alexa Richard Mille | Audemars Piguet | SIHH Fuarı İle Yollarını Ayırıyor | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Richard Mille ve Audemars Piguet SIHH Fuarı İle Yollarını Ayırıyor

horobox_logo-yeni-.png

Geçtiğimiz aylarda sürpriz bir hareketle Baselworld Fuarı’na veda ettiğini açıklayan Swatch Group’un ardından SIHH Fuarı da önemli katılımcılarından ikisine veda ediyor. Richard Mille ve Audemars Piguet, 2020 itibarı ile SIHH Fuarı’na katılmayacaklarını duyurdu.

Saat endüstrisinin değişen dinamikleri, artan fuar masrafları ve genel anlamda alıştığımız fuar konseptinin beklentilere cevap veremeyecek hale gelmesi, sektördeki diğer üreticilerin de durumlarını tekrar gözden geçirmesine yol açıyor. Saat dünyasının dev isimlerinden Swatch Group’un geçtiğimiz aylarda yaptığı sürpriz açıklamanın ardından gelen ikinci şok dalgası, endüstrinin Baselworld’ün ardından en büyük organizasyonlarından kabul edilen SIHH Fuarı’nı vurdu.

sihh-ap-rm-6-.jpg

Dün yaptığı basın açıklamaları ile 2020 itibarıyla artık SIHH Fuarı’nda yer almayacaklarını bildiren Richard Mille ve Audemars Piguet, Swatch Group’un start verdiği domino etkisini doğrular nitelikte beyanlarda bulundu. Günümüzde direkt butik aracılığı ile son kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen stratejiler ve yapılanmalar üzerinde yoğunlaşan firmalar, geleneksel fuar konseptinin artık bu amaçlara hizmet etmediğinin de farkına varmış durumdalar. Fuar organizasyonları için ayrılan astronomik bütçeler de duruma eklenince, katılıma son vermek de kaçınılmaz son gibi duruyor.

sihh-ap-rm-4-.jpg sihh-ap-rm-5-.jpg

Genel yayın yönetmenimiz Serdar OAL ile yaptığımız Baselworld 2018 değerlendirmemizde, geleneksel anlamda fuar konseptinin bozulmaya başladığından bahsetmiş, özellikle dijital ortam ve platformların gelişmesiyle birlikte klasik fuar anlayışının geçerliliğini kaybettiğini söylemiştik. Herkesin dilinde olan bu domino efektinin ne kadar süreceği veya hangi isimleri etkileyeceğini kestirmek zor ancak işin bu kadarla kalmayacağına da şüphemiz yok.
Benzer Haberler