alexa 3548 | Golden Ellipse | Patek Philippe | Thierry Stern | Editörden | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Patek Philippe Golden Ellipse

patek-philippe-logo.png

50 yılı aşkın mazisiyle Patek Philippe’nin yıllara meydan okuyan tasarımları arasında yer alan Golden Ellipse mercek altında.

patek-philippe-golden-ellipse-1968-2018-1-.jpg

Ne oval ne de dikdörtgen, Golden Ellipse kendine has şekliyle fazlasıyla ikonik bir duruş sergiliyor. İnce ve ayırt edici kasasıyla gerçek bir beyefendi saati olan Golden Ellipse, yalnızca en klas müşterilerin tercihleri arasında yer alıyor. Patek Philippe’nin yöneticisi Thierry Stern’e göre seri, yalnızca saflığı ve güzelliği temsil ediyor. Açıkçası böylesine özel bir modeli kolunuzda denedikten sonra farklı düşüncelere kapılmanız pek de mümkün gözükmüyor.

patek-philippe-golden-ellipse-1968-2018-2-.jpg

Peki, Golden Ellipse serisinin bu denli özel olmasını sağlayan unsur nedir? İsminde de anlaşılacağı üzere doğadan esinlenerek ve altın orandan faydalanılarak tasarlanan seri, ilk olarak 1968 yılının Baselworld fuarında müşterilerinin beğenisine sunuluyor. O yıl hazırlanan ilk model, 3548 referansıyla piyasaya çıkıyor. Caliber Ref. 23-300 mekanizmayla hayat bulan model, Patek Philippe için de bir ilk olan mavi renkli altın kadranla donatılıyor. İnce bezeli, naif kolları ve yılların eskitemediği tasarımıyla 50 yılı aşkın zamandır sektörde kendine apayrı bir kategori yaratan koleksiyon “mavi altın” kadranıyla saatçilik dünyasına yepyeni bir soluk getiriyor. İlk denemelerde galvanizleme yöntemiyle renklendirilmeye çalışılan kadranlar renk dağılımında gözlemlenen eşitsizliklerden ötürü PVD(Physical Vapor Deposition) yöntemiyle işleniyor. 14K altın ve kobalttan oluşana alaşımın 18K altından yapılmış zemin üzerine kaplanmasıyla benzersiz görünümüne kavuşan kadranlar, zorlayıcı ancak bir o kadar da tatmin edici süreç ve mükemmel sonuç anlamına geliyor.

  • 3548-patek-philippe-golden-ellipse-.jpg Ref. 3548 İlk Golden Ellipse - 1968
  • 3548-patek-philippe-golden-ellipse-2-.jpg Ref. 3548 Golden Ellipse - 1968

patek-philippe-golden-ellipse-1968-2018-4-.jpg

70’li yıllarda aynı anda hem kadın hem de erkek müşterilere hitap eden Golden Ellipse serisi, şık ve özgün tasarımlı saat arayanlar tarafından büyük ilgiyle karşılanıyor ve Patek Philippe çatısı altında diğer serilerden sıyrılarak kendine bambaşka bir yer ediniyor. Modellerin ünü öylesine yayılıyor ki, Patek Philippe, Golden Ellipse serisine saatlerin yanı sıra, kol düğmesi, anahtarlık ve hatta çakmak dahi ekliyor. Thierry Stern’in koleksiyonla ilgili şu sözleri de Golden Ellipse’nin marka için ne denli önemli bir seri olduğunu kanıtlıyor. “Golden Ellipse koleksiyonunun üretimini durdurma fikrini her sene tartışıyoruz ancak asla hayata geçirmiyoruz. Bu durum adeta büyük babamızın ruhunu yaşatmaya benziyor.” Öte yandan Golden Ellipse’nin hali hazırda mükemmeli yakalamış tasarımı üzerinde çalışılmayı ve güncellemeler yapılmasını neredeyse imkânsız kılıyor. Küçük değişikliklerle hayatına devam eden seri, varlığını uzun yıllar daha devam ettirecek gibi görünüyor.

patek-philippe-golden-ellipse-1968-2018-3-.jpg

Bakalım zaman, günümüzde Nautilus koleksiyonunun gördüğü ilgiyi gelecekte Golden Ellipse’nin de göreceğini öngören yöneticileri haklı çıkaracak mı?

5738p-001-patek-philippe-golden-ellipse-.jpg 5738r-001-patek-philippe-golden-ellipse-.jpg
Benzer Haberler