alexa RM 62-01 | Airbus Corporate Jets | Vibrating Alarm | Richard Mille | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Richard Mille RM 62-01 Tourbillon Vibrating Alarm Airbus Corporate Jets

Egzotik modellerin vazgeçilmez ismi Richard Mille, Airbus Corporate Jets (ACJ) ile birlikte tasarladığı yeni modelini tanıttı. “Seyahat saati” konseptini yeniden tanımlayan limitli üretim model, titreşimli alarm özelliği ile dikkat çekiyor.

richard-mille-rm-62-01-tourbillon-vibrating-alarm-airbus-corporate-jets-1.jpg

Richard Mille felsefesinin temeli olan fonksiyonellik ve performansın sınırlarını zorlama kavramına mükemmel bir örnek teşkil eden model, komplike tasarımından üstün ergonomisine kadar yüksek saatçiliğin tüm değerlerini bünyesinde topluyor.

richard-mille-rm-62-01-tourbillon-vibrating-alarm-airbus-corporate-jets-4.jpg

Richard Mille ve Airbus Corporate Jets (ACJ) marka ortaklığının ikinci meyvesi olan model, seyahat konsepti üzerine yoğunlaşıyor. ACJ ile çıkılan lüks yolculuklardan ilham alınarak tasarlanan modelin en önemli özelliği alarm fonksiyonu. Ancak bu fonksiyon, alışılmış olanın aksine, son derece sessiz ve zarif bir şekilde kullanıcısını uyarıyor. Modelin tasarımında yaşanan tek paradoks bu değil bu arada... Saatçilik tarihinde belki de en önemli sorunlardan biri olan vibrasyon, bu modelin alarm özelliğine hayat verdiği gibi bünyesinde yer alan Tourbillon’u bile rahatsız etmemeyi başarıyor. Katedral gonklarından ilham alan Minute Repeater’ların aksine ‘sessiz’ çalışan alarm fonksiyonu, saati bileğinde taşıya kişi haricinde kimse tarafından fark edilmiyor. İster yoğun konsantrasyon gerektiren önemli bir toplantıda olun, ister sessiz ve sakin business class kabininde, RM 62-01 titreşimli alarmı ile sizi olabilecek en zarif şekilde bilgilendiriyor. Kullanıcı dostu tasarımı ile ‘seyahat saati’ ve ‘alarmlı saat’ konseptlerinin en rafine buluşma noktası olan modeli sadece 30 adet ile limitli üretildiğini de buraya ekleyelim.

richard-mille-rm-62-01-tourbillon-vibrating-alarm-airbus-corporate-jets-10.jpg

Söz konusu Richard Mille olunca ileri teknoloji ürünü çözümlerin varlığı da kaçınılmaz oluyor. Eh, titreşimli alarm ve Tourbillon gibi iki özelliği aynı kasada kusursuz bir şekilde çalıştırmak ise tam markaya göre bir proje olmuş.

richard-mille-rm-62-01-tourbillon-vibrating-alarm-airbus-corporate-jets-11.jpg

Erken dönem titreşimli cep telefonlarından ilham alan alarm düzeneğinde masif altından yapılmış ve eksenden kayık şekilde yerleştirilmiş bir ağırlık bulunuyor. Çalışma şekli itibarıyla rotoru andıran ağırlığın Tourbillon dahil olmak üzere saatin diğer tüm fonksiyonları üzerinde olumsuz bir etkisinin olmaması ise uzun süre Ar&Ge süreci ve birçok prototipin ardından sağlanabilmiş. RM 62-01 hem geliştirilme aşaması hem de teknik mimari anlamında şimdiye kadar yapılmış en komplike Richard Mille olma özelliğini taşıyor. Model aralarında 2 tulumba, 7 kol, 11 gösterge ve bir de Tourbillon kafesini yer aldığı 816 ayrı parçaya ev sahipliği yapıyor. RM 62-01 ‘in bir saat ustasının beş senelik emeği ve ona yardımcı olması için iki haftada bir bir araya geldiği ikinci bir saat ustasının ortak çalışmasını gerektiren yoğun bir sürecin ardından ortaya çıktığını da belirtelim.

