alexa PAM00689 | Luminor 1950 | Panerai | 10 Days GMT | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Panerai Luminor 1950 10 Days GMT Automatic PAM00689

PANERA-logo.jpg

Panerai’ye mavi kan takviyesi, PAM00689, artan fiyatının hakkını verebilecek mi, hep beraber göreceğiz.

Yıllar yıllar önceydi. Henüz in-house mekanizmalar bu kadar yaygınlaşmamışken, daha doğrusu Swatch Grubu, ETA mekanizmalar için resti çekmemişken, 2824’lü, 7750’li saatler vitrinlerde cirit atarken, Panerai kendi üretimi mekanizmalarıyla oldukça dikkat çekiyordu. P.200X kalibre ailesi ilk çıktığında Panerai genleriyle o kadar uyumluydu ki, komplikasyonun karmaşıklığı ile Panerai tasarım anlayışının sadeliğini bir arada bulabilmek özellikle marka meraklıları için eşsiz bir durumdu. O yıllarda üretilen PAM00233, aynı modelin benzer tasarımda ancak otomatik kalibreli versiyonu PAM00270 ve daha niceleri pek çok kullanıcı için "tek" saat olabilecek kadar iddialı modellerdi.

Aradan yıllar geçti, haliyle insan büyük yenilikler bekliyor. Oysaki elimizde sadece değişmiş bir kadran rengi ve fazlasıyla artmış liste fiyatları var. PAM00689, aslen PAM00270 modelinin limitli üretim ve lacivert kadran rengine sahip bir varyasyonu. Şu anda PAM00270’in güncel üretimi yapılmıyor, onun yerini eskitilmiş indekslere sahip PAM00533 doldurmakta.

Officine-Panerai-Luminor-1950-GMT-PAM689-1-.jpg

PAM00689, 44mm çapında paslanmaz çelik kasaya sahip. Mekanizmadan ötürü saat bir hayli kalın tasarlanmak zorunda kalınmış, dolayısıyla dünyanın en konforlu saati diyemeyeceğim, ancak heybetli ve beklenilenden daha rahat bir duruş sergiliyor. Kasanın kalınlığı kalın arka kapak ve aşırı bombeli safir kristal cam ile desteklenince ortaya oldukça iri bir saat çıkıyor. Saatin ön ve arka yüzeyinde kullanılan safir kristal camlarla beraber su geçirmezlik değeri 100 metre olarak belirlenmiş. Panerai Luminor 1950 kasa formu, sportifliğiyle ön plana çıkarken, bu saatte, kadran renginden olsa gerek, nispeten daha şık bir havaya sahip.

Officine-Panerai-Luminor-1950-GMT-PAM689-4-.jpg

Saatin mekanizması yıllar içinde kendini kanıtlamış ve bence oldukça kullanışlı bir kalibre olan P.2003. 10 gün güç rezervine sahip otomatik kurgulu mekanizma, 28800vph’de çalışıyor. 10 gün güç rezervi ilk başta gereksiz gibi görünse de koleksiyonunda çok adet saat bulunduranlar için müthiş bir özellik. Bu sayede belki haftada ancak bir kez bilek yüzü gören saatler hiçbir ayara ihtiyaç duymadan kullanılabiliyor.

1034705.png

Mekanizmanın güç rezervi kadrandaki lineer gösterge sayesinde kontrol edilebiliyor.

Officine-Panerai-Luminor-1950-GMT-PAM689-2-.jpg

Saatte ayrıca GMT kolu da bulunuyor. Merkezi kol geleneksel GMT göstergelerinin aksine günde bir değil iki tur atıyor. Gece-gündüz göstergesi için ayrıca küçük saniyenin altındaki ikinci ibreden faydalanılıyor. Eğer kadrandaki kalabalık görüntü rahatsız ederse GMT kolu akrebin altına saklanabiliyor. Saatin tarih ayarı da maalesef diğer GMT mekanizmalar gibi biraz zahmetli. Hızlı ayar yerine saati istenilen güne kadar ilerletmek bazen yorucu olabiliyor. Neyse ki bu durumda da yüksek güç rezervi kapasitesinin avantajından faydalanabiliyoruz.

Officine-Panerai-Luminor-1950-GMT-PAM689-6-.jpg

10 gün güç rezervi dedik ancak saatin hassasiyeti güç rezervinin sonlarına doğru bozulma eğiliminde. Bu yüzden dakikliğe önem veren kişiler saati az da olsa kurulu tutmalı. Son olarak saati ayarlamak için kurma kolunu dışarı çektiğinizde saniye göstergesi anında sıfır pozisyonuna gelerek hem kolay hem de hassas bir ayar imkânı sunuyor.

Officine-Panerai-Luminor-1950-GMT-PAM689-4-.jpg Officine-Panerai-Luminor-1950-GMT-PAM689-8-.jpg

Saatte kadranla uyumlu olacak şekilde lacivert timsah derisi kayış ve kasayla uyumlu çelik toka kullanılmış. Kayış için ilk kullanımlarda konfordan bahsetmek güç ancak tecrübelerimizden yola çıkarsak kısa süre içinde kola uyum sağlayacağını garanti edebiliriz. Panerai’ler için aftermarket kayış seçeneklerinin bolluğu her zaman ön planda olan bir durum ancak PAM00689 kadran renginden ötürü biraz daha kısıtlayıcı bir model.

Officine-Panerai-Luminor-1950-GMT-PAM689-7-.jpg

Panerai normal tip tokalar için kayış boyunca devam eden destekli, kalın kayışlar kullanmakta. Katlanır toka ile gelen modeller ise göreceli olarak daha konforlu bir duruşa sahip. Bu yüzden timsah derisi kayışları katlanır toka ile tercih etmekte fayda görüyorum. Elbette bunlar ek maliyet olarak kullanıcıya yansıyacaktır. Kayış değişim sistemi, modern 1950 kasaların hepsinde olduğu gibi son derece kolay kullanılabilen yaylı düğmelerle kontrol ediliyor. Bu sayede kayış değiştirme işlemi saate zarar verme riski olmadan saniyeler içinde halledilebiliyor.

Officine-Panerai-Luminor-1950-GMT-PAM689-11-.jpg

Kadran, sun-brushed denilen özel bir teknikle imal edilmiş, bu sayede özellikle güneş ışığı altında kullanıcısına hoş ışık oyunları sergileyebiliyor. Vintage tonlardaki SuperLuminova ve altın kolların uyumu ise tek kelimeyle harika.

Officine-Panerai-Luminor-1950-GMT-PAM689-10-.jpg

PAM00689 modeli 300 adetle sınırlı sayıda üretilecek ve liste fiyatı 13.000 € olarak belirlenmiş. Yıllar öncesinden bahsediyor olsaydık modeli beğenenlerin ellerini çabuk tutmalarını önerirdim ancak yüksek fiyat etiketi ve benzeri modellerin daha uygun fiyatlara bulunabiliyor oluşu bu görüşümü geri plana itiyor. Fiyattan bağımsız düşündüğümüzde ise Panerai gibi bir markanın, üst düzey bir serisinin "lacivert!" kadranlı bu özel modelini gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliriz.

Officine-Panerai-Luminor-1950-GMT-PAM689-9-.jpg

Benzer Haberler