, Globemaster Koleksiyonu’nu hem teknolojik hem de tasarımsal açıdan Omega için km taşı diyebileceğimiz bir özellik taşıyor. Markanın görkemli geçmişine damgasını vurmuş PiePan tarzı kadranından endüstriyel standartları tekrar belirleyen özellikler taşıyan mekanizmasına kadar tamamen farklı bir model olan Globemaster Annual Calendar’ı mutlaka kolunuzda denemenizi tavsiye ediyorum zira sport/smart casual konusunda nokta atış olmasına sebep birçok özelliğe, Omega ismiyle sahip olabilme şansı hiç de yabana atılacak bir seçenek değil...

Omega-Globemaster-Annual-Calendar-3.jpg

Benzer Haberler