alexa RM 38-01 | Bubba Watson | G-Sensor | Tourbillon | Richard Mille | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Richard Mille RM 38-01 Tourbillon G-Sensor Bubba Watson

richard-mille-logo-son.png

Dünyaca ünlü golfçü Bubba Watson’a ithafen hazırlanan Richard Mille RM 38-01, egzotik saatler kategorisinde sınırları zorluyor.

rm38-01-richard-mille-tourbillon-g-sensor-bubba-watson-1.jpg

Richard Mille, yüksek teknoloji, sportif tasarım ve “Haute Horlogerie” kavramlarını olabilecek en güzel şekilde harmanlayan markalardan biri. Bu denli yüksek başarı satışlara da yansımış olacak ki, şu anda altı sıfırlı fiyat etiketlerine sahip her yeni model zenginler arasında adeta yağmalanıyor.

rm38-01-richard-mille-tourbillon-g-sensor-bubba-watson-2.jpg rm38-01-richard-mille-tourbillon-g-sensor-bubba-watson-13.jpg

Marka, kendi alanında dünyanın en başarılı sporcularına verdiği destekle de adından sıkça söz ettiriyor. Richard Mille’nin Bubba Watson ile gerçekleştirdiği iş birliği de elbette tesadüf olmaktan çok uzak. 1978 doğumlu ABD’li golfçü, dünya çapında az sayıdaki solak oyunculardan biri ve 2003 yılında başladığı profesyonel kariyerine sayısız birincilik sığdırmış. Richard Mille ile olan bağının geçmişi ise 2011 yılında üretilen ilk RM 38 modeline dayanıyor.

rm38-01-richard-mille-tourbillon-g-sensor-bubba-watson-5.jpg

Yeni RM 38-01 modelinde ise marka, güncel geliştirdiği teknoloji ve malzemelerden bolca yaralanmış. RM 38-01, temelde bir önceki modeli RM 38’den artan kalınlığı ve mekanizma üstüne eklenmiş G-Sensor modülü ile ayrılıyor. Kasanın üretiminde kullanılan yeni malzemeler ise diğer detayları oluşturuyor. Ön-arka kapak ve orta kasa olmak üzere üç farklı parçadan oluşan sistem, çeşitli malzemelerin birleşiminden üretilmiş. Ön ve arka kapakta beyaz Quartz TPT malzemeden yararlanılmış. Yüzlerce Quartz filamanın üst üste eklenerek yüksek basınç ve sıcaklık altında kalıplaştırılmasının ardından ultra-hassas CNC tezgâhlarında kesilmesiyle üretilen bezel ve arka kapak, hafiflikleriyle ters orantılı bir şekilde oldukça sağlam yapıdalar. Orta kısımda ise, üzeri, koruma amaçlı beyaz renkli kauçuk tabaka ile kaplanmış Grado 5 Titanyum kullanılmış. 20 adet Grado 5 Titanyum vida ile bir arada tutulan üç parçalı kasa, araya yerleştirilen Nitril contalar sayesinde 50 metreye kadar su geçirmezlik vaat ediyor. Kasanın ölçüleri 42,70mm x 49,94mm x 16,15mm olarak belirlenmiş. Her ne kadar, kasa geometrisi gereği, bilekte bir miktar yüksek dursa da bilekle uyum halinde üretilen kavisli arka kapak sayesinde saatin genel konforu hayal dahi edilemeyecek kadar yükseklerde. Elbette bu durumda kasanın inanılmaz hafifliği ve kauçuk kayışın esnek yapısının da etkisi çok.

rm38-01-richard-mille-tourbillon-g-sensor-bubba-watson-3.jpg rm38-01-richard-mille-tourbillon-g-sensor-bubba-watson-8.jpg

rm38-01-richard-mille-tourbillon-g-sensor-bubba-watson-7.jpg

Richard Mille, kendine has fıçı şeklinde kasaları ve fütüristik malzemeleri kadar modellere has ürettiği çılgın mekanizmalarıyla da meşhur bir marka. RM 38-01 modelinde de bu gelenek bozulmuyor. Modele özgü üretilen elden kurmalı Calibre RM 38-01, Tourbillon eşapman sistemine sahip. Ana plaka ve köprülerin PVD kaplama Titanyumdan üretildiği mekanizma, iskelet yapısıyla kullanıcısına adeta görsel bir şölen sunuyor. Tamamen elle üretilen 21 taşlı mekanizma, 32,8mm x 30,9mm x 8,4mm ölçülerinde, 21600vph’de çalışıyor ve 48 saatlik güç rezervine sahip. Tepeyi farklı kademelerde çekmek yerine, geleneksel kalibrelerden farklı olarak, tepe üzerindeki buton yardımıyla seçilen modlarla kontrol edilen kalibrenin üç farklı fonksiyonu bulunmakta. Saatin ayarlanmasına müsaade eden ve kuruluma izin veren seçenekler, tepe üzerinde yer alan golf topu şeklinde tasarlanmış butona bastırılarak seçilebiliyor.

rm38-01-richard-mille-tourbillon-g-sensor-bubba-watson-10.jpg

Tüm bu fonksiyonlara ilaveten saat 12 pozisyonunda yer alan ve saatin maruz kaldığı G kuvvetini ölçen patentli G-Sensor sistemi, kasanın sol yanında yer alan buton yardımıyla sıfırlanabiliyor. 20G’ye kadar ölçüme müsaade eden sistem, aslında saatin de ne denli yüksek kuvvetlere maruz kalabileceğini de kullanıcısına kanıtlıyor. Bubba Watson’un golf topunu saatte 300km’nin üzerinde hızlara çıkartırken gerçekleştirdiği vuruşları düşünürsek, zaten yeterince sağlam tasarlanmış ve üretilmiş bir mekanik şaheserle karşı karşıya olduğumuzu anlayabiliriz.

rm38-01-richard-mille-tourbillon-g-sensor-bubba-watson-12.jpg rm38-01-richard-mille-tourbillon-g-sensor-bubba-watson-4.jpg

Richard Mille kullanıcıları için sunulan bir başka cazip özellik de çok fazla sayıda renk ve çeşitte kayış alternatifinin olması. RM 38-01 üzerinde gelen koyu yeşil kauçuk kayış ve kadrandaki aynı renk detaylarla müthiş bir uyum içerisinde olsa da kasanın beyaz yapısı göz önünde bulundurulduğunda hemen hemen her renk kayışla harika bir görünüm sunacağı kanaatindeyim. Özellikle markanın Velcro kayışlarıyla kullanışlılık ve konfor bir üst seviyeye dahi çıkarılabilir. Modelin üzerinde hali hazırda Titanyumdan üretilmiş, çift taraftan katlanabilir toka bulunmakta. Herhangi bir kilit düzeneğine sahip olmayan toka, yassı yaylı tasarımıyla hem çok kullanışlı hem de bilekte güven veren bir hisse sahip.

rm38-01-richard-mille-tourbillon-g-sensor-bubba-watson-9.jpg rm38-01-richard-mille-tourbillon-g-sensor-bubba-watson-11.jpg

50 adetle limitli sayıda üretilen modelin liste fiyatı, yalnızca 825.000$. Dilerseniz aynı modelin yeşil seramikten üretilmiş bezel ve arka kapağa sahip bir sürümü da mevcut. Richard Mille RM 38-01; bir ölümlü tarafından incelenmiş ancak ölümsüzler için üretilmiş bir saat!

rm38-01-richard-mille-tourbillon-g-sensor-bubba-watson-14.jpg

Benzer Haberler