alexa Rolex Bilezikleri ve Kayışları | Oyster | Jubilee | President | Oysterflex
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Rolex Bilezikleri ve Kayışları

Modellerinde yer verdiği teknolojik ve estetik her bir detay ile lüks saatçiliğin efsane isimleri arasındaki yerini sağlamlaştıran Rolex, haklı ününde büyük pay sahibi bilezik ve kayış seçenekleri ile mercek altında.

rolex-bracelets-and-straps-1.jpg rolex-bracelets-and-straps-2.jpg

Rolex, ürettiği saatlerin her detayında, işlevselliği, sağlamlığı, kaliteyi ve kimi zaman şıklığı kimi zaman ise sportifliği maksimum seviyede tutmayı başarabilen bir marka. Saatlerinde kullandığı bilezik ve kayış modelleri de bu kriterler doğrultusunda tasarlanıyorlar ve üretiliyorlar. Sonuçta ortaya son derece karakteristik, adeta imza niteliğinde bir görüntü ve benzersiz bir konfor çıkıyor. Eh, Rolex deneyimi denilen olgunun bu denli özel olmasının altında da büyük oranda bu bileziklerin ve kayışların bilekte yarattığı hissiyat yatıyor.

rolex-bracelets-and-straps-4.jpg rolex-bracelets-and-straps-3.jpg

Spor serilerin vazgeçilmesi olarak karşımıza çıkan “Oyster” bilezikler, üç parçalı yapısıyla kendini ilk bakışta belli eden bir tasarıma sahipler. Baklaların içi tamamen dolu ve vidalarla birbirlerine tutturulmuş durumdalar. Her Rolex bileziği, standart bir bireyin bilek yapısına uyum sağlayacak kadar ilave bakla ile sunuluyor. Eğer standart üstü bir bilek çapınız varsa, Rolex servisleri aracılığıyla ilave bakla satın almanız da mümkün. Oyster bileziklerin her baklası, bileğin doğal kavisini takip eden bir açı ile şekillendirilmiş. Haliyle, bilek şeklinizden bağımsız olarak, müthiş bir konfor seviyesiyle karşılaşıyorsunuz. Rolex, Oyster bilezikli saatlerinde birkaç farklı klips-kilit modelinden faydalanmakta. Bu klipslerin en gelişmişi tam 3900 metreye kadar su geçirmezlik değeri sunan Sea Dweller Deep Sea modelinde karşımıza çıkıyor. Oysterlock katlanır kilit sistemine sahip klips, Glidelock uzatma mekanizması ve Fliplock uzatma bağlantısı ile sunuluyor. Bu sayede bileziğin boyutu saniyeler içinde dalış kıyafetinin üzerine takılabilecek şekilde uzatılabiliyor. Standart Sea Dweller ve Submariner modellerinde ise yine bu serinin bir türevi olan daha farklı bir Glidelock uzatma mekanizması ve Oysterlock katlanır kilit sistemi bulunuyor. GMT-Master 2, Explorer ve Daytona gibi hava ve kara ile özdeşleşen modellerde ise, Easylink ayar sistemli ve Oysterlock katlanır kilit mekanizmalar tokalar bulunuyor. Bu toka tipi, Glidelock kadar hassas bir uzatma ve kısaltma imkânı sunmasa da, yeterli seviyede bir konfor düzeyi için gereken ayarların yapılmasını mümkün kılıyor. Ayrıca bahsi geçen modellerde klipsin katlanmayan kısmındaki bağlantı noktası üç farklı pozisyondan birine takılarak ekstra hassas ayar imkanı da korunmuş oluyor. Oyster Perpetual gibi modellerde ise ilave kilit mekanizması olmayan, yalnızca 5mm uzama imkânı sağlayan Easylink eklentili katlanır klipsler kullanılıyor. Oyster bilezikler, paslanmaz çelik, ortası sarı ya da pembe altın kenarları paslanmaz çelik, komple altın (beyaz, sarı ya da pembe) ve platin malzeme seçenekleri ile saat severlerin beğenisine sunuluyor. Paslanmaz çelik versiyonda baklaların orta kısımları, modele göre hem fırçalanmış hem de parlatılmış görüntü ile karşımıza çıkarken, yan kısımlar her zaman fırçalanmış finisaja sahip oluyorlar.

rolex-bracelets-and-straps-oysterlock-1.jpg rolex-bracelets-and-straps-glidelock-1.jpg

Sportifliğin ve şıklığın dengesini mükemmel bir şekilde kuran, konfordan ödün vermeden göz alıcılık faktörünü artıran bir diğer seçenek ise Jubilee bilezikler. Çok parçalı bakla yapısı, orta kısımların parlatılmış yüzeyleri ve bileğe temas eden onlarca küçük metal parça sayesinde Jubilee bilezikli her Rolex, ekstra göz alıcılığı ve şıklığı garanti ediyor. İçi dolu baklalar, yıllar geçse de bileziğin sağlam ve tok duruşundan bir şey kaybetmeyeceği anlamına geliyor. Datejust’tan Sky Dweller’a ve GMT-Master 2’ye kadar birçok modelde kendine yer bulan Jubilee bilezikler, Glidelock katlanır kilit sistemi ve Easylink uzatma mekanizması ile güvenle ve konforla bileğe bağlanıyorlar. Eskiden gizli toka sistemiyle de sunulan Jubilee bilezikler, günümüzde sadece Glidelock klips ile geliyor. Rolex’in bu güncellemeyle ilgili açıklaması sağlamlık ve pratiklik konularında daha iyi değerlerin yakalanması olsa da, gizli klipslerin bileziğe entegre görüntüleri şıklık konusunda hala zirvedeki yerini koruyor.

rolex-bracelets-and-straps-glidelock.gif

rolex-bracelets-and-straps-jubilee-1.jpg rolex-bracelets-and-straps-jubilee-2.jpg

Zarafetin ve şıklığın tek adresi, kendine sadece markanın en özel serisinde yer bulan, daha doğrusu bu özel seri için üretilen benzersiz bir bilezik: President. Rolex’in en iddialı ve ikonik ailelerinden biri olan Day-Date’e özel olarak üretilen ve başka hiçbir modelde kullanılmayan President takma isimli bilezikler, üç parçalı bakla yapısıyla benzersiz bir görüntü ve konfor sunuyorlar. President bilezikler, sadece kıymetli metallerden üretiliyorlar. Beyaz, sarı, pembe altın veya platin malzeme seçeneklerine sahip modellere, paslanmaz çelik seçeneğiyle ulaşmak mümkün değil. President bileziklerin klips kısımları da en az kendisi kadar benzersiz ve özel bir tasarıma sahip. Katlanır kısmın bilek tarafında gizlendiği modelin dış kısmında ise sadece Rolex tacını içeren bir arma bulunuyor.

rolex-bracelets-and-straps-president-1.jpg rolex-bracelets-and-straps-president-2.jpg

Rolex’in her zaman mücevherlerle bezenmiş modelleri, Pearlmaster serisi, model ismi ile aynı şekilde çağrılan bileziklere sahipler. Yuvarlatılmış formlu, beş parçadan oluşan bileziklerde pırlanta süslemeler de yer alıyor. Bilezikler, tahmin edeceğiniz üzere, sadece kıymetli metallerden üretiliyorlar. Tıpkı President modellerinde olduğu gibi Pearlmaster bileziklerinde de gizli tip klipslerden faydalanılıyor.

rolex-bracelets-and-straps-pearlmaster-2.jpg rolex-bracelets-and-straps-pearlmaster-1.jpg

Gelelim kayış seçeneklerine. Bu noktada Rolex, kullanıcılarının karşısına iki seçenek ile çıkıyor. Oysterflex kauçuk ve timsah derisi kayışlar. Oysterflex modeli, Sky-Dweller, Yacht Master, Daytona gibi sportiflik vurgusu ön plana çıkan modellerde kullanılıyor. Yüksek performanslı elastomer malzemeden üretilen siyah renkli kayışın uç kısmında, bileğin doğal kavisli şeklini taklit eden iki adet metal bıçak bulunuyor. Bu sayede, yüksek dayanıklılık ve konfor elde edilmiş olunuyor. Oysterflex kayışa sahip modeller sadece beyaz, sarı ya da pembe altından üretilen katlanır tipli, Easylink uzatma mekanizmalı klipsler ile sunuluyorlar. Tokalarda yer alan hassas ayar mekanizması ile bileğe göre ayarlanan kayışlar, eskimeleri durumunda, takım halinde Rolex servislerince değiştiriyorlar. Dilerseniz farklı ebatlardaki kayış seçenekleri arasında tercihinizi kullanabiliyorsunuz. Deri kayışlara ise an itibariyle sadece şık temalı Cellini modelleri aracılığıyla ulaşılabiliyor. Siyah, kahverengi ve lacivert renk seçeneklerine sahip modeller standart tