alexa Type 1 Squared | X Time by Colour | Ressence | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ressence Type 1 Squared X Time by Colour

Sektörde 10. yılını kutlayan butik marka Ressence, X Koleksiyonu bünyesinde yer alan dördüncü edisyonunu tanıttı.

ressence-type-1-squared-x-time-by-colour-1.jpg

Saat dünyasının özgün isimleri arasında yer alan Ressence bu sene onuncu yılını kutluyor. Alışılagelmiş kol ile gösterim metodu yerine markaya patentli Orbital Convex System (ROCS) gösterim sistemi ile donatılan Ressence modelleri, saati okumayı görsel bir şölen haline getiriyor. Sürekli hareket halinde olan alt-kadranlardan oluşan sistem, tıpkı güneş sistemi gibi çalışıyor.

ressence-type-1-squared-x-time-by-colour-3.jpg

Yeni tanıtılan onuncu yıl dönümü modeli, ailenin en küçüğü ve daha geleneksel cushion (yastık) şekilli kasaya sahip tek model olan Type 1 Squared'e dayanıyor. Zamanı daha da sezgisel bir şekilde temsil eden Ressence Type 1 Squared X Time by Colour, bir gündeki farklı anları belirtmek için farklı renkler kullanıyor.

ressence-type-1-squared-x-time-by-colour-6.jpg

Collection X model ailesinde yer alan tüm versiyonlar, kadranlarının saat 10 konumunda X harfi ve kum saati figüründen türetilmiş özel bir sembole yer veriyor. 10. yıl için tasarlanan bu yeni model ise, bir gün içindeki farklı anları temsil etmek için renk unsurunu da kullanıyor. Harvard'da nörobilim bölümünden Profesör Christopher Harvey tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Ressence'ın zamanı temsil etme biçimi, zamanın gerçek boyutunu yakalamanın çok daha doğal ve sezgisel bir yolu. Çalışmasının bir başka sonucu da, renklerin beynimiz için zamandaki bir anı belirlemesinin en kolay ve en hızlı yolu olduğu...

ressence-type-1-squared-x-time-by-colour-2.jpg ressence-type-1-squared-x-time-by-colour-9.jpg

Teoriyi pratiğe döken Ressence, Prof. Harvey’in araştırma sonuçlarını alıp zamanı bir bakışta gösterebilmek adına 48 renkli seramik topu bir araya getiriyor. Bir günün farklı anlarını belirtmek için dönen bir alt kadran üzerine yerleştirilmiş sarı, gri, mavi ve siyah renklerde dört farklı top grubu bulunuyor.

ressence-type-1-squared-x-time-by-colour-11.jpg ressence-type-1-squared-x-time-by-colour-10.jpg

Yeni model 41mm çapında ve 11mm yüksekliğinde tasarlanmış, cushion (yastık) şeklinde bir kasa ile geliyor. Ultra-hafif Grado 5 titanyum alaşımından üretilen kasaya yansıma önleyici kaplamaya sahip bombeli safir kristal cam ve üzerinde kurma kolu görevi gören kolun bulunduğu kapalı arka kapak eşlik ediyor.

ressence-type-1-squared-x-time-by-colour-5.jpg

Alman gümüşünden üretilen zemine sahip kadranda, zeytin yeşili bir renk tonu yer alıyor. Aynı aksı kullanan ve saat, haftanın günleri ve “renkle zaman gösterme” fonksiyonları bulunan üç uydu gösterge ile donatılan kadranda dakika fonksiyonu ise dış kısımdaki skala vasıtası ile okunuyor. Kadran üzerinde yer alan işlemelere uygulanan Super-LumiNOVA, zamanın karanlık ortamlarda da okunabilmesine olanak sağlıyor.

ressence-type-1-squared-x-time-by-colour-4.jpg

Modelin içerisinde, markanın patentli ROCS 1 modülü ile modifiye edilen, Caliber 2894/2 görev yapıyor. 40 taşlı otomatik mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 36 saatlik güç rezerv süresi sunuyor.

ressence-type-1-squared-x-time-by-colour-7.jpg

Yeni model, kadrana uygun yeşil tonda hazırlanmış dana derisi kayış ve titanyum toka ile geliyor.

ressence-type-1-squared-x-time-by-colour-8.jpg

X Collection model ailesinde yer alan tüm edisyonlarda olduğu gibi, Ressence Type 1 Squared X Time by Colour modeli de sadece 40 adet ile limitli üretiliyor. Model için belirlenen liste fiyatı ise EUR 23,200.

Benzer Haberler