alexa Ref. 3843/1 | Patek Philippe | Christie’s | Important Watches | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Patek Philippe Ref. 3843/1

patek-philippe-logo.png

Dünyanın önde gelen müzayede evlerinden Christie’s ev sahipliğinde düzenlenen “ Important Watches – Including Nautilus 40 Part III “, 28 Kasım tarihinde Hong Kong’ta bir kez daha saatseverleri ve koleksiyonerleri bir araya getirmeye hazırlanıyor. Birbirinden önemli ve nadir pek çok parçanın yer alacağı müzayedenin şüphesiz en çok dikkat çeken üyesi Patek Philippe Ref. 3843 olacak gibi görünüyor.

Modelin en önemli özelliği olan ön camı, 13.43 karat değerinde düz kesim elmastan üretilmiş. Düzensiz dış hatları ve düz yapıları nedeniyle geçmiş dönemlerde bir nevi çerçeve gibi kullanılan düz kesim elmas formuna başarılı bir retro-modern kullanım örneği olan saatin, üretim tarihi 1991 olarak belirtilmiş.

Patek-Philippe-3843-1-diamond-crystal-4.jpg

Söz konusu elmasın saat haline gelme hikâyesi de ilginç... 1990 senesinde Cenevreli bir saat ustasının eline geçen birkaç parçadan biri olan elmas, saat haline getirilmesi amacıyla Patek Philippe’e ulaştırılmış.  Yaklaşık bir sene sonra, elmasın doğal şekliyle uyumlu asimetrik bir kasa tasarlayan Patek Philippe, 18K beyaz altın tercihinin ardından saatin üretimine geçmiş. Markanın arşiv kayıtlarına göre saatin teslimatı da 1994 senesinde yapılmış.

Yine 18K beyaz altından yapılmış entegre bilezik ile tamamlanan modelin gerçek anlamda türünün tek örneği olduğunu söylemek mümkün zira saat direkt sipariş üzerine ve tek sefere mahsus olarak üretilmiş.

Patek-Philippe-3843-1-diamond-crystal-2.jpg

Patek Philippe’in bu tür “eşsiz” üretim modellerine nadiren de olsa rastlanabiliyor. Ref. 3843’e yakın bir örnek olarak yaklaşık iki sene önce Sotheby’s tarafından düzenlenen bir müzayede esnasında 737.000,00 USD fiyatla yeni sahibine kavuşan, titanyumdan yapılmış ve arka kapağında 9.44 karatlık düz kesim elmas bulunan türünün tek örneği Calatrava’yı gösterebiliriz.

Patek-Philippe-Diamond-case-back.jpg

Patek Philippe ref. 3928T-001

Ölçülebilir bölümlerinde 32mm X 26mm gibi değerler sunan modelin ön camının elmas olduğunu ilk bakışta anlamak zor... Kenar kısımlara uygulanmış kesikler ve muhtelif açılarda görülebilen yansımalar ile ne olduğuna dair ipuçları veren elmasın 13.43 karatlık toplam ağırlığı ile bilinen en iri düz kesim elmaslardan biri olduğunu da hatırlatalım.

Patek-Philippe-3843-1-diamond-crystal-1.jpg

Asimetrik tasarımların popüler olduğu 1970li yıllara göndermeler yapan modelin kadranı, metalik yüzey formunda ve mavi tonda hazırlanmış. İçerisinde oldukça ince yapıya sahip elden kurmalı bir mekanizma olan Caliber Ref. 177’nin görev yaptığı ilginç modelin arka kapağı masif tasarlanmış. Bu arada arka kapak demişken şunu da ekleyelim; kapağın iç kısmında saatin referans bilgilerinin yanı sıra kullanılan düz kesim elmasın ağırlığı ve saatin üretim yılı da eklenmiş.

Patek-Philippe-3843-1-diamond-crystal-3.jpg

28 Kasım’da Hong Kong’ta yer alması planlanan ve Christie’s ev sahipliğinde düzenlenen “ Important Watches – Including Nautilus 40 Part III “ bünyesinde Lot.2922 kapsamında açık arttırmaya sunulacak olan modelin tahmin edilen satış fiyatı 363.000,00 ila 622.000,00 USD arasında öngörülüyor.

Benzer Haberler