alexa Patek 2017 Novelties | Patek Philippe 2017 | Baselworld
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Patek Philippe Baselworld 2017 Yenilikleri

patek-philippe-logo.png

Baselworld 2017’nin merakla beklenen markalarından biri de hiç şüphesiz Patek Philippe oldu. Koleksiyona yeni katılan erkek modellerinin yanında kadın kullanıcılara yönelik tasarlanmış yepyeni saatlerle de dikkat çeken marka, Aquanaut serisinin 20. Yılına özel hazırladığı Ref. 5650 "Patek Philippe Advanced Research" büyük ilgi topladı.

Saat endüstrisinin en önemli organizasyonlarından kabul edilen Baselworld, bu sene Patek Philippe için ayrı bir önem taşıyor. Markanın ürün grubunda yer alan iki farklı modelin 20. Yıl dönümüne denk gelen Baselworld 2017’yi birbirinden önemli yeni modellerle karşılayan markanın fuar standında yaptığımız çekimden özel kareler sizlerle…

Markanın bu sene 20. Yılını kutlayan Aquanaut modeli iki farklı versiyon ile Baselworld 2017’in önemli yenilikleri arasında yerini aldı. Bu modellerden objektifimize takılan ilk model, 18K beyaz altından üretilmiş kasası ve ultra-ince Caliber Ref.240 mekanizmasıyla dikkat çeken Aquanaut Ref. 5168G. Günümüz koşullarında spor erkek modelleri için standart kabul edilen 42mm kasa çapının Patek Philippe özelinde ne kadar iddialı bir ebat olduğunu anlamak pek zor değil zira marka yeni modeli “Jumbo boy” olarak adlandırmış bile…

patek-philippe-5168.jpg patek-philippe-5168-2.jpg

Aquanaut serisindeki diğer yeni model ise, görsel özelliklerinden ziyade saat endüstrisi için dönüm noktası kabul edilebilecek teknolojik yenilikler sunan mekanizması ile öne çıkan Aquanaut Ref. 5650 "Patek Philippe Advanced Research" oldu. 18K beyaz altından üretilen kasası ve 500 adet ile sınırlandırılmış üretim sayısıyla dikkat çeken model Patek Philippe Advanced Research programı kapsamında geliştirilmiş. Geçmişi 15 yıl öncesine dayanan bu özel programın iki önemli kilit noktası var. Bunlardan ilki, mekanizmanın zaman tutma performansı ile doğrudan ilgili olan Spiromax® balans yayı üzerine kurulu. Mekanizmanın dikey pozisyonlarda da hassasiyetini korumasını sağlayan bu sistem sayesinde 15 yıl öncesine göre çok daha hassas bir çalışma aralığı yakalanmış. İkinci önemli konu ise, mekanizmanın yapımında kullanılan çelik parçaların esnekliği üzerine yapılandırılan düzenek ile ilgili. Birçok farklı parçadan oluşan klasik düzenek yerine yaprak şeklinde hazırlanmış esnek çelik parçaların çalışması üzerine inşa edilen sistem sayesinde, farklı zaman dilimlerini gösterebilen mekanizmada kullanılan parça sayısı 37’de 12’ye indirilmiş. Yeni mekanizma, sadece ince olmakla kalmayıp mekanik saatlerin en önemli sorunlarından kabul edilen yağlanma ihtiyacı ve yıpranma gibi etmenleri de bertaraf ediyor.

Patek_Philippe_Ref_5650G_Aquanaut_solider.jpg

İlk defa 1977 yılında tanıtılan Caliber Ref. 240, markanın 178 yıllık geçmişindeki en önemli ve en başarılı çalışmalardan biri olarak kabul ediliyor. Bu sene 40. Yılını kutlayan otomatik kurgulu ultra-ince mekanizmanın çok yönlü yapısını vurgulamayı amaçlayan Patek Philippe, 2017 yenilikleri arasında bu mekanizmanın farklı varyasyonları ile hayat bulan modellere yer vermiş.

