alexa 5524R | Pilot Travel Time | Calatrava | Patek Philippe | Baselworld 2018 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Patek Philippe Calatrava Pilot Travel Time Ref. 5524R

patek-philippe-logo.png

Patek Philippe, Calatrava Pilot Travel Time modelinin ikinci versiyonu Ref. 5524’ü bu sefer de 18K pembe altın kasa seçeneğiyle müşterilerinin beğenisine sunuyor.

patek-philippe-calatrava-pilot-travel-time-5524r-1.jpg

Patek Philippe ile Pilot kelimesi yan yana pek uyumlu değilmiş gibi gözükse de, markanın bu konudaki girişimleri yıllar öncesine dayanıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında askeri amaçlı pilot saati üreten çok az sayıdaki markadan biri olan Patek Philippe’den kimse 2015 yılında aynı temayla tasarlanmış bir model beklemiyordu. Böylesine büyük ve köklü tarihçelere sahip markalar için bırakın yeni model çıkarmayı, mevcut modelleri güncellemek bile nadiren gerçekleştiğinden Patek Philippe Calatrava Pilot Travel Time’nin sektörde yarattığı heyecanı tahmin etmek hiç de zor olmasa gerek.

patek-philippe-calatrava-pilot-travel-time-5524r-9.jpg

42mm x 10,78mm’lik kasa ölçüleriyle Patek Philippe şaşırtmaya devam ediyor. Elbette adından Pilot sözcüğü geçen bir modelden 38mm’lik kasa bekleyemezdik ancak model ebatlarıyla şık saat kategorisinden sportifliğe doğru emin adımlarla ilerlemekte. 18K pembe altın kasayla ahenk içinde olması için seçilen kahverengi kadran tonu tam olarak nokta atışı. Kadranın merkezden çevreye doğru gittikçe koyulaşan degrade renk skalasında oluşan ışık oyunlarını izlemek ise bambaşka bir keyif olarak karşımıza çıkıyor.

patek-philippe-calatrava-pilot-travel-time-5524r-5.jpg patek-philippe-calatrava-pilot-travel-time-5524r-6.jpg

Ön ve arka yüzeylerinde safir kristal cama yer verilen modelin su geçirmezlik değeri bir Patek Philippe’den beklenmeyecek düzeyde yüksek. Nautilus ve Aquanaut gibi sportif karakterleriyle ön plana çıkan modelleri bir kenara bırakırsak eğer, 60 metrelik suya dayanıklılık seviyesi hiç azımsanacak bir değer değil.

patek-philippe-calatrava-pilot-travel-time-5524r-4.jpg

Saatin kalbinde yer alan in-house otomatik Caliber 324 S C FUS, 31mm x 4,9mm ölçülerinde minik bir sanat eseri olarak adlandırılabilir. 294 parçadan oluşan 29 taşlı mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve 35 ile 45 saat arasında değişen güç rezerv süresi sunuyor. Köprüler, baskılar ve çarklar üzerinde yer alan muazzam işçiliği anlamak için iyi aydınlatılmış bir masa ve luptan fazlasına ihtiyacınız yok. Tabii yanında bir duble Chivas Regal ve fonda zevkinize göre seçtiğiniz klasiklerden bir parça eşliğinde.

patek-philippe-calatrava-pilot-travel-time-5524r-7.jpg

Kadranda yer alan çift zaman göstergesi yerel ve istenilen bölge için ayrı ayrı kontrol edilebiliyor. Saat 6 pozisyonunda ise büyük bir tarih göstergesi yer almakta. Mono-Compax benzeri kadran yerleşimi yerine acaba daha sade bir tarih penceresi de olabilir miydi diye düşünmekten kendimi alamıyorum ancak daha sonra markanın ihtişamıyla bu düşüncelerden sıyrılıp mekanizmayı seyretmeye devam ediyorum.

patek-philippe-calatrava-pilot-travel-time-5524r-2.jpg patek-philippe-calatrava-pilot-travel-time-5524r-3.jpg

Calatrava Pilot Travel Time’de kullanılan dana derisi kayış ve bilindik Patek Philippe anlayışının aksine uygun görülen klasik toka, modelin tarihine atıfta bulunan detaylar olarak yerini alıyor. Patek Philippe Ref. 5524R’nin bir de 37.5mm çapa sahip, Ref. 7234R versiyonu da bulunmakta. Özellikle kadın müşteriler göz önünde bulundurularak üretilen 7234R’nin teknik özellikleri, çapı hariç, 5524R ile birebir aynı.

patek-philippe-calatrava-pilot-travel-time-5524r-8.jpg patek-philippe-calatrava-pilot-travel-time-5524r-10.jpg

Benzer Haberler