alexa G0A43121 | Altiplano | Ultimate 910P | Piaget | Sihh 2018 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Piaget Altiplano Ultimate 910P Ref. G0A43121

piaget-logo.jpg

Mekanik saatçiliğin son yıllarda özellikle üzerinde durduğu konulardan biri de şüphesiz ultra-ince saatler. Geride bıraktığımız birkaç yıl içerisinde oldukça kızışan bu pazarda faaliyet gösteren markalar, her geçen gün en ince modeli yapabilmek için çalışıyorlar. Bu konuda iddialı isimler arasında yer alan markalardan biri de, geleneksel saatçiliğin kilometre taşları arasında kabul edilen Piaget. Ünlü marka, SIHH 2018 bünyesinde saatseverlerin beğenisine sunulan ve dünyanın şimdiye kadar üretilmiş en ince otomatik saati unvanını kazanan Piaget Altiplano Ultimate 910P modeli ile sizlerle...

g0a43121-piaget-altiplano-ultimate-910p-1.jpg

Söz konusu modern ultra-ince saatler olduğunda bahsedilen kalınlık değerleri arasındaki farkları günlük hayatta hissetmek neredeyse imkânsız gibi. Özellikle her ikisi de mücevher ürün gruplarıyla da kült markalar arasında yer alan Bulgari ve Piaget gibi markalar mevzu bahis olduğunda, bu milimetrik farklar bilekten ziyade kâğıt üzerinde daha fazla anlam kazanıyor. Ancak amaç en inceyi üretmek ve rekor kırmak ise, bu farklar elbette büyük önem arz ediyor.

g0a43121-piaget-altiplano-ultimate-910p-9.jpg

Piaget ultra-ince saat konusunda oldukça tecrübeli bir isim. Mücevher grubundan gelen know-how’ı mekanik saatçilikte edinilen tecrübelerle harmanlayan marka, ultra-ince saat yarışında ipi göğüsleyen en son isim olmayı da başarmış görünüyor.

SIHH 2018 fuarında yaptığımız ziyaret sırasında inceleme fırsatı bulduğumuz yeni Piaget Altiplano Ultimate 910P gerçekten çok “ilginç” bir saat. İlginç dememin sebebini ise şu şekilde açıklamaya çalışayım; eğer siz bir ürünü tasarlarken belli bir noktaya diğerlerinden daha fazla önem verirseniz, o nokta dışında kalan detaylar da bir o kadar arka planda kalır. Pratik bir örnekle açıklamak gerekirse, yarış otomobillerinin hız, yol tutuş gibi konulara yoğunlaşması neticesinde ne iç mekânda kullanılan renklerin ne de konforun bir önemi kalmamasından bahsedebiliriz. İşte Piaget Altiplano Ultimate 910P tam olarak bana bu durumu anımsatan bir model zira saatin ince olması için o kadar radikal yöntemler kullanılmış ki, standart bir saat için önem taşıyan kadran, okunabilirlik, suya dayanıklılık gibi parametreler hep arka planda kalmış.

g0a43121-piaget-altiplano-ultimate-910p-7.jpg

Piaget Altiplano Ultimate 910P modelinin tasarımında, markanın aynı yarışa “elden kurmalı” kulvarında katılan diğer modeli Piaget Altiplano 900P’de kullanılan platformdan faydalanılmış. Dolayısıyla söz konusu iki model arasında pek çok yapısal benzerlik görmek mümkün.

g0a43121-piaget-altiplano-ultimate-910p-5.jpg

Piaget Altiplano Ultimate 910P, 41mm gibi pek de mütevazı olmayan bir kasa ebadıyla geliyor. Ama yukarıda bahsettiğim gibi, burada konumuz çapı en küçük saati üretmek değil, dolayısıyla biz sadece 4.3mm’lik(!) toplam yüksekliği ile kasanın kalınlığına odaklanalım.

