alexa RM 07-02 | Pink Lady | Sapphire | Richard Mille | Automatic | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Richard Mille RM 07-02 Automatic Pink Lady Sapphire

richard-mille-logo-son.png

Safir kristalden üretilmiş saatlerin mucidi Richard Mille, RM056 ile başlayan cam kasa serüvenine kadın modelleri ile de devam ediyor. Gelmiş geçmiş en ihtişamlı kadın saatlerinden biri olan Richard Mille RM 07-02 Automatic Pink Lady Sapphire, sizler için mercek altında.

rm-07-02-richard-mille-automatic-pink-lady-sapphire-2.jpg

Safir kristal kasalı Richard Mille modelleri, markanın koleksiyonu içinde en pahalı liste fiyatlarına sahip saatler olarak anılmakta. Bunun durum kasa üretiminde kullanılan malzemenin pahalılığının yanı sıra, kasayı üretme maliyetlerinin astronomik seviyelere ulaşmasından kaynaklanıyor. Her bir safir kristal kasa için aralıksız çalışmayla 40 günü aşan, ultra hassas CNC tezgâhlarında kesim ve finisaj işlemi gerekiyor. Üstelik bu işlemler öylesine büyük bir titizlikle yapılmalı zira en ufak bir hata bütün üretimin çöpe gitmesine neden olabilir. Sentetik yollarla üretilmiş safir kristal blokları işlemenin zorluğu bir yana, bu malzemenin saat kasası olarak kullanılmasına izin verecek tasarımı hayata geçirmek bambaşka sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Richard Mille, piyasada bulunan en üst düzey kalite kıstaslarına sahip safir kristali kullanmakta. Evet, herhangi bir İsviçre üretimi saatin camında kullanılan safir kristal ile Richard Mille’nin kullandıkları arasında epey fark var. 46,75mm x 32,90mm x 14,35mm ölçülerine sahip RM07-02’nin kasası için pembe renkte seçilen camın istenilen şeffaflıkta üretilmesi ise apayrı bir hikâye konusu.

rm-07-02-richard-mille-automatic-pink-lady-sapphire-5.jpg

rm-07-02-richard-mille-automatic-pink-lady-sapphire-6.jpg rm-07-02-richard-mille-automatic-pink-lady-sapphire-7.jpg

Tüm bu zorluklar aşılıp arka kapak, orta kısım ve üst bezel olmak üzere 3 parçadan oluşan safir kristal kasa üretildikten sonra montaj işlemine başlanıyor. Richard Mille’nin kasa ve cam kısımlarında kullandığı safir kristalin sertlik değeri 1800 Vickers. Teknik verileri bir kenara bırakırsak çizilmesi neredeyse imkânsız bir saatten bahsediyoruz. Her ne kadar eskimeye karşı oldukça dirençli olsa da aşırı sert yapısından ötürü RM07-02 bir bütün olarak kırılmalara karşı diğer malzemelerden üretilen saatlere kıyasla oldukça dirençsiz. 40 günü aşan üretim süreci, 430 saatlik parça şekillendirme ve 350 saatlik parlatma işlemlerini de kapsıyor. Bütün işlemlerin ardından kasa 2 adet Nitril conta ve 24 adet Grado 5 titanyum vida ile bir araya getirilerek 30 metre değerinde su geçirmezlik direncine kavuşmuş oluyor.

rm-07-02-richard-mille-automatic-pink-lady-sapphire-1.jpg rm-07-02-richard-mille-automatic-pink-lady-sapphire-4.jpg

rm-07-02-richard-mille-automatic-pink-lady-sapphire-3.jpg

rm-07-02-richard-mille-automatic-pink-lady-sapphire-9.jpg rm-07-02-richard-mille-automatic-pink-lady-sapphire-10.jpg

Richard Mille, safir kristal kasalı erkek modellerinde oldukça karmaşık yapılara sahip Tourbillon eşapmanlı mekanizmalar kullanmakta. Kadın modeli olan RM07-02’de ise komplikasyonlardan uzak ancak yine de gösterişli yapısıyla dikkatleri üzerine toplamayı başaran kalibre CRMA5’e yer vermiş. Ana plaka ve köprülerin 18 ayar kırmızı altından üretildiği CRMA5’te yer alan yüzlerce pırlanta göz alıcılıkta sınır tanımıyor. Richard Mille, tüm otomatik kurma sistemine sahip kalibrelerinde değişken rotor geometrisi adı verilen ve kullanıcısının gün içindeki fiziksel aktivitelerine göre kurma işlemi hızını ayarlayan bir sisteme yer vermekte. CRMA5’te de yer alan sistem rotorun üzerine yer alan vidaların ve ağırlığın farklı pozisyonlarda sabitlenmesiyle kontrol ediliyor. 29,9mm x 22mm x 5,05mm ölçülerinde oldukça kompakt bir yapıya sahip mekanizma, 25 taşlı, 28800vph’de çalışıyor ve 50 saatlik güç rezervine sahip.

rm-07-02-richard-mille-automatic-pink-lady-sapphire-8-.jpg

Richard Mille RM07-02 Pink Lady, ismini 1930’lardan itibaren erkek egemen toplumda kadının gücünü sembolize eden Pink Lady kokteylinden alıyor. Günümüzde ise RM07-02’ye sahip olmak için tahmin ettiğinizden de güçlü(!) olmak zorundasınız zira modelin fiyat etiketinde yazan sayı 1.000.000€’nun üzerinde. Güçlü kadınlar için tarifi veriyorum; 3cl Cin, 1,5cl Apple Brandy, 1 yumurta beyazı, yarım limon suyu, 2 çay kaşığı Grenadine ve tabi ki Richard Mille RM07-02.

rm-07-02-richard-mille-automatic-pink-lady-sapphire-11.jpg rm-07-02-richard-mille-automatic-pink-lady-sapphire-12.jpg

Benzer Haberler