alexa 5236P-001 | In-Line Perpetual Calendar | Patek Philippe | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Patek Philippe Ref. 5236P-001 In-Line Perpetual Calendar

Yakın zamanda sona eren Watches & Wonders 2021 saat fuarının en çok ses getiren yeniliklerinden Patek Philippe Ref. 5236P-001 tüm detaylarıyla mercek altında.

5236p-001-patek-philippe-in-line-perpetual-calendar-1.jpg

Patek Philippe’in geçtiğimiz haftalarda sona eren Watch & Wonders 2021 fuarında en çok ses getiren yeniliği, bu spor-lüks model ailesi için bitiş çizgisini de belirleyen, yeşil kadranlı Nautilus oldu. Ancak markanın horolojik manadaki yeni modeli ise, Patek Philippe ürün grubu içinde zarafeti ile bilinen Calatrava koleksiyonundan geldi. Yeni tanıtılan Ref: 5236P-001, sürekli takvim komplikasyonuna, yeni (ve markaya patentli) yorumuyla fuarın gözde modelleri arasında yerini aldı.

5236p-001-patek-philippe-in-line-perpetual-calendar-2.jpg

Yeni model, Patek Philippe'in tarih boyunca cep saatlerinde kullandığı bir dizilim olan, saat 12 pozisyonunun altındaki uzun, yatay bir göstergede tek bir satırda gün, tarih ve ayı okunabilir kılıyor. Grado 950 platinden yapılmış 41,3 mm'lik kasada, lake mavi degrade kadran ve yeni bir otomatik kurmalı mekanizma barındıran model, Patek Philippe'in sürekli takvim özellikli modeller üretmedeki uzmanlığını daha da pekiştiriyor.

5236p-001-patek-philippe-in-line-perpetual-calendar-3.jpg

Markanın bu özel modeli tasarlarken pek çok önemli zorluğu geride bertaraf edebilmiş olması da yine çok önemli. Bunlardan ilki, sürekli takvim gibi birden fazla bilgi veren bir özelliği, kolay okunabilir tasarlanmış bir tek satır gösterge ile birleştirmek oldu. Tabi bu konunun yegane çözüm noktası ise, gösterim şeklinde uygun ve kolay okunabilir göstergeye yer sağlayabilecek, yeni bir mekanizma geliştirmekten geçiyordu. Patek, yeni mekanizmaya temel olarak, 2011 yılında tanıttığı Ref: 5235 Annual Calendar modeline hayat veren Caliber 31-260 REG QA’yı kullandı. Gövdeye gömük mikro-rotoru sayesinde gereken incelik için mükemmel bir temel olan bu mekanizma, neredeyse tamamen yeniden tasarlandı ve Caliber 31-260 PS QL adını aldı. Mekanizmanın referansında yer alan PS eki “petite seconde” yani küçük saniye fonksiyonunu, QL ise “quantième perpétuel en ligne” yani tek satırlık sürekli takvim özelliğini simgeliyordu. Mekanizmanın yeniden tasarlanmasındaki mühendislik dehası, üzerine eklenen onca bileşene rağmen, hala temel olarak kullanılan Caliber 31-260 REG QA ile aynı boyutları (çap 31.74mm, yükseklik 2.6mm) taşımasından kendini belli ediyordu.

5236p-001-patek-philippe-in-line-perpetual-calendar-6.jpg

Yeni mekanizmaya eklenen platin rotor, 22K altından yapılan selefinden de ağır olduğu için, kurma sistemine büyük avantaj sağladı. Modern 4Hz (28.800vph) değerinde çalışma frekansı da yine yeni mekanizmanın özelliklerinden biriydi.

5236p-001-patek-philippe-in-line-perpetual-calendar-7.jpg

Kendi gövdesi ile beraber ayrı bir modül olarak tasarlanan sürekli takvim modülünde toplam 118 parça kullanıldı. Mekanizma, markaya patentli, aynı ekseni kullanan çift bilyalı düzenek sayesinde aynı düzlemde kalabilen dört diske güç verecek şekilde tasarlandı. Bir diğer patent konusu yenilik ise, disklerin ayar anında veya darbe alması durumunda stabil kalabilmelerini sağlayan “anti-double-jump” sistemi oldu. Sürekli takvim fonksiyonunda, ayın 31’inden 1’ine geçilmesine olanak veren düzenek ise mekanizmaya dair üçüncü patent başvurusuna konu oldu.

5236p-001-patek-philippe-in-line-perpetual-calendar-8.jpg 5236p-001-patek-philippe-in-line-perpetual-calendar-9.jpg

Sıralı ekranların dengelenebilmesi için, artık yıl göstergesi saat 4 konumuna, gece göstergesi ise saat 8 hizasına, birer yuvarlak pencere şeklinde yerleştirildi. Sürekli takvim modellerin vazgeçilmez özelliklerinden ay fazı göstergesi de, saat 6 yönünde yer alan küçük saniye sayacının içine konumlandırıldı. Okunabilirlik işini bu şekilde çözen Patek Philippe, özelliklerin ayarlanmasını sağlayan kasaya gömük butonları da gösterge yerleşimine uygun konumlandırarak kullanıcı dostu sıfatını da yeni modeline ekledi.

5236p-001-patek-philippe-in-line-perpetual-calendar-4.jpg

Modelin geri kalan özellikleri ise, modern Calatrava konseptine göre tasarlandı. Degrade mavi kadran üzerinde baton akrep/yelkovan ve markörler kullanıldı. Zarif kurma koluyla tamamlanan şık kasa, Grado 950 platin alaşımından üretildi. Modele eşlik etmesi için ise, yine platin tokayla bileğe sabitlenen, mavi timsah derisi kayış tercih edildi.

5236p-001-patek-philippe-in-line-perpetual-calendar-5.jpg

Patek Philippe Ref: 5236P-001, ilk bakışta yeşil Nautilus’un gölgesinde kalan bir yenilik gibi gözükse de, markanın uzmanlık alanlarının başında gelen sürekli takvim fonksiyonunu hem Patek Philippe’in zengin geçmişiyle hem de Calatrava gibi mütevazı bir koleksiyonla buluşturduğu için çok önemli bir model olarak yerini alıyor.

5236p-001-patek-philippe-in-line-perpetual-calendar-10.jpg

Benzer Haberler