richard-mille-rm-62-01-tourbillon-vibrating-alarm-airbus-corporate-jets-7.jpg

richard-mille-rm-62-01-tourbillon-vibrating-alarm-airbus-corporate-jets-8.jpg richard-mille-rm-62-01-tourbillon-vibrating-alarm-airbus-corporate-jets-9.jpg

Her Richard Mille modelinde olduğu gibi RM 62-01 için de fonksiyonellik ön planda tutulmuş. Sık seyahat eden iş insanlarının ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefleyen modelde ikinci zaman dilimi indikatörü, büyük tarih penceresi, güç rezerv göstergesi ve Tourbillon özellikleri, safir kristal kadranda yerini almış. Serbest salınımlı balans ile donatılan Tourbillon’un çalışma frekansı 3Hz olarak ayarlanmış. Büyük tarih penceresi saat 12 hizasına, modelin 70 saatlik güç rezerv süresinin takip edilmesine imkân sağlayan indikatör ise saat 11 yönüne konumlandırılmış. Titreşimli alarm özelliğine ait fonksiyonlar ise kadranın alt yarısına yerleştirilmiş. 24 saat bazında 1 dakikalık aralıklarla ayarlanabilen alarm fonksiyonu, on/off ve AM/PM mode’larının yanı sıra bir de kendine özel güç rezerv göstergesi ile donatılmış. RM 62-01 bünyesinde yer alan alarmın, ayar kolunu çevirerek değil, üzerindeki butona basarak kurulan ilk ve tek örnek olduğunu da ayrıca belirtelim. Alarmı kurmak için ayar kolu üzerindeki butona 12 defa basmanız yeterli oluyor.

richard-mille-rm-62-01-tourbillon-vibrating-alarm-airbus-corporate-jets-3.jpg richard-mille-rm-62-01-tourbillon-vibrating-alarm-airbus-corporate-jets-6.jpg

Havacılığın Richard Mille özelindeki yeri büyük... Marka dudak uçuklatan pek çok yeniliği bu alandaki tecrübesine borçlu. İş birlikçi firma da Airbus Corporate Jets (ACJ) olunca, bu durum RM 62-01 için de değişmemiş. RM 62-01 tasarımsal birçok detayda 2016 senesinde tanıtılan RM 50-02 Tourbillon Split-Seconds Chronograph ACJ modelinden izler taşıyor. Ancak farklılar da hemen göze çarpıyor. RM 62-01, Jumbo jetlerin bembeyaz gövdesinden ilham alan RM 50-02’den farklı olarak, ACJ Creative Design bölümünün başı Sylvain Mariat tarafından tasarlanan ahşap kabin kaplamasına gönderme yapan koyu bir kasa ile geliyor. Uçak penceresinden ilham alınarak tasarlanan safir kristal cam kadranı koruyor. Formuyla jet türbinlerini andıran titanyum kurma koluna, kanat ve motorları gövdeye bağlayan pilonları çağrıştıran butonlar eşlik ediyor.

richard-mille-rm-62-01-tourbillon-vibrating-alarm-airbus-corporate-jets-2.jpg

Modelin üzerinde iki adet bezel bulunuyor. Bir tanesi kumlanmış titanyumdan diğeri ise 1.8mm kalınlığında Carbon TPT® malzemeden üretilen bezeller hem modelin toplam ağırlığı hem de alarm fonksiyonuna ait titreşimin hissedilebilirliği açısından büyük önem arz ediyor.

richard-mille-rm-62-01-tourbillon-vibrating-alarm-airbus-corporate-jets-5.jpg

Model için belirlenen liste fiyatı ise CHF 1,200,000.
Benzer Haberler