alexa Ressence | Type 5 | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ressence Type 5

Belçika merkezli, ürettiği sıvı dolu kasalarıyla tanınan saat markası koleksiyonunun ilk dalış saati “Type 5”’i tanıttı. Saatlere derinden bir sevgi ve tutkuyla bağlı Benoit Mintiens’in bu yeniliği ile markanın model gamı içerisindeki diğer modellere görsel olarak benzer ancak birçok teknik farklılık barındıran bir saatle karşılaşmamızı sağladı.

Ressence-Type-5-1.png

Type 5’i diğer dalgıç saatlerinden ayıran en büyük unsur, markanın diğer modelleri gibi içinin özel bir sıvı ile doldurulmuş olması. Bu sıvı sayesinde kadran ve cam birbirine yapışık gibi görünüyor ve saatin okunurluk oranı her koşulda maksimum seviyede kalıyor. Ayrıca, dalgıç saatlerinde su altında camlarının belli bir açıdan bakıldığında ayna görüntüsüne sahip olması dezavantajının da önüne geçilmiş olunuyor.

Ressence-Type-5-4.png

Her ne kadar Ressence, Type 5’i dalış saati olarak lanse etse de, modelin su geçirmezlik değeri diğer rakiplerine göre bir hayli geride ancak ISO 6425 standartlarına göre 100 metrelik değer ile profesyonel dalışla ilgilenmeyen her deniz sevdalısının işini görecek cinsten. Saatin dalış saati namına bir diğer farkı ise dalgıçlar için özel olarak tasarlanmış bezele sahip olması.

46mm x 15,5mm ölçülerine sahip titanyum kasanın üstten görünüşünü büyük ölçüde kavisli safir kristal cam oluşturuyor. Ressence, saatin içine tam 37,5mm sıvı enjekte etmiş ve servis esnasında bu sıvı değiştiriliyor. Kadrandaki termometreden saatin içindeki sıvının sıcaklık takibi yapılabiliyor. Saatin kadranının üst kısmında kalan sıvının -10 ile +40 santigrat derece değerleri arasında kalması gerekiyor. Sıvı basınç altında sıkıştırılamaz olsa da yüksek sıcaklığa maruz kaldığında genleşebiliyor. Bu genleşme miktarı ise saatin içindeki özel bir sistem tarafından tolere ediliyor.

Ressence-Type-5-5.png

Saatin mekanizması aslen ETA 2824 olsa da üzerinde yapılan türlü değişiklik ve modifikasyon ile orijinal halinden eser kalmamış diyebiliriz. Ressence’ye patentli ROCS(Ressence Orbital Convex System) ile kadran ve cam arasındaki sıvı katmanı asla mekanizma tarafı ile temas halinde olmuyor. Saatin ayarı geleneksel tepe mekanizması yerine arka kapağın çevirilmesiyle yapılıyor. Yine patentli RCLS(Ressence Compression Lock System) ile de küçük mıknatıslar yardımıyla birbirlerine kenetlenen plakaların(mekanizma ve kadranı birbirlerine bağlayan) hem sızdırmazlık hem de kusursuz işlevsellik sunması sağlanıyor. Ayrıca bu özel tasarım sayesinde saatin alabileceği anlık ve güçlü darbelerden ötürü kalıcı zarara uğramasının da önüne geçilmiş olunuyor. Otomatik kalibre 28800vph’de çalışıyor, 60 taşlı ve modifikasyonlar sonucu güç rezervi 36 saatle sınırlandırılmış.

Ressence-Type-5-2.png

Ressence kadranlarına Super-Luminova’ya göre 2,5 kat daha parlak ışıma yapan özel bir kimyasal kullanıyor. Bu sayede dalış saatlerinin olmazsa olmazlarından biri olan karanlık alanlarda görünürlük kıstası fazlasıyla karşılanmış oluyor.

Saatin kayış sistemi, kasanın geri kalanıyla büyük bir ahenk içinde olması için tasarlanmış. Kutu içeriği olarak bir adet suya dayanıklı deri kayış, bir adet de nato kayış geliyor. Saatin tokası için malzeme olarak kasa da olduğu gibi titanyum seçilmiş.

Ressence-Type-5-3.png

Ressence Type 5, 2016 yılı içerisinde ticari olarak satılmaya başlanacak. Bu sıradışı spor saate sahip olmanın bedeli ise 26.250€ olacak.

Benzer Haberler