alexa 0169077354063-0712272FC | Oris | Big Crown | ProPilot | WorldTimer
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Oris Big Crown ProPilot WorldTimer

oris-logo.jpg

Sektörün önde gelen bağımsız markalarından Oris, Big Crown Koleksiyonu altında yer alan yeni model ProPilot WorldTimer ile boy gösterdi. Saatin ayarlanmasında aktif olarak görev alan döner bezeli ile büyük ilgi toplayan yeni model, görece uygun fiyatıyla da dikkat çekiyor.

Oris-big-crown-propilot-worldtimer-4.jpg

Baselworld 2017 fuarına dair izlenimlerimizi paylaşırken dile getirdiğimiz üzere markalar ve bu markaların faaliyet gösterdikleri segmentlerde yaşanan hareketlilik halen devam ediyor. Hi-end modelleri ile tanıdığımız markalar daha alt fiyat aralıklarında yaşanan rekabete dahil olmak için tasarladıkları modeller ile boy göstere dursun, giriş ve orta seviye modelleri ile saatseverlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan isimler de gerek in-house mekanizmalar gerek ise yüksek komplikasyonlarla donattıkları modellerle çıtayı daha üst seviyelere çıkartmayı hedefliyor.

Tüm bu hareketliliğin içerisinde stabil bir ivmeyle yukarı doğru tırmanan markaların başında Oris yer alıyor. Giriş ve orta seviye gibi segmentlerin duayen isimlerinden olan bağımsız marka, hem teknik hem de estetik anlamda güncellemelerle donattığı yeni modelleri ile üst seviye markalara kafa tutarken, fiyat/performans oranını düşürmeden fiyat etiketlerini yukarı doğru çekiyor. Bana göre burada esas önemli olan konu fiyat/performans oranı… Ürün fiyatlarındaki artışı, fiyat/performans oranını sabit tutarak, hatta tercihen daha yüksek bir dereceye taşıyarak gerçekleştirebiliyorsanız, bence doğru bir iş yapıyorsunuz demektir. Ancak bu işin bir yan etkisi olarak, bahsi geçen markanın ürün grubundaki baz fiyatı da yukarı çekmiş olursunuz. Pratik bir örnekle izah edeyim; X markadan 3000,00 CHF fiyat etiketiyle karşınıza gelen ürün, aynı anda pazarda satışa sunulan diğer markaların alternatif modellerine göre daha üstün özellikler sunar lakin artık X marka bir ürünü -1000,00 CHF gibi bir fiyata bulabilmeniz mümkün değildir. İşte benim gözümden Oris ile ilgili durum tam olarak böyle…

ORIS Big Crown ProPilot WorldTimer

WorldTimer fonksiyonu aslında Oris’in yeni tanıştığı bir özellik değil. Aksine, bu özellik tam 20 yıldır markanın ürün grubu içerisinde yer alıyor. Geçen bu zaman zarfında farklı varyasyonlarla mevcudiyetini devam ettiren bu özelliğin, Oris terminolojisindeki karşılığı bildiğimiz WorldTimer fonksiyonundan biraz farklı(ydı).  Daha çok “özgün bir GMT fonksiyonu” olarak tanımlayabileceğimiz bu özellik sayesinde yerel zamanı gösteren akrep, iki buton vasıtasıyla + ve - şeklinde bağımsız olarak hareket ettirebiliyordu. Bu özelliğe ek olarak küçük saniye alt-kadranı, gece/gündüz indikatörü ve akrebe bağlı olarak hem ileri hem de geri hareket edebilen tarih göstergesi gibi fonksiyonlar da mevcuttu.

Oris-big-crown-propilot-worldtimer-1.jpg

Geçtiğimiz günlerde saatseverlerin beğenisine sunulan model ise aynı platformda hazırlanmış ancak hem teknik hem de estetik anlamda çok daha geliştirilmiş bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Modelin kasası, markanın best-seller ürün grupları içerisinde yer alan Big Crown tarzında hazırlanmış. 44.7mm x 13.10mm boyutlarıyla ürün grubundaki “Big” (büyük) tanımlamasının hakkını veren kasa paslanmaz çelikten üretilmiş. Big Crown koleksiyonun vazgeçilmez öğelerinden geniş ayar tepesi ve tırtıklı bezel ikilisine de yer veren modelin kasası, “tool watch” görüntüsünü destekler şekilde mat yüzey formuyla hazırlanmış. Modelin belki de en önemli özelliği de aslında bezel kısmında saklı. Geçmiş modellerde daha çok estetik bir detay olan tırtıklı bezel, ProPilot WorldTimer modelinde iki yöne dönebilecek ve aynı zamanda akrebi bir saatlik zaman aralıklarıyla hareket ettirebilecek şekilde tasarlanmış. Pratiklik konusunda ne derece efektif olacağını kestirmek zor ancak benim için oldukça önemli bir parametre olan “cool factor” özelinde çok başarılı olduğu kesin.

Oris-big-crown-propilot-worldtimer-5.jpg

Kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip, çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Vidalı arka kapak ve vidalı kurma kolunun eşlik ettiği kasanın su geçirmezlik derecesi ise –günlük kullanım için gayet makul bir değer olan- 100 metre olarak ayarlanmış.

Modelin bence yine en başarılı özelliklerinden biri olan kadranı klasik pilot saati tarzında tasarlanmış. Düz siyah ve antrasit şeklinde iki farklı renk alternatifi bulunan kadranın saat 3 hizasına tarih ve gece/gündüz indikatörü fonksiyonlarına ev sahipliği yapan alt-kadran eklenmiş. Küçük saniye fonksiyonu için ise saat 9 hizasına yerleştirilen alt-kadran tercih edilmiş. Okunabilirlik konusunda hemen her ortamda mükemmel sonuç veren kadran, karmaşıklıktan uzak dizilimiyle de gayet başarılı tasarlanmış.

Oris-big-crown-propilot-worldtimer-7.jpg

Yeni modele hayat verecek mekanizma olarak Oris Calibe Ref.690 kullanılmış. Bezel ile ilgili durumu tenzih edecek olursak, mekanizmanın 1997’den bu yana Oris modellerinde kullanıldığını söylemek mümkün. Sektörün sağlamlığı kanıtlanmış kalibrelerinden EAT 2836-2 temel alınarak geliştirilen otomatik kurgulu mekanizma, gece/gündüz göstergesi, tarih penceresi ve en önemlisi kullanıcı dostu ikinci zaman dilimi özelliği ile dikkat çekiyor.

Oris-big-crown-propilot-worldtimer-3.jpg

İki farklı kadran rengi ile satışa sunulacak olan modelin paslanmaz çelik bilezik, kahverengi veya siyah timsah derisi kayış ve bir de haki renkte hazırlanmış tekstil kayış seçenekleri bulunuyor. Tüm seçenekler uçaklarda yer alan emniyet kemerlerinin tokalarından esinlenerek tasarlanmış katlanır klips ile geliyor.

Paslanmaz çelik bilezikli model US$ 3850,00, tekstil ve deri kayışlı versiyonlar ise US$ 3600,00 fiyat etiketi ile Oris satış noktalarında yerini almaya hazırlanıyor.

Oris-big-crown-propilot-worldtimer-kapak-2.jpg

Benzer Haberler