alexa 5520P | Alarm | Travel Time | Patek Philippe | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Patek Philippe Alarm Travel Time 5520P

Patek Philippe’nin 2015 yılında başlayan Pilot serisi, alarmlı Ref. 5520P modeli ile devam ediyor. Markanın yüksek komplikasyon sınıfında eklenen en yeni üyesi, artılarıyla ve eksileriyle inceleme masamıza konuk oldu.

5520P-001-patek-philippe-alarm-travel-time-1.jpg

Haklısınız Patek Philippe ve Pilot kelimeleri yan yana pek uyumlu durmuyorlar. Gelin görün ki, markanın bu tip saatlere olan hâkimiyeti seneler öncesine dayanmakta. Lakin 1930’lu yıllarda pilotlar için özel olarak ürettiği modellerini profesyonellere emanet eden Patek Philippe’nin bu kulvardaki macerası pek uzun sürmemiş.

5520P-001-patek-philippe-alarm-travel-time-6.jpg

2015 yılına gelindiğinde Patek Philippe gibi muhafazakâr bir marka için oldukça yenilikçi bir adım atıldı ve bir Pilot modeli olan 5524G tanıtıldı. Model oldukça ses getirse de, bu hareketi daha büyük bir kasa, nispeten sportif hatlar ve farklı bir kadrandan ibaret gören ve Patek ruhundan uzaklaşmak olarak nitelendirenler de oldu.

Şimdi ise karşımızda henüz emekleme aşamasında olan serinin ikinci modeli var. Patek Philippe Alarm Travel Time, markanın ürün gamı içerisinde sahip olduğu komplikasyonlardan ötürü Grand Complications koleksiyonu içinde yer almakta. 42,2mm x 11,6mm ölçülerinde tasarlanmış ve Grado 950 platinden üretilmiş bir kasa ile gelen model, klasik çizgileriyle nam salmış Patek Philippe için oldukça iri duruyor. Saatin su geçirmezlik düzeyi de sportif detaylarıyla bağdaştıramadığım 30 metrede sınırlanmış. Ön ve arka yüzeylerde ise beklendiği üzere safir kristal cama yer verilmiş.

5520P-001-patek-philippe-alarm-travel-time-3.jpg

Kadran, özellikle PP için, fazlasıyla sıra dışı. SuperLuminova dolgulu, büyük rakam indeksler ve geniş kollar her koşul altında maksimum görünürlük vaat ediyorlar. Saat 6 pozisyonuna doğru yerleştirilen alt-kadrandan tarih, saat 12 pozisyonunda doğru yerleştirilen pençelerden ise alarm saati izlenebiliyor. Kadranda irili ufaklı birçok pencere bulunuyor. Bunlardan en üstteki zil şeklinde olanı, alarmın açık veya kapalı olduğunu gösteriyor. Alarm 15’er dakikalık aralıklarla ayarlanabiliyor. Yani tutup 10:23’e alarm kurma lüksünüz yok, ya 10:15 ile erkenden uyarılabilir, ya da 10:30 ile geç kalabilirsiniz. Alarm saati penceresinin hemen altındaki küçük nokta ise, kurulan alarmın gece yarısından önce mi sonra mı olduğunu belirtiyor. Saat 3 ve 9 hizasında yer alan iki nokta ise yerel ve ayarlanan saat dilimlerindeki gündüz-gece bilgilerini kullanıcısına iletiyor.

5520P-001-patek-philippe-alarm-travel-time-2.jpg

Kasanın her iki yanına yerleştirilmiş dört ayrı ayar kolu/butonu bulunuyor. Sol taraftaki butonlar yerel saati birer saatlik aralıklarla ileri ve geri alırken, sağ taraftakiler birbirinden bağımsız olarak saati ve alarmı kuruyorlar ve ayarlıyorlar. Bu iki düğmede de Patek Philippe’nin patentli kilitleme sistemine yer verilmiş. Bu sistem, tepenin çeyrek tur döndürülmesiyle devreye giriyor ve istenmeyen kullanımlara karşı kilit görevi görüyor.

5520P-001-patek-philippe-alarm-travel-time-4.jpg

Model gücünü markanın kendi bünyesinde tasarlayıp ürettiği Caliber AL 30-660 S C FUS mekanizmadan alıyor. 52si taş olmak üzere toplam 574 parçadan oluşan otomatik mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 52 saate kadar güç rezerv süresi sunabiliyor. 31mm x 6,6mm ölçülerinde tasarlanan mekanizma, Minute Repeater modelleri aratmayan alarm tınısıyla görenleri kendine hayran bırakmayı da başarıyor. Alarm, devreye girdikten sonra 40 saniye boyunca çalmaya devam ediyor. Dilenirse bu süre bitmeden de alarm durdurulabiliyor.

5520P-001-patek-philippe-alarm-travel-time-5.jpg

Patek Philippe 5520P, siyah renkli dana derisi kayış ve tıpkı kasa gibi platinden üretilmiş toka ile sunuluyor. Modelin liste fiyatı ise tam 200.000 CHF. Dürüst olmak gerekirse, bu fiyata mekanik alarm gibi görece düşük seviye bir komplikasyona PP etiketiyle ulaşmadan önce, alternatif harcama kanallarını iyice değerlendirmekte fayda görüyorum.
Benzer Haberler