Ultra-ince konseptinde üretilmiş farklı marka ve model saatleri inceleme şansım oldu. Saatin inceliği benim için tercih listesinin üst sıralarına hiç çıkmadı ancak bu durum ortaya çıkan modellerim mühendisliklerine ve güzelliklerine tepkisiz kalacağım anlamına da gelmiyor elbette.

g0a43121-piaget-altiplano-ultimate-910p-8.jpg

4.3mm ne demek? Şöyle söyleyeyim, birbirine üst üste yapışmış vaziyette duran iki bozuk parayı bir deri kayışla kolunuza takmak demek... Evet, Piaget Altiplano Ultimate 910P’nin bana hissettirdiği tam olarak bu oldu. Bulgari Finissimo serisinden de ultra-ince modeller deneme fırsatım olmuştu. Bulgari Octo’nun kasasının köşeli tasarımından mıdır bilemiyorum ama Piaget Altiplano Ultimate 910P benim için kesinlikle “THE ultra-thin watch” oldu.

g0a43121-piaget-altiplano-ultimate-910p-10.jpg

Peki, bu incelik nereden geliyor? Cevabı akıllıca tasarlanmış teknik detaylarda gizli. Tıpkı Caliber 900P’de olduğu gibi, 910P de destek olarak arka kapaktan faydalanıyor. Tüm dişli ve mil grubunun arka kapağa yerleştirilmesi, standart mekanizmalarda gördüğümüz ana gövdeye duyulan ihtiyacı bertaraf ediyor.

g0a43121-piaget-altiplano-ultimate-910p-4.jpg

Tabii işin tamamı bununla sınırlı değil. Modelin eksenden kayık şekilde yerleştirilmiş kadranı da incelik konusunda önemli bir role sahip. Saatin okunduğu kadran, ön tarafta yer alan köprülerin arasında kalan boşluğa yerleştirilmiş. Mekanizmaya ait tüm dişli grubu ise kadranın etrafında hilal şeklinde bir dizilimle konumlandırılmış. Saatin inceliğine büyük katkı sağlayan bu tasarım sayesinde, neredeyse mekanizmada yer alan tüm çarklar ve miller görünür hale gelmiş. Saniye kolunun yer almadığı kadranda akrep ve yelkovanın yer aldığı bölüm, mekanizmanın köprü seviyesini bir klik altına konumlandırılmış. Tulumbanın altlı-üstlü iki rulman yerine bitiş kısmına konulmuş tek bir rulman ile sabitlenmesi de yine Caliber 900P mekanizma ile ortak özelliklerden. İncelik kısmında önemli bir avantaj sağlayan bu duruma rağmen 30 taşlı mekanizmanın hala tam kurulumda 50 saatlik güç rezervi sunabiliyor olması da Piaget farkı olsa gerek...

g0a43121-piaget-altiplano-ultimate-910p-2.jpg

Ultra-ince otomatik saatler söz konusu olduğunda, periferik kurma düzeneği baş vurulan modern yöntemlerin başında geliyor. Piaget Altiplano Ultimate 910P de rotorun yüksekliğini ciddi şekilde azaltan bu sistem sayesinde 4.3mm’lik toplam kalınlığına ulaşabilmiş. Hafifleyen rotorun yerçekimine olan direncinin azalması sonucu ortaya çıkabilecek verimsiz kurma problemine karşı, rotorun masif 22K altından üretildiğini ve mil yerine rulmanlı bir bağlantı düzeneğine sahip olduğunu da burada ayrıca belirtmiş olalım.

g0a43121-piaget-altiplano-ultimate-910p-3.jpg

İnceleme için seçtiğimiz model, 18K beyaz altından üretilmiş kasaya sahip Ref. G0A43121 (27.000 CHF) modeli. Bu modelin yanında bir de 18K pembe altın Ref. G0A43120 (26.000 CHF) yer alıyor. Her iki model de siyah timsah derisi kayış ve kasa malzemesine uygun üretilmiş, Piaget imzalı katlanır klips ile geliyor.

g0a43120-g0a43121-piaget-altiplano-ultimate-910p-11.jpg g0a43121-piaget-altiplano-ultimate-910p-6.jpg

Ultra-ince konseptinde yaşanan rekabet, şu an gelinen noktadan daha ne kadar ileri gider bilemiyorum ancak eğer gelinebilecek en son nokta bu ise, rekorun yaklaşık 60 yıldır ince saatler tasarlayan bir markanın elinde kalması bana gayet mutlu bir son gibi göründüğünü de söyleyebilirim.

Benzer Haberler