alexa Master Chronometer Nedir | Omega | Master Chronometer
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Omega ve Master Chronometer

Nedir bu Master Chronometer? Gelin, detayları birlikte inceleyelim.

omega-master-chronometer-1.jpg

Omega, 2015 yılından beri, saatlerinin dayanıklılık ve zaman tutma hassasiyeti konularındaki üstünlüklerini test etmek için, Metas tarafından sağlanan, Master Chronometer sertifika programını kullanıyor. Metas, Federal Institute of Metrology yani Ulusal Metroloji Enstitüsü olarak her türlü ölçüm ekipmanı ve sürecinin kontrolünden sorumlu resmi kurum olarak görev alıyor. İsviçre’nin dünyaya en büyük armağanlarından biri olan saat endüstrisinin geleceği de bu kuruma emanet edilmiş durumda.

omega-master-chronometer-2.jpg omega-master-chronometer-3.jpg

Metas’ın zorlu testlerini başarıyla tamamlayan saatler Master Chronometer sertifikasını almaya hak kazanıyor. Bu testler değişken manyetik alan, sıcaklık ve güç rezervi girdilerine karşı üstün zaman tutma performansını garanti altında tutmak için uygulanıyor. Standart bir kronometre sertifikasına sahip saatin mekanizması günlük +6/-4 saniyelik sapma değerine sahipken, Master Chronometer sertifikalı bir mekanizmada bu değerler 0/+5 saniye olarak güncelleniyor. Yani C.O.S.C. 10 saniyelik bir sapma aralığını kabul ederken, bu değer Master Chronometer’de 5 saniyeye iniyor.

omega-master-chronometer-4.jpg omega-master-chronometer-5.jpg

Manyetizma, mekanik saatlerin başlıca düşmanlarından biri. Gelişen üretim ve malzeme teknolojileri sayesinde saat mekanizmalarının üretildiği parçalar manyetizmaya karşı çok daha dirençli. Master Chronometer sertifika testi kapsamında saatlere uygulanan manyetik alan ise 15.000 Gauss. Bu değer, günlük hayatta maruz kalabileceğinizin fazlasıyla ötesinde. Testler, gerçek yaşam koşulları simüle edilerek, farklı sıcaklık ve konum parametrelerinde tekrarlanıyor. Teste tabi tutualn saatler, yer çekimine 6 farklı açıdan maruz bırakılarak hemen her konumda belirlenen aralıkta zaman tutabildiklerinden emin olunuyor. Tüm bu denemeler hem %100 hem de %33 güç rezerv değerlerinde yeniden gerçekleştiriliyor. Böylece eşapmana uygulanan değişken tork değerinin, zaman tutma hassasiyetine olan negatif etkisi de bertaraf ediliyor. Son olarak üretici tarafından belirtilen güç rezerv ve su geçirmezlik değerlerinin de varlığı kontrol ediliyor. Her saatin testi tam 10 gün sürüyor. Zorlu maratonun ardından istenilen hassasiyet değerlerini sunabilen örnekler, Master Chronometer sertifikası almaya hak kazanıyor. Omega standartlarında Master Chronometer testleri, uzatılmış servis aralıkları, 5000G’ye kadar şok dayanımı gibi ilave dayanıklılık özellikleriyle de destekleniyor.

omega-master-chronometer-6.jpg omega-master-chronometer-7.jpg

C.O.S.C. sertifikasının günümüz saatçilik dünyası standartları karşısında yetersiz kaldığı düşüncesinden yola çıkan ve Omega önderliğinde horoloji dünyasına kazandırılan Master Chronometer sertifikası, İsviçre saatçiliğinin geldiği göz alıcı noktayı temsil ediyor.

omega-master-chronometer-8.jpg
Benzer Haberler