alexa RM 001 | RM 006 | RM 027 | RM 50-03 | RM 056 | Richard Mille | Hakkında Bilmeniz Gerekenler | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Richard Mille Hakkında Bilmeniz Gerekenler

richard-mille-logo-son.png

Lüks ve spor saat denilince akla gelen ilk markalardan Richard Mille hakkında bilmeniz gereken çarpıcı gerçekler.

richard-mille-manufacture-.jpg

1951, Fransa doğumlu Richard Mille kariyerine 1974 yılında başladı. Profesyonel yaşamının başından itibaren saat ve lüks tüketim konularında uzmanlaşan Mille, kendi markasını yaratmadan önce dünyaca ünlü mücevher devi Mauboussin için çalışmaktaydı. 90’lı yılların sonlarına doğru Mauboussin’den ayrılıp dünyanın en egzotik, spor saatini üretmek için kolları sıvadı.

APRP ile ortaklaşa çalışmalara başlayan Richard Mille, ilk saatinin modelini sabun kalıbına şekil vererek üretti. Dünyanın en yüksek teknolojisiyle üretilen ve klasikleşmiş saat tasarımlarından tamamen sıyrılan modeller üretmek üzere yola çıkan Mille, ilk modeli olan RM 001’i 2001 yılında tanıttı. Yalnızca 17 adet üretilen RM 001’in planlanan tanıtım tarihi aslında 2000 yılıydı ancak özellikle tork göstergesinde oluşan sorunların giderilip saatin kusursuz mekanik güvenilirliğe ulaşması için ilave 1 yıl daha gerekti. Richard Mille kendi markasını kurduğunda 50 yaşındaydı.

richard-mille-rm-001-tourbillon-1-.jpg

richard-mille-rm-001-tourbillon-2-.jpg richard-mille-rm-001-tourbillon-3-.jpg

Richard Mille, markasını kurarken hiçbir yatırım ortağıyla işbirliği içine girmedi. Tamamen kendi parasını riske attı. İşin daha da ilginci, diğer tüm markaların aksine Pazar araştırması içine girmeden, yalnızca hayallerinin peşinden koşarak yarattığı marka bugün kendi pazarını yaratmış bir sektör devine dönüştü.

richard-mille-new-york-boutique.jpg

Richard Mille kendini otomobil, uçak, Formula 1 ve mekanik tutkunu olarak tanımlıyor. Saatlerinin ve mekanizmalarının tasarımlarında da bu tutkularından bolca esinlenmeler görmek mümkün. Fıçı şekilli kasalar, ileri teknoloji malzemeler, iskelet kadranlar ve daha nice detay Mille’nin meraklı olduğu alanlardan izler taşıyor.

richard-mille-rm-11-03-mcLaren-automatic-flyback-chronograph-.jpg richard-mille-rm-53-01-pablo-mac-donough-.jpg

richard-mille-rm-36-01-tourbillon-g-sensor-sebastien-loeb-.jpg richard-mille-rm015-tourbillon-dual-time-zone-perini-navi-cup-.jpg

Richard Mille saatlerinin rakiplerine kıyasla bu denli yüksek fiyat etiketlerine sahip olmasının başlıca sebebi araştırma ve geliştirme süreçlerinin masraflarından kaynaklanıyor. Özellikle mühendislere ve aletlere ödenen paralar haliyle müşterilere yansıtılıyor. Geleneksel saat tasarım ve üretim yöntemlerinden uzaklaşmak pahalılıkla beraber kalite ve eşsizliği de getiriyor. Örnek vermek gerekirse RM 006 modelinde kullanılan karbon ana plakanın maliyeti saat başına 2000$. Bu malzemeyi işleyebilmek için elmas uçlu özel kesiciler kullanılıyor ve her uç yaklaşık 500$ değerinde. 100 kesim işleminden sonra ise uç yenisiyle değiştiriliyor.

richard-mille-rm-006-tourbillon-felipe-massa-1-.jpg

richard-mille-rm-006-tourbillon-felipe-massa-2-.jpg richard-mille-rm-006-tourbillon-felipe-massa-3-.jpg

Richard Mille, saatlerinin hafifliğiyle öne çıkan bir marka. Lüks saat kategorisindeki “ağır” imajını yerle bir eden egzotik malzemelerden üretilen modeller akıl almaz derecede hafif yapılarıyla dikkat çekiyorlar. Hatta bazı modeller o kadar hafif ki, toplam ağırlığı 19 gram olan RM 027 modeli 1’den küçük öz kütlesi sayesinde suda yüzebiliyor. RM 50-03 modeli de 43,5 gram ağırlığıyla dünyanın en hafif Split Seconds Chronograph saati unvanına sahip.

