alexa PAM00372 | Luminor | Panerai | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Özel Haber - Panerai

Panerai-brand-Logo1.png

2011 SIHH’de saat severler ile ilk buluşması gerçekleşen PAM00372 son dönemde markanın en çok beğenilen modellerinden biri oldu..

00019063.jpg

47mm’lik ve komple parlak 1950 formundaki kasası, 3/6/9/12 dizilimindeki klasik kadranı, 26mm’lik kayış ölçüsü ve kurmalı kalibresiyle DNA Panerai konseptini belki de en rafine haliyle sunan bu model diyebiliriz.

372’in bir diğer özelliği de yine markanın sadık takipçileri tarafından bütünlüğü tamamlayan bir detay olarak görülen hesalit camı.

Ancak bu mika cam yıpranmaya karşı safir kadar dayanıklı olmadığından "everyday user" olarak tanımlayabileceğimiz günlük kullanıcılar için hep bir tereddüt noktası olmuştu.

İşte son aldığımız haberlere göre Panerai’in gündeminde safir camlı bir 372 var.

00019082.jpg

Henüz resmen açıklanmadığı için bu gelişme ile ilgili tepkiler de olgunlaşmış değil ancak mika camı günlük kullanımda zarar görmesi çok muhtemel bir zayıflık olarak gören kullanıcılar için iyi bir haber olduğunu söyleyebiliriz.

Bu arada konuyla ilgili diğer merak edilen konu da safir cam ile üretilen 372’nin referansının ne olacağı. Geçmişte benzer bir durum PAM00424 için yaşanmıştı.

California olarak adlandırılan kadran tipinin modern koleksyondaki tek örneği olan 424’ün ilk versiyonlarında tarih fonksyonu bulunuyordu.

Daha sonra tarih fonksyonunu devre dışı bırakan Panerai bu güncellemeyle daha sade ve bütün bir kadran tercih eden kullanıcıların beğenisini kazanırken yeni versiyona da 424 referansını vermesiyle özellikle Panerai koleksyoncularının tepkisini çekmişti.

New-Panerai-PAM-424-without-Date.jpg

Panerai’den gelen bir diğer gelişme haberi de markanın güncel koleksyonunda bulunan 44mm Luminor modellerinde kullanılan sandwich kadranları painted yani baskı kadranlarla değiştirecek olması.

00018535.jpg

Yine markanın sevenlerinin oldukça begenisini toplayan sandwich kadranların modern 44mm. Luminor’lardan neden kaldırılacağı merak konusu.

Markanın ürün gamına 1993’te eklenen Bettarini dizaynı 44mm’lik Luminor’un kökleri incelendiğinde ilk modellerin hep painted kadrana sahip olmasından ötürü bu gibi bir değişiklik öngörülmüş olabilir.

Yine de markanın klasikleşmiş dizayn özellikleri arasında yer alan sandwich kadranın üretimde kalmaya devam etmesi sanırım hepimizin arzusu olmalı..  

001.jpg 112.jpg

"painted" kadran" "sandwich" kadran

Benzer Haberler