alexa 8 Giorni Brevettato | Panerai | Luminor | Radiomir | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Panerai 8 Giorni Brevettato

Panerai tarihinin gizemli derinliklerine kısa bir yolculuk yapıyoruz.

panerai-8-giorni-brevettato-1.jpg

Panerai GPF 2/56, nam-ı diğer Egiziano Grosso, yani Büyük Mısırlı. Bu saat, Guido Panerai ve oğluna, ki GPF kodu da buradan gelmektedir (G. Panerai & Figlio), 1956 yılında, Mısır Ordusu tarafından sipariş veriliyor. Saatin kodunda yer alan 2/56 numaraları da 1956 yılının 2’nci saat projesi olduğu anlamına geliyor. 1958 yılında, 50 adet saat Mısır Ordusu’na teslim ediliyor. “Büyük Mısırlı” marka tarihinden birçok ilki bünyesinde barındırıyor. O tarihe kadar Rolex’ten alınan kasalar yerine, Panerai ilk defa kendi kasasını üretiyor. Kurma kolu koruma mekanizması dahil 66mm, hariç 60mm genişliğinde kasaya sahip saat, aynı zamanda ilk döner bezele sahip Panerai olma özelliğini de taşıyor. Aynı saatin hem Luminor hem de Radiomir yazılı kadrana sahip versiyonları mevcut çünkü kadranda yer alan indeksleri ve kolları gece de görünür hale getirebilmek için hem radyum hem de trityum boyalı kullanılmış. Saatte, Angelus yapımı kurmalı SF240 kalibreler kullanılıyor. Masa saati mekanizması olarak da karşımıza çıkan SF240, 8 günlük güç rezerviyle bu saate layık görülüyor ve bu rezerv süresi de kadrana, saat 3 pozisyonuna “8 Giorni Brevettato” yani “8 Gün Patentli” ibaresi şeklinde işleniyor.

panerai-8-giorni-brevettato-2.jpg panerai-8-giorni-brevettato-3.jpg

Aradan uzun yıllar geçiyor, Panerai bambaşka bir kimliğe bürünüyor, küllerinden yeniden doğuyor ve 90’lı yıllardan itibaren saat dünyasının esaslı oyuncularından biri olmaya başlıyor. İşte o yıllarda, efsanevi yönetici Angelo Bonati’nin önderliğinde bir dizi limitli versiyon Panerai, saat severlerle buluşturuluyor. Bu yazımızda yalnızca “8 Giorni Brevettato” yazılı kadrana sahip Panerai modellerini inceliyoruz.

panerai-8-giorni-brevettato-4.jpg

2005 yılına gelindiğinde, Panerai, yalnızca 150 adetle sınırlı sayıda ürettiği PAM203 Luminor modelini piyasaya sürüyor. Daha doğrusu önceden belirlenen müşterilere satılmak üzere tanıtımını gerçekleştiriyor. Panerai GPF 2/56’dan beri kendine herhangi bir saatte yer bulamayan “8 Giorni Brevettato” yazısı, uzun bir aradan sonra tekrar gün yüzüne çıkıyor. İşin ilginç yanı PAM203 modelinde de tıpkı GPF 2/56 ‘da olduğu gibi, saatte 18000 titreşimde çalışan, 8 gün güç rezervine sahip Angelus SF240 mekanizmalar kullanılıyor. Neredeyse 60 yıllık, güncel üretimi olmayan mekanizmalar Panerai’nin maharetli saat ustaları tarafından elden geçiriliyorlar ve 150 adet saate yerleştiriliyorlar. 47mm çapında paslanmaz çelik kasaya sahip PAM203 modeli, halen koleksiyoncular tarafından büyük bir sempatiyle karşılanıyor.

panerai-8-giorni-brevettato-5.jpg panerai-8-giorni-brevettato-6.jpg

2009 yılında, GPF 2/56’nın modern versiyonu PAM341 tanıtılıyor. Tıpkı orijinal modelde olduğu gibi 60mm çapında kasaya sahip saatten 500 adet üretiliyor. Titanyumdan üretilen kasaya sahip modeldeki birçok detay, direkt olarak GPF 2/56’dan alınıyor. Titanyum kasaya ve pleksiglastan üretilen cama sahip saatin kadranında yer alan “8 Giorni Brevettato” yazısı, modelin en çok beğenilen detaylarından ikisi oluyor. Bu saatte, Panerai’nin in-house geliştirdiği kurmalı Caliber P.2002/7’ye yer veriliyor. 21 taşlı mekanizma, 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda kullanıcısına 10 günü aşan güç rezervi sunabiliyor. Rezervin sonlarına doğru zaman tutma hassasiyeti müsaade edilen sınırların dışında kaldığından, Panerai bu mekanizmayı 8 gün güç rezervli olarak tanıtıyor.

panerai-8-giorni-brevettato-7.jpg panerai-8-giorni-brevettato-8.jpg

Yalnızca bir sene sonra, belki de gelmiş geçmiş en etkileyici Panerai’lerden biri sayılabilecek, PAM339 Radiomir Composite Marina Militare tanıtılıyor. 1500 adet üretilen bu saat, Panerai tarihinde bir ilk olan, kahverengi tonlu kompozit kasa ile piyasaya sürülüyor. 47mm çapındaki kasa ile müthiş bir uyum içerisinde bulunan kadranda yer alan Marina Militare yazısı ve 8 Giorni Brevettato arması, yalnızca bu saatte bir arada bulunuyor. Mekanizma olarak 8 gün güç rezervine sahip in-house kurmalı Caliber P.2002/7’ye ev sahipliği yapan PAM339, tanıtıldığı yıllarda saat dünyasının en heyecan verici modellerinden biri olarak anılıyor.

panerai-8-giorni-brevettato-9.jpg panerai-8-giorni-brevettato-10.jpg

Şimdi gelelim, güncel koleksiyona. Bugün, “8 Giorni Brevettato” armasına sahip bir Panerai’ye sahip olmak istiyorsanız bakmanız gereken iki referansvar: Panerai Luminor PAM590 ve Panerai Radiomir PAM992.

panerai-8-giorni-brevettato-11.jpg

panerai-8-giorni-brevettato-12.jpg panerai-8-giorni-brevettato-13.jpg

Panerai Luminor PAM590, 44mm çapında paslanmaz çelikten üretilmiş kasaya, safir kristal cama ve 300 metreye kadar su geçirmezlik değerine sahip. In-house geliştirilen kurmalı Caliber P.5000 ile hayat bulan model, Panerai ruhunun sonuna kadar yaşayabileceğiniz her detaya ev sahipliği yapıyor.

panerai-8-giorni-brevettato-14.jpg panerai-8-giorni-brevettato-15.jpg

Panerai Radiomir PAM992 ise 45mm çapında eskitilmiş görünümlü paslanmaz çelikten üretilmiş kasaya, safir kristal cama ve 100 metreye kadar su geçirmezlik değerine sahip. Radiomir modeli Luminor’dan farklı olarak sandviç tipi kadranıyla Panerai fanatiklerinin gönlünü fethediyor. Tıpkı PAM590’da olduğu gibi, 8 gün güç rezervine sahip kurmalı Caliber P.5000 ile donatılan saat, Radiomir’in şık hatlarını, markanın gösterişli tasarım diliyle birleştirmek isteyenlere hitap ediyor.

panerai-8-giorni-brevettato-16.jpg panerai-8-giorni-brevettato-17.jpg
Benzer Haberler