alexa Roger Dubuis | Watches & Wonders Yenilikleri | RDDBEX0842 | Diabolus in Machina
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Roger Dubuis Excalibur Diabolus in Machina (Ref. RDDBEX0842)

Roger Dubuis, Minute Repeater komplikasyonunu hem modern hem de görsel unsurlarla yeniden yorumluyor.

Özellikle son birkaç yılda saatçilik konusundaki çalışmalarını alternatif ve ileri teknoloji ürünü malzemeler üzerine yoğunlaşarak geçiren marka, Watches & Wonders 2020 platformunda tanıttığı yenilikleriyle çizgisini koruduğunun sinyallerini veriyor.

rddbex0842-roger-dubuis-excalibur-diabolus-in-machina-1.jpg

Aslında bu sene markanın kuruluşunun 25. yılı... Genelde böyle önemli tarihleri geçmişten modellerin yeni üretim versiyonlarıyla taçlandırmayı tercih eden markaların aksine RD, kurucusunun vizyonuna da uygun şekilde, modern tasarımlarla kutlamayı tercih etmiş. Excalibur Diabolus in Machina bu duruma güzel bir örnek...

rddbex0842-roger-dubuis-excalibur-diabolus-in-machina-2.jpg

Minute Repeater pek çoğumuzun da bildiği üzere işitsel bir fonksiyon... Zaten çıkış noktası da direkt olarak görülebilirliğin yetersiz kaldığı durumlar olmuş. RD ise, Excalibur Diabolus in Machina modeliyle olaya görsel de bir boyut katıyor.

rddbex0842-roger-dubuis-excalibur-diabolus-in-machina-6.jpg

Modelin özelliklerine kısaca bir bakalım o halde...

Excalibur ürün grubundan aşina olduğumuz tasarım dilini yansıtan kasa, 45mm çapında tasarlanmış. Karakteristik çentikli bezel detayına da yer veren kasanın yapımında, ileri teknoloji ürünü CarTech Micro-Melt BioDur CCMTM malzeme kullanılmış. Farklı materyallerin bileşiminden ortaya çıkan bu malzeme, hafiflik ve sağlamlık konusundaki başarısının yanı sıra kendine özgü dokusu ile de modelin modern kimliğine yakışır bir tercih olmuş. Egzotik saatlerin (genelde) aşil topuğu olan düşük su geçirmezlik değeri, Roger Dubuis Excalibur Diabolus in Yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camların eşlik ettiği kasa sadece 30 metreye kadar su basıncına dayanıyor.

rddbex0842-roger-dubuis-excalibur-diabolus-in-machina-5.jpg

Modelin kadranı iskelet tarzında tasarlanmış. Kasa malzemesinin kurşuni rengi ile bütünlük sağlayan mavi ve gri tonlar ustalıkla harmanlanmış. Okunabilirlik konusunda da ortalamanın altına düşmeyen kadranın karanlık ortamlar için Super-LumiNOVA fosfor malzemesi dolgulu kollara ve markörlere ev sahipliği yaptığının da altını çizelim.

rddbex0842-roger-dubuis-excalibur-diabolus-in-machina-4.jpg

Estetik bütünlüğün yanı sıra şık kadran aynı zamanda modelin temel özelliği olan Minute Repeater fonksiyonunu da ifade ediyor. Fonksiyon devreye girdiğinde saat 11 hizasına yerleştirilmiş ve üzerinde ‘Hours’, ‘Quarters’ ve ‘Minutes’ yazan disk, melodiye göre hareket ediyor. Bu sayede zamanı vurgulayan melodinin görsel karşılığını kadrandan da okuyabiliyorsunuz. Saat 6 hizasından hafif sağa kayık konumlandırılmış Tourbillon balans ise tek bir klasik komplikasyonla yetinmeyenler düşünülerek eklenmiş olmalı...

rddbex0842-roger-dubuis-excalibur-diabolus-in-machina-3.jpg

Modelin içinde RD imzasını taşıyan Caliber RD107 görev yapıyor. Elden kurmalı mekanizma, zaman tutma fonksiyonlarının yanı sıra Flying Tourbillon, Minute Repeater ve bu fonksiyona bağlı çalışan ‘melodi göstergesi’ özelliklerine ev sahipliği yapıyor. Hallmark of Genève mührünü gururla taşıyan mekanizma, tam kurulumda 60 saatlik güç rezerv süresi sunuyor.

rddbex0842-roger-dubuis-excalibur-diabolus-in-machina-7.jpg

Bu arada modelin Minute Repeater özelliğinde bahsetmem gereken bir detay daha var: modelin isminde geçen ‘Diabolus in Machina’, ‘makinedeki şeytan’ anlamına geliyor. Diabolus in Musica olarak da bilinen üç tonlu akort, modelin Minute Repeater fonksiyonu sayesinde bileğinize taşınıyor. Şimdiye kadar duyduğum en mutlu(!) Minute Repeater melodisi olduğunu söyleyemeyeceğim ama yine de ‘emeğe saygı’ demekten kendimi alamıyorum.

rddbex0842-roger-dubuis-excalibur-diabolus-in-machina-8.jpg

Bu ilginç model, lacivert dana derisi şık bir kayış ve RD imzalı titanyum katlanır toka ile geliyor.
Benzer Haberler