alexa 01 754 7679 4084-Set LS | Oris | Porte-Avions Charles de Gaulle | Big Crown
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Oris Porte-Avions Charles de Gaulle Big Crown

oris-logo.jpg

İsviçre’nin popüler bağımsız markalarından Oris, Fransa Donanması’nın amiral gemisi Charles de Gaulle anısına tasarladığı 1890 adet ile yeni limitli modelini saatseverlerin beğenisine sundu. 

Tanıtılan yeni modelin detaylarından bahsetmeden önce Fransa Donanması’nın amiral gemisi “Charles de Gaulle” hakkında biraz bilgi verelim.

2001 yılında aktif hizmete başlayan Charles de Gaulle uçak gemisi, Fransa Donanması’nın ilk nükleer güçle çalışan uçak gemisi olma özelliği taşıyor. Bugün Amerikan Donanması dışında yer alan tek nükleer uçak gemisi olan Charles de Gaulle aynı zamanda Batı Avrupa bölgesindeki en büyük savaş gemisi unvanını da elinde bulunduruyor. 

oris-big-crown-pa-charles-de-gaulle-5.jpg

16 yıldır hem Fransa’yı hem de müttefiklerini koruyan ve bölgenim önemli caydırıcı unsurlarından biri olarak tanımlanan uçak gemisi herhangi bir alarm durumunda en geç 72 saat içinde göreve çıkabilecek hale gelebiliyor.27 deniz mili hızında seyredebilen dev gemi bir gün içerisinde yaklaşık 1000km’lik yolu kat edebiliyor. 270kms hızında fırlatma kapasitesine sahip iki adet rampası sayesinde sadece 10 dakika içinde 20 uçak kaldırabilen gemi, 1950 kişilik mürettabat kapasitesiyle sınıfının en güçlü gemilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Böylesine özel ve önemli bir askeri sembolü atlamayan Oris, ikonik tasarımlarından Big Crown tarzında hazırlanmış limitli bir model ile saatseverlerin karşısına çıkıyor. Model tasarımı aşamasında Fransız Donanması’ndan subaylarla sürekli dirsek temasında olan Oris, ünlü uçak gemisine ait pek çok detayı yeni modeline taşımayı başarmış görünüyor.

oris-big-crown-pa-charles-de-gaulle-2.jpg

Yeni modelin kasası, Oris’in alıştığımız Big Crown tarzında tasarlanmış. 40mm çapında hazırlanan kasa paslanmaz çelikten üretilmiş. Ön yüzünde Big Crown ürün grubunun sembol detaylarından tırtıklı bezele yer veren kasanın su geçirmezlik değeri ise 100M olarak ayarlanmış. Charles de Gaulle’un gövde numarası olan “R91”, modelin büyük kurma kolu üzerine işlenmiş. Ön yüzünde çizilmeye dayanıklı safir kristal camın kullanıldığı kasanın arka yüzünde ise, üzerinde Charles de Gaulle’un siluetinin işlediği masif paslanmaz çelik kapak yer alıyor.

oris-big-crown-pa-charles-de-gaulle-4.jpg oris-big-crown-pa-charles-de-gaulle-1.jpg

Modelin kadranında da ünlü uçak gemisine gönderme yapan detaylar dikkat çekiyor. Saat 6 hizasında geminin sembolü yer alıyor. Hafif eğri tasarlanan saniye kolunun uç kısmında ise Fransız bayrağının renkleri göze çarpıyor. Kadranda kullanılan kontrast tonlar ve SuperLuminova dolgusu sayesinde saat, hemen her ortamda rahatça okunabiliyor.

oris-big-crown-pa-charles-de-gaulle-7.jpg

Kahverengi dana derisi kayış ve paslanmaz çelikten yapılmış Oris imzalı katlanır klips ile gelen yeni model, CHF 1600,00 fiyat etiketi ile vitrinleri süslemeye hazırlanıyor.

oris-big-crown-pa-charles-de-gaulle-3.jpg

Benzer Haberler