alexa RGM 801 | Corps of Engineers | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

RGM 801 Corps of Engineers

rgm-logo.png

RGM’den I.Dünya Savaşı’ndan izler taşıyan bir model..

rgm-801-corps-of-engineers-1.jpg

Amerika Birleşik Devletleri 1917 tarihinde "büyük savaş"a müdahil olduklarında hem İngiliz hem de Fransız hükümetleri yeni müttefikleri Amerika tarafından yollanan mühendislerin ülkelerine ulaşması konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmamış ve bu mevzuya büyük önem vermişti.

1917 Ağustosu’nun sonlarına doğru Amerikalı mühendislerden oluşan, yeni organize edilmiş demiryolu personeli Fransa’ya ulaştı.

"A.B.D. Ordusu - Mühendisler Kolordu"su adı verilen bu grup, 1893’te standart hale gelen demiryolu personeli saatlerini taşıyordu.1000ad. A.B.D. üretimi Hamilton’dan oluşan bu saatler, hem dönemin hem de kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda kolay kurulum, üstün görünürlülük ve 30sn/hafta sapma değeri gibi özellikler barındırıyordu.

Atlantik aşırı yolculukların pek de güvenilir olmadığı o dönem zarfında kolordu, ayrıca ihtiyaç duyulan saatleri Amerika’dan getirtmek yerine İsviçre merkezli saat firmalarından tedarik etme yoluna gitti.

Orijinal kolordu saatleri günümüzde çok nadir rastlansa da döneminde oldukça popüler olan mine kadranlara sahipti. Kadranların üretiminde Grand Feu ( Fransızca’da Büyük Ateş manasında ) tekniği kullanıldı. Renklendirilmiş camın ısıtılarak metal üzerine monte edilmesi esasına dayanan bu teknik uygulama zorluklarından ötürü hep bir sanat olarak kabul gördü.

rgm-801-corps-of-engineers-8.jpg

rgm-801-corps-of-engineers-9.jpg

Tıpkı RGM’nin esinlendiği orijinal saatte olduğu gibi Corps of Engineers 801’in kadranı da bir sanat eseri hassasiyetinde üretildi.  1893’te yürürlüğe giren demiryolu personeli saati standartlarında yer aldığı üzere kadranlar kalın ve Arabic formda saat markörlerine sahip olmak zorundaydı.

rgm-801-corps-of-engineers-2.jpg

Yine görünebilirliği en üst seviyede tutmak açısından hem markörlerde hem de kollarda siyah renk kontrast çerçeveler de standartta yer alıyordu.

Teknik Özellikler;

42mm. çapa sahip çelik kasanın kullanıldığı saat bombeli safir cama ve safir cam pencereli arka kapağa sahip. Orijinal modelin özelliklerine sadık kalınarak üst kısmı düz dizayn edilen kurma tepesine ek olarak 50M su basıncına dayanıklılık da saatin diğer özelliklerinden.

rgm-801-corps-of-engineers-3.jpg

Kalibre olarak elden kurmalı, RGM in-house Caliber 801 tercih edilmiş. 19 taşlı yapısı ve 18.000vph çalışma alternansı ile saatin retro karakterine göndermeler yapan kalibre 44 saat güç rezervine sahip.Tamamı el üretimi olan kalibreyi sipariş ile kişiye özel dekore edilmiş halde almak da mümkün.

rgm-801-corps-of-engineers-6.jpg

rgm-801-corps-of-engineers-4.jpg

rgm-801-corps-of-engineers-5.jpg

rgm-801-corps-of-engineers-7.jpg

Eskitilmiş Toscana tarzı deri kayışa sunulan modelin A.B.D. liste fiyatları 9700,00 USD ile 10.450,00 USD arasında değişiyor.

Benzer Haberler