alexa PAM00600 | Radiomir | Panerai | 1940 | Minute Repeater | Carillon | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Panerai Radiomir 1940 Minute Repeater Carillon Tourbillon GMT PAM00600

Panerai-brand-Logo1.png

İkonik tasarımları ve ilgi uyandıran tarihi ile kendi sadık hayran kitlesini oluşturmayı başaran İtalyan kökenli İsviçre markası Panerai, şimdiye kadar ürettiği en komplike saat olan ‘’ The Radiomir 1940 Minute Repeater Carillon Tourbillon GMT ‘’yi tanıttı. Tourbillon ve Double Repeater gibi geleneksel saatçiliğin üst seviye komplikasyonlarına yer veren yeni modelin en önemli özelliklerinden biri de sipariş üzerine üretilecek olması.

Saatin sipariş üzerine üretilecek olmasının iyi yanlarından biri de şüphesiz markanın bu modele sahip olmak isteyen müşterilerine kişiselleştirme konusunda bazı opsiyonlar tanıyor olması. Kasa materyali, kol seti ve kayış başlıklarını kapsayan bu kişiselleştirme opsiyonun direkt müşterilerin tercihleri doğrultusunda ayarlanırken modele hayat veren sanat eseri mekanizmasında herhangi bir değişiklik yapma imkânı sunulmuyor.

Panerai-Radiomir-1940-Minute1.jpg

Markanın tamamı in-house tasarlanan ve üretilen mekanizması Caliber P.2005/MR, pek çok önemli özelliğe yer veren oldukça karmaşık bir yapı içeriyor. İleri teknoloji ile geleneksel saatçiliği buluşturan bu özelliklerin arasında şüphesiz en çok dikkat çekenlerin başında ise Minute Repeater fonksiyonu geliyor.

Saati tek başına bambaşka bir segmente taşıyan bu özelliği Panerai nasıl yorumlamış gelin yakından bakalım.

Hayranlık uyandıran tasarımının yanında hem göze gem de kulağa hitap eden çalışma şekliyle saat severlerin favori komplikasyonlarının başında gelen Minute Repeater aslında kökleri oldukça eskiye dayanan ve pek çok farklı marka tarafından hayat bulan klasik bir özellik. Tasarım ve üretim aşamasındaki emek itibarıyla üst segment modellerde görmeye alıştığımız Minute Repeater köklü geçmişine rağmen sürekli göz önünde olan bir komplikasyonda da değil bu arada.

Panerai-Radiomir-1940-Minute2.jpg

Panerai bu özel komplikasyonu bir seviye daha üst seviye taşımış ve klasik Minute Repeater’larda gördüğümüz saat, 15dk ve 1dk gonklarına 10dk aralığını da eklemiş.

Pratikte bakacak olursak kalibrenin içerisinde iki adet Minute Repeater düzeneği yer aldığını görebiliriz. Bu sayede hem lokal hem de ev şeklinde iki farklı zaman dilimi için gonk çalabilen saatin bu özelliğini saat 8 noktasında yer alan buton vasıtasıyla kontrol etmek mümkün. Bu düzenek sayesinde kullanıcının iki zaman dilimi arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabilmesine de imkân verilmiş.

Panerai-Radiomir-1940-Minute3.jpg

Saatin mekanizmasında yer alan Carillon modülü de yine insanı kendine hayran bırakan bir tasarıma sahip. Carillon mekanizması birden fazla tonda gonk çalabilecek şekilde tasarlanmış. Saat başlarına ait vuruşlar için tek ve kalın bir ton seçilirken 10dk aralıkları için ince ve üçlü bir melodiye yer verilmiş. Dakika için ise yine tek ancak bu sefer oldukça tiz bir melodi uygun görülmüş. Klasik Carillon tasarımlarının aksine iki yerine üç ayrı gonk kullanan düzeneğin yarattığı melodi gerçekten eşsiz bir tınıya sahip. Olabilecek en üstün ses kalitesini yakalayabilmek için Panerai’in 49mm çapa sahip kasayı 18K masif pembe altından ürettiğini de hatırlatalım.

Panerai-Radiomir-1940-Minute4.jpg

Şüphesiz saatin diğer dikkat çeken özelliklerinden biri de Tourbillon düzeneği. Mekanizmada yer alan Tourbillon sisteminin patenti de yine Officine Panerai’a ait. Alışılmış yatay eksen yerine dikey eksen üzerine yerleştirilen tourbillon kafesinin yanı sıra tam turunu 30sn yerine 60sn’de tamamlayan eşapman sayesinde saatin olabilecek en dakik şekilde çalışması sağlanmış.

Tam dört yıl süren Ar&Ge süreci neticesinde ortaya çıkan Caliber P.2005/MR mekanizmanın tasarımı markanın Neuchatel’de bulunan Laboratorio di Idee biriminde gerçekleşmiş. Markanın geldiği noktayı gözler önüne seren mekanizmanın güç rezervi ise tam 96 saat olarak ayarlanmış.

Sipariş üzerine üretilerek satışı gerçekleşecek model için henüz açıklanan bir liste fiyatı bulunmuyor.

Benzer Haberler