alexa Otomobil Tutkunları | Saat Tavsiyeleri | Paul Newman | Horobox

Otomobil Tutkunlarına Saat Tavsiyeleri

Burak BAYRAM

horobox_amblem.png

Biz erkeklerin otomobillere olan merakı yadsınamaz bir gerçek. Hayatımızın ilk yıllarında önümüze konulan oyuncaklardan, sahip olduğumuz ilk otomobile doğru uzanan bu heyecanlı serüven ile ilgili hepimizin birbirinden ilginç anıları olduğuna eminim.

İster süper spor otomobiller olsun, ister doğanın zorlu şartlarına meydan okuyan arazi araçları, otomobillere karşı kayıtsız kalmamız neredeyse yaradılışımıza aykırı bile diyebiliriz.

cars-watches-image1.jpg

Söz konusu erkekler ve hobileri olduğunda otomobillerin ve saatlerin kesişmesi de kaçınılmaz oluyor haliyle. Otomobiller ve saatler arasındaki bağlantıyı düşündüğümüzde şüphesiz ilk akla gelen isimlerden biri Paul Newman ve efsanevi Rolex Daytona'sı oluyor.

Koleksiyonerlerin hayallerini süsleyen Paul Newman Daytona'nın fiyatı ve popülaritesi doğru oranda artarken, başarılı aktörün düzgün fiziği ve insanı imrendiren hayat hikayesi ise “ Cool Elegance “ konseptine en başarılı örneklerden biri olarak popüler kültürdeki yerini alıyor.

cars-watches-image2.jpg

İşte bu birliktelikten yola çıkarak otomobil meraklısı erkeklere en uygun saat alternatiflerini sizler için örneklendirmeye çalıştım.

Her türlü otomobili seven adam

Otomobil sevdasını marka/model/işlev/segment/fiyat parametrelerinden uzak yaşayan bu tipler için bence en uygun saat Omega Seamaster Professional 300.

Markanın dalgıç saatleri konusunda kilometre taşı sayılan Seamaster serisinin bu başarılı versiyonu, tıpkı her otomobile aynı heyecan ve tutkuyla yaklaşan otomobil meraklısında olduğu gibi her ortama kusursuz uyum sağlayan versatilliğe sahip.

cars-watches-image3.jpg

Sağlam ve sportif hatlarının yanı sıra 300M su basıncına dayanıklılık değeri ve Helyum Vanası ile gerçek bir dalgıç saati olan SMP300'ün, şort mayodan smokine uzanan gardropun tamamıyla örtüşen yapısı, eski bir VW Golf GTI ile yeni bir Mini Cooper S karşısında aynı heyecanı duyan her türlü otomobil seven adam tipimiz için biçilmiş kaftan.

cars-watches-image4.jpg

Klasik otomobil seven adam

Eğer gerçek manada klasik sayılabilecek otomobillerden hoşlanıyorsanız saatinizin de zamanın ötesinde çizgilere sahip bir model olması gerekir. Benim bu klasmandaki tavsiyem klasik kelimesini her yönüyle hak eden Cartier Santos XL100 oluyor.

cars-watches-image5.jpg

Tarihin ilk kol saati olma ünvanını da taşıyan Santos, markanın saat sektöründeki sembollerinden biri haline gelmiş durumda. Modanın ve beğenilerin geçirdiği ani değişikliklerden etkilenmeden  günümüze kadar gelebilen Santos, 44mm kasa çapına sahip boyutuyla modern zamanın erkek saati kıstaslarını da rahatlıkla karşılıyor.

İster 1964 model bir Ford Mustang ister 1989 model bir Mercedes-Benz SL Class kullanıyor olun, bileğinizdeki Cartier Santos 100 XL ile fevkalade uyumlu bir portre çiziyor olacaksanız.

cars-watches-image6.jpg

RoadSter seven adam

 Otomobil terminolojisine Birleşik Krallık menşeili, iki kişilik, küçük ve alçak yapılı üstü açık otomobiller ile giriş yapan roadster kavramı günümüzde pek çok marka tarafından üretilen birbirinden başarılı modellerle sevenlerini mutlu etmeye devam ediyor.

Şoförünü yol ile bütünleştiren yapısı ve verdiği mutlak özgürlük hissi ile özellikle genç kullanıcılar tarafından tercih edilen roadster sizin için ideal otomobil ise bence ideal saatiniz de TAG Heuer Carrera.

cars-watches-image7.jpg

1960lı yıllarda motorsporlarına olan yakınlığı ile tanınan efsanevi isim Jack Heuer tarafından tasarlanan Carrera, günümüzde de mükemmel spor kronograf saat ünvanını başarıyla taşımaya devam ediyor.

Geniş bir ürün yelpazesine sahip Carrera serisinden roadster sevdalılarına en uygun saat ise bence  Carrera Calibre 1887 modeli. Modelin DNA'sını oluşturan tasarım detaylarının tamamını son derece zarif ancak bir o kadar da sportif bir şekilde sunan Carrera Calibre 1887, orijinal versiyona olan benzerliği ile de dikkat çekiyor.

Uzun ve yorucu geçen kışın ardından nihayet kendini göstermeye başlayan güneşin eşlik ettiği ılık bir Pazar günü BMW Z4'ünüzün üstünü açmış gezerken kolunuzdaki TAG Heuer Carrera Calibre 1887'nin bir moda çekimini andıran uyumuna hayran kalmanız garanti. 

cars-watches-image8.jpg

Coupe seven adam

Hayat şartları ne olursa olsun Coupe kullanmaktan vazgeçmeyen, marka model farketmeksizin etrafta gözünüze çarpan birbirinden güzel sedan araçlara bakıp “ Çok fazla kapısı var.. “ diyenlerdenseniz benim dünyama hoş geldiniz.