  • richard-mille-rm-027-tourbillon-rafael-nadal-1-.jpg Richard Mille RM 027
  • richard-mille-rm-50-03-tourbillon-split-seconds-chronograph-ultralight-mclaren-f1-.jpg Richard Mille RM 50-03

Richard Mille kendi kategorilerinde dünyanın en başarılı sporcularıyla marka elçisi anlaşmaları yapmakta ve bu kişiler müsabakalarda bizzat saatleri test ediyorlar, sınırlarını zorluyorlar. Zorlu koşullarda denenen saatlerden alınan geri bildirimlerle daha gelişmiş, daha özel modeller üretiliyor. Ünlü tenisçi Rafael Nadal’a özel geliştirilen RM 027 ailesinin her modelinde şok emici görevde farklı sistemler görev alıyor. RM 027 modelinde ana zemberek ve tourbillon’u taşıyan köprüler saate gelen şoku kayışa aktarıp etkisini azaltmakla görevli. RM 27-01 modelinde yer alan tellerle askıya alınmış mekanizma, RM’nin teknik ortağı APRP’de görev yapan Giulio Papi’nin çapraz bağlarını zedelemesinden sonra ortaya çıkmış bir fikir.

richard-mille-rm-027-tourbillon-rafael-nadal-2-.jpg richard-mille-rm-027-tourbillon-rafael-nadal-3-.jpg

Richard Mille RM 027 Tourbillon Rafael Nadal

richard-mille-rm-027-01-tourbillon-rafael-nadal-1-.jpg richard-mille-rm-027-01-tourbillon-rafael-nadal-2-.jpg

Richard Mille RM 027-01 Tourbillon

2012 yılında tanıtılan ve tamamen safir kristal kasadan üretilmiş RM 056, saat dünyasında bir ilki temsil ediyor. Fıçı şeklinde safir kristalden üretilen kasa 3 ayrı parçadan oluşuyor. Sentetik safir kristal ağaçlarında üretilen malzeme, günler süren ve aşırı yüksek maliyetli kesim ve finisaj işlemlerinden sonra montaja hazır hale geliyor. Stettler Sapphire firması tarafından üretilen parçalar milimetrenin yüzde biri hassasiyetinde işleniyor. Yılda yalnızca 5 adet kasa üreten firma üretim kapasitesinin yarısını Richard Mille’ye ayırıyor. Firmanın kalan yarısı ise yıllık 60.000 adet safir kristal cam üretiyor. RM’nin safir kristal kasalı modelleri 2.000.000$’ı geçen fiyatlarla el değiştirmekte.

richard-mille-rm-056-tourbillon-split-seconds-chronograph-sapphire-felipe-massa-1-.jpg

richard-mille-rm-056-tourbillon-split-seconds-chronograph-sapphire-felipe-massa-2-.jpg richard-mille-rm-056-tourbillon-split-seconds-chronograph-sapphire-felipe-massa-3-.jpg

Richard Mille saatleri İsviçre’de üretiliyor ancak şirket Fransa’ya kayıtlı. Richard Mille’nin memleketine bağlılığı ve yüksek vergi oranlarına rağmen ülkesine fayda sağlama girişimi kesinlikle takdir edilesi.

Richard Mille’nin yıllık üretim adedi şu anda 4000 adedi geçmiş durumda. Bu sayı sektördeki birçok dev isme kıyasla oldukça az. Elbette bu bilinçli alınmış bir karar. Bu sayede her müşteri kendini daha özel hissediyor ve RM saatlerine olan talep hiçbir zaman azalmıyor.
Benzer Haberler