alexa Oris | Aquis | Date | New York | Harbor | Limited Edition | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Oris Aquis Date New York Harbor Limited Edition

Oris, çevre dostu sorumluluk projelerine bir yenisini ekliyor. Ünlü marka bu sefer, New York Limanı'na bir milyar istiridye geri getirmeye kararlı, kar amacı gütmeyen Billion Oyster Project ile iş birliği yapıyor.

oris-aquis-date-new-york-harbor-limited-edition-10.jpg oris-aquis-date-new-york-harbor-limited-edition-1.jpg

Billion Oyster Project
NY'nin Çevresel Projeksiyon Departmanı tarafından hazırlanan bir rapora göre, Liman bugün yaklaşık 110 yıldır olduğundan daha temiz ve daha temiz sular sayesinde ringa balıkları ile beslenen kambur balinaları çekiyor. Bunker balıklarının artan nüfusuna ek olarak, Billion Oyster Project, 2035 yılına kadar şehrin Limanına bir milyar istiridye geri getirmek istiyor.

oris-aquis-date-new-york-harbor-limited-edition-2.jpg

2014 yılında eğitimciler Murray Fisher ve Pete Malinowski tarafından kurulan ve küçük okul çocukları, gönüllüler ve restoran ortaklarıyla yakın iş birliği içinde çalışan Billion Oyster Project, halihazırda kendi kendine yeten 18 restorasyona 75 milyon yavru istiridye sundu. İşlem, durulanan, bir yıl boyunca elementlere maruz kalan ve daha sonra Liman suyu tanklarına yerleştirilen geri kazanılmış istiridye kabuklarının toplanmasıyla başlıyor. Daha sonra, serbest yüzen istiridye larvaları tanka bırakılır ve Limandaki 18 restorasyon alanından herhangi birine yerleştirilmeden önce yerleşip büyümek için bir yer buluyor. İstiridyeler sadece doğal su filtreleri değil, aynı zamanda istiridye resifleri de yüzlerce tür için yaşam alanı sağlıyor. 

oris-aquis-date-new-york-harbor-limited-edition-3.jpg oris-aquis-date-new-york-harbor-limited-edition-4.jpg

Bu özel iş birliğinin anısına üretilen yeni model, 41.5mm çapında, güncel Aquis tarzı kasa ile geliyor. Paslanmaz çelikten üretilen kasaya, kilitli kurma kolu, rölyef mineli dalgıç bezeli, kadran üzerinde bombeli safir kristal cam ve istiridye kabartmalı arka kapak eşlik ediyor. Sportif kasa, 300 metre su basıncına dayanıklı üretiliyor. 

oris-aquis-date-new-york-harbor-limited-edition-12.jpg oris-aquis-date-new-york-harbor-limited-edition-13.jpg

Şık model, sedeften üretilmiş bir kadrana ev sahipliği yapıyor. Yeşil zemin rengiyle sadece temaya değil günün trendlerine de uygun bir görüntü sunan kadranda aplik indeksler ve kalın kollar görev yapıyor. Super-LumiNOVA fosfor dolgusu sayesinde hemen her ortamda yeterli okunabilirliği sunan kadranın saat 6 konumunda tarih penceresi de bulunuyor. 

oris-aquis-date-new-york-harbor-limited-edition-16.jpg

Yeni model gücünü, Oris 733 mekanizmadan alıyor. Sellita SW 200-1 tabanlı otomatik mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 38 saate kadar güç rezerv süresi sunabiliyor. 

oris-aquis-date-new-york-harbor-limited-edition-14.jpg oris-aquis-date-new-york-harbor-limited-edition-15.jpg

Sadece 2000 adet ile limitli üretilen model, üç parçalı metal bilezik ve yeşil kauçuk kayış seçenekleri ile satışa sunuluyor. Model için belirlenen liste fiyatı ise CHF 2,400.

oris-aquis-date-new-york-harbor-limited-edition-8.jpg oris-aquis-date-new-york-harbor-limited-edition-9.jpg

Benzer Haberler