Safkan Coupe olarak tasarlanmamış veya en azında sedan/sw gibi versiyonları bulunan araçlara bakın, iki kapının dört kapıya nazaran çok daha estetik durduğunu göreceksiniz.

Kimi zaman alçak yapısı, dinamik sürüş hissi ve geniş yan camlarıyla, kimi zaman da “ çoğunluk için iyi olan benim için değildir “ düşüncesiyle insanı heyecanlandıran bu araçların çekiciliği benim gibi aile babalarını bile kendine hayran bırakmaya devam ediyor.

Eğer Coupe bir otomobile sahipseniz ve büyük bir keyifle otomobiliniz kullanıyorsanız, hayatınızda önemsemediğiniz veya hakkında fikir yürütmeye değer bulmadığınız bir kavram olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle saatiniz  de kesinlikle Coupe otomobiliniz gibi sizi yansıtmalı, yaşam tarzınızı tamamen anlatmasa bile bir kaç ipucu verebilmeli diyorum ve nokta atışı tercihimi ROLEX Daytona 116520 ( beyaz kadran ) olarak yapıyorum.

cars-watches-image9.jpg

Gerek yazımın başında belirttiğim Paul Newman bağlantısı, gerek Rolex ürün gamı içerisinde karakteristik tasarımı ve diğer modellere nazaran daha az rastlanır/zor ulaşılır yapısı ile beyaz kadranlı çelik Daytona, bence Coupe otomobil sevenler için mükemmel bir seçim. Submariner ve GMT MasterII modellerinin sedan ve SUV otomobiller gibi sıkça tercih edildiği ortamlarda herkes için olmadığını nadirliği ile belli eden Daytona, Coupe otomobillerin saat dünyasındaki yansımasını bence gayet başarıyla temsil ediyor.

 Çok sevdiğiniz Mercedes-Benz S Class Coupe otomobilinizi kullanırken ve beyaz kadranlı çelik Daytona'nızı taktığınızı düşünün. Bence bir rock yıldızına olabilecek en yakın konumda duruyorsunuz.. Zaten bir rock yıldızı değilseniz eğer..

cars-watches-image10.jpg

SUV seven adam..

Eğer doğanın zor koşullarına meydan okuyan SUV araçlar sizin için ideal seçim ise saatinizin de aynı şekilde sağlam ve güçlü görünen bir model olması gerekir. İşte bu noktada ideal saatimiz yine Rolex'ten geliyor – DeepSea SeaDweller 116660.

4000M'ye yaklaşan su basıncına dayanıklılık değeri ile tanıtıldığı 2008 senesinden bu yana analog dalgıç saatlerinin zirve noktasında yer alan Deep Sea, tıpkı SUV konsepti gibi otomobillerin iri ve kaslı ağabeyleri SUVler gibi duruyor. Markanın efsanevi Submariner modeli ile benzeşen genel tasarım özelliklerinin yanında 44mm'lik çapı ve 4000M su basıncına dayanaklı yapısı ile body building yapmış ağabey gibi duran DSSD , 200gr'a yaklaşan ağırlığı ile de saatlerin SUVsi olduğunu kanıtlıyor.

cars-watches-image11.jpg

Tıpkı bir Range Rover Vogue'un ister doğada ister lüks bir otelin otoparkında aynı asalet ve kendine  

güvenle durduğu gibi, hem dalgıç kıyafetinizle hem de Cornelliani takım elbisenizle aynı şıklıkla eşlik edecek bu saate her baktığınızda garajda sizi bekleyen 2.5 tonluk motorize kaleniz aklınıza gelecek.

cars-watches-image12.jpg

Sedan seven adam

BMW 5 Serisi GT modelini gördüğünüzde sürekli gözünüzü rahatsız eden birşeyler buluyor, yanınızdan akıp giden Mercedes-Benz E Series Coupe'a bakarken kayınvalidenizin arka koltuğa nasıl oturacağını mı düşünüyorsunuz..? Pekala, sizin için sedandan başka çıkış yolu yok gibi görünüyor.. Her ne kadar önceki segmentler kadar karakter sahibi olmasalarda piyasada çok güzel sedan modeller bulunduğunu hatırlatıp uygun saatinizi söylüyorum: ROLEX DayDate 40mm.

cars-watches-image13.jpg

Markanın bayrak gemisi ürün gamı kabul edilen DayDate'in oldukça eski bir tarihi var. Kimi zaman devlet başkanları kimi zaman da sanat ve spor camiasının ünlü simalarının kolunda objektiflere takılan bu karakteristik Rolex, saat konusuna uzak olanlar için DateJust ile rahatlıkla karıştırılabilecek benzerliğe sahip olsa da aslında özellikle materyal başta olmak üzere pek çok farklı unsura sahip.

Sadece altın ve platin versiyonları bulunan DayDate, yakın zamanda 40mm kasa çapına sahip yeni bir güncellemeyle bir kez daha saat severlerin beğenisine sunuldu. Rolex'in klasikleşmiş tasarım detaylarını 40mm'lik modern bir boyutla sunan bu yeni seriden masif 18K sarı altın versiyon ile zeytin ağacı trime ve terracotta tonunda döşemeye sahip bir Maserati Quatroporte'nin mükemmel uyumu karşısında söyleyebileceğim ilk şey “ gözüme toz kaçtı da.. “ olurdu herhalde.

cars-watches-image14.jpg

Yazımızın başında da belirttiğim gibi saatler de tıpkı otomobiller gibi biz erkeklerin vazgeçilmez objelerinin başında yer alıyor. Tarzınızı yansıtan otomobili seçerken gösterdiğiniz heyecanın tüm saat alışverişlerinize de yansıması dileğiyle hoşçakalın.

Yorumlar (0)