alexa RM 50-02 | ACJ Tourbillon | Richard Mille | Sihh 2016 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Richard Mille RM 50-02 ACJ Tourbillon

richard-mille-logo-son.png

Richard Mille, Airbus Corporate Jets(ACJ) ile ortaklaşa yalnızca 30 adetle limitli ürettiği yeni modeli RM 50-02 ACJ Tourbillon’un tantımını gerçekleştirdi. Bu özel yalnızca dünya çapıdaki Richard Mille butiklerinde satışa sunulacak.

CY_MQO-U0AAi8r8.jpg

Richard-Mille-RM50-02-3.jpgRichard-Mille-RM50-02-4.jpg

Saatin kasası Titanyum-Alüminyum alaşımı özel bir malzemeden yapılmış. Klasik titanyum alaşımlarından çok daha hafif ve daha dayanıklı olan bu malzeme aynı zamanda Airbus’ın ürettiği jet uçaklarının türbin pallerinde de kullanılıyor. Yoğun stres altında çalışan hassas parçalarda kullanılan bu özel malzeme Richard Mille gibi bir egzotik marka için oldukça uygun bir seçim olmuş.

Richard-Mille-RM50-02-Sihh-2016-1.jpgRichard-Mille-RM50-02-Sihh-2016-2.jpg

Saatin ön yüzü ve cam-kadran görüntüsü alışılagelmiş Richard Mille tasarımından daha farklı, oval bir uçak penceresini anımsatacak şekilde tasarlanmış. Bezel etrafındaki vidalar için Richard Mille’nin önceki modellerinde farklı olarak, havacılık uygulamalarında sıklıkla kullanılan patentli tasarıma sahip Torq Set vidaları tercih edilmiş. Saatin bezeli 1400 vickers yüzey sertliğine sahip, beyaz renkli seramikten üretilmiş. Yüksek basınç ve sıcaklık altında alüminyum yüzeyin seramitizasyonu neticesinde hem dış etkenlere çok dayanıklı hem de geçirdiği özel işlemler sayesinde rengini her koşulda koruyabilecek bir yüzey elde edilmiş. Saatin ön ve arka yüzünde 1800 vickers sertlik değerine sahip safir kristal cam kullanılmış.

Richard-Mille-RM50-02-2.jpgRichard-Mille-RM50-02-1.jpg

Böylesine özel bir saatin mekanizması da elbette oldukça sıradışı özellikler barındırıyor. Otomobillerin vites kutularının çalışma mantığıyla özdeşleştirilebilecek fonksiyon seçim ünitesi tepenin farklı pozisyonlarda, kurma, ayarlama ve serbest dönme işlemlerini yaparken kullanıcının da eş zamanlı bilgilendirilmesini sağlıyor. Saate özel geliştirilen tourbillon eşapman sistemli split seconds kronograf mekanizma 37 taşlı, 21600vph’de çalışıyor ve tam kurulumda 70 saat güç rezervine sahip.

Richard-Mille-RM50-02-5.jpg

Saat 11 yönündeki göstergeden mekanizma içinde kalan güç rezervinin takibi yapılabiliyor. Saatin kronograf düzeneği çalışma esnasında eski modellere nazaran 50% daha az enerji tüketiyor, bu sayede hem saatin çalışma süresi uzuyor hem de kronografın kullandığı tork miktarında ani dalgalanmalara sebep olmaması sayesinde mekanizmanın zaman tutma hassasiyeti iyileşiyor.

Benzer Haberler