Bu modellerden en çok dikkat çekenlerinden bir tanesi, markanın Calatrava "Squelette" Ref. 5180/1R adını verdiği modeli oldu. 18K pembe altından yapılmış kasa içerisinde sunulan ve Caliber Ref. 240’ın ciddi şekilde iskelet formunda tasarlanmış bir versiyonunu taşıyan model üzerinde yer alan motiflerin tamamı el ile işlenmiş.

patek-philippe-5180-1.jpg

Markanın Baselworld 2017 yenilikleri arasında yer alan modellerden Patek Philippe Calatrava Ref. 6006G de, Caliber Ref. 240’ın ilgi çekici versiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Modelin küçük saniye için hazırlanan alt kadranı, bu fonksiyon için oldukça sıra dışı kabul edilen saat 4 ve 5 pozisyonları arasında yer alıyor. 18K beyaz altın kasa ile sunulan yeni model, siyah ve kontrast tonların buluştuğu etkileyici bir kadran ile geliyor.

patek-philippe-6006.jpg

Patek Philippe Calatrava Haute Joaillerie Ref. 4899 modeli ise efsanevi mekanizmanın ultra-ince yapısına ve zarif modellere hayat veren tasarımına gönderme yapıyor. 18K beyaz altın kasa ve sedef kadran gibi oldukça feminen bir kombinasyon ile gelen modele, Top Wesselton pırlanta ve pembe safirlerden oluşan toplam 702 adet ( 4.35 karat ) değerli taş eşlik ediyor.

4899_900G_001_1.jpg 4899_900G_001_2.jpg

Sınırlı sayıda üretilen ve klasik fayans tarzı motiflere emaye kadran ile hayat veren ilk model olan Calatrava "Azulejos" Ref. 5089G da Caliber Ref.240 ile hayat bulan modeller arasında yerini alıyor. Portekiz’in neredeyse her köşe başında göze çarpan ve itinayla boyanmış seramik fayanslardan oluşan duvarlarından ilham alan model, minyatür Azulejos kadranlarıyla insanı kendine hayran bırakıyor.

Markanın Baselworld 2017 yenilikleri arasında yer alan diğer bir model de Ref. 5320G Perpetual Calendar oldu. Markanın, sonsuz takvim özellikli modellerinde 1941’den bu yana kullandığı kadran dizilimi ile gelen modelin saat 12 yönünde gün/ay göstergesi bulunuyor. Saat 6 yönünde yer alan tarih ve ay fazı göstergelerinin yanına eklenen gece/gündüz ve artık yıl indikatörleri ile dikkat çeken model, 1950li yıllardan izler taşıyan 18K beyaz altın kasa ile sunuluyor. Ref. 5320G Perpetual Calendar modelinin içerisinde ise otomatik kurgulu Ref. 324 S Q mekanizma görev yapıyor.

patek-philippe-5320-g.jpg

Objektiflerimize takılan diğer modellerden bahsetmeden geçmeyelim;

Patek Philippe Ref.5131G World Time “Cloissone” tarzında hazırlanmış muhteşem kadranı ile dikkat çekiyor. 18K beyaz altından yapılmış kasa ve bilezik içerisinde sunulan model ışıltısıyla göz kamaştırıyor.

patek-philippe-5131-1.jpg

Patek Philippe Nautilus koleksiyonunda yer alan kadın modelleri de gözümüzden kaçmadı.  Ref. 7118 model ailesine yeni katılan versiyonlardan Opaline White kadranlı model zarafetiyle göz doldururken, Smoked Gray versiyon ise paslanmaz çelik kasa ve bilezikle beraber ortaya koyduğu kontrast ile bizlerden tam not aldı.

patek-philippe-7118.jpg

Markanın 2017 yenilikleri arasında en çok dikkat çeken kadın modellerinden biri olan 5072R-001 de 18K pembe altından yapılmış kasası ve toplamda 2.76 karat değerindeki 40 adet baget pırlanta dizili bezeli ile görenleri kendine hayran bıraktı. Tropical olarak adlandırılan özel silikon kayış ile satışa sunulan modelin 18K pembe altından yapılmış katlanır klipsi üzerinde yer alan 10 adet baget kesim pırlanta da gözlerden kaçmadı. 

patek-philippe-5072.jpg

Benzer Haberler