alexa Porsche Design | Chronograph | 911 | GT2 RS
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Porsche Design Chronograph 911 GT2 RS

porsche-design-logo.jpg

Ünlü otomobil üreticisi Porsche, efsanevi modeli 911’in şimdiye kadar üretilmiş en hızlı versiyonu 911 GT2 RS için tasarladığı yeni modeli Porsche Design Chronograph 911 GT2 RS ile boy gösterdi. Bu özel saate sahip olmak için parasını vermek yetmiyor maalesef zira öncelikle bir Porsche 911 GT2 RS otomobil almanız lazım. 

Porsche-Design-Chronograph-911-GT2-RS-3.jpg

Eğer saat hobinizin yanında lüks ve/veya spor otomobillere de merakınız varsa eminim Porsche cephesinde yaşanan gelişmelerden de haberiniz vardır. Geçtiğimiz günlerde üretim bandını terk eden bir milyonuncu 911 ile efsane modelin başarılarla dolu geçmişini bir kez daha hatırlatan marka, şimdiye kadar üretilmiş en hızlı 911 modelini tanıtmakta gecikmedi. Saatseverlerle otomobil meraklılarını aynı noktaya toplayan haber ise, bu özel araç için tasarlanan Porsche Design Chronograph 911 GT2 RS modeli oldu.

Porsche 911 GT2 RS otomobilinden ilham alınarak tasarlanan yeni modelde araçla ilgili pek çok detay yer alıyor. Ancak saate geçmeden önce modelin ilham kaynağı olan 911 GT2 RS’ ten biraz bahsetmekte fayda var.

Porsche-Design-Chronograph-911-GT2-RS-2.jpg

Otomobilin kalbinde 3.8 litre hacme sahip ve bir Porsche klasiği olarak düz blok ile tasarlanmış 6 silindirli ve çift turbo beslemeli bir motor yer alıyor. 700hp’lik gücü ve yeri titreten 553 lb-ft’luk torkuyla gerçek manada bir süper spor otomobil olan 911 GT2 RS 0-60mph hızlanmasını 2.8 saniyede tamamlıyor ve 211mph son sürate ulaşabiliyor. 

Dünyanın en hızlı 911’i ile aynı ismi taşıyan yeni model, 42mm çapında tasarlanmış bir kasa ile geliyor. 15.3mm kalınlığıyla pek de kompakt diyemeyeceğimiz kasa, materyal olarak titanyum kullanılması sayesinde oldukça konforlu bir kullanım vaat ediyor. Takometrik skalalı bezel de yine titanyumdan üretilmiş ve siyah titanyum karbid kaplama ile dekore edilmiş. Bezel ile tam olarak aynı malzemeden üretilen vidalı arka kapağın orta kısmında safir kristal cam bölmeye yer verilmiş. 50M su geçirmezlik değerine sahip kasanın ön yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal cam kullanılmış. Ayar tepesi ve kronograf butonları da yine titanyumdan üretilmiş.

Porsche-Design-Chronograph-911-GT2-RS-7.jpg

Modelin kadranında artık neredeyse motor sporlarını ana malzemesi haline gelen karbon fiber tercih edilmiş. Dik yerleştirilmiş Bi-Compax kronograf formasyonunda hazırlanan kadranın orta kısmında yer alan çizgi için Porsche GT Silver orijinal boya kullanılmış. Kadranı saat 9 hizasında ise 911 GT2 RS logosu şeklinde tasarlanmış ilginç bir “akan saniye” göstergesi eklenmiş. Modelin tarih fonksiyonuna ait pencere de saat 4 hizasına yerleştirilmiş. Kadranın tasarımında kullanılan renk paleti, hem modelin ilham aldığı otomobil ile hem de titanyum kasa materyali ile uyumlu seçilmiş.

Porsche-Design-Chronograph-911-GT2-RS-1.jpg

Porsche Chronograph 911 GT2 RS hayat verecek mekanizma olarak, aynı zamanda markanın ilk kendi tasarımı ve üretimi kalibresi olma özelliğini de taşıyan, Caliber Ref. 01.200 tercih edilmiş. Markanın uzun bir dönem modellerinde yer verdiği ev endüstrinin emektar mekanizmalarından sayılan Valjoux 7750 ile benzerlikler gösteren Caliber Ref. 01.200, 4Hz hızında çalışıyor ve tam kuruluma 48 saatlik güç rezervi sunuyor. C.O.S.C. sertifikasına haiz mekanizma, bünyesinde Nivaflex zemberek ve Glucydur balans gibi ileri teknoloji ürünü bileşenlere yer veriyor. Sıfırdan geliştirilmesi üç yıla yakın vakit alan mekanizma, zaman tutma fonksiyonunun yanında Flyback kronograf ve tarih özelliklerine yer veriyor. Arka kapakta yer alan safir kristal bölmeden izlenebilen mekanizma, başta esin kaynağı otomobilin magnezyum jantlarını andıran rotoru ve Porsche Design amblemli köprü ve gövde parçalarıyla dikkat çekiyor.

Porsche-Design-Chronograph-911-GT2-RS-6.jpg

Yeni model yine motor sporlarından aşina olduğumuz alkantra astara sahip iki adet deri kayış ile geliyor. Siyah ve kırmızı tonlarda hazırlanan kayışlara, kasayla uyumlu olacak şekilde titanyumdan üretilmiş katlanır klips eşlik ediyor.

Saatin ABD satış fiyatı 11.000,00 USD olarak görünüyor. Ancak bu özel modele sahip olmak için 11K USD ödemek yeterli değil zira saat sadece Porsche 911 GT2 RS sahiplerine özel olarak satışa sunuluyor. Sadece Porsche yetkili satış merkezleri aracılığı ile şanslı sahiplerine ulaştırılması planlanan modelin arka kapağına, kullanıcının sahip olduğu 911 GT2 RS aracın şase No.su işleniyor.

Benzer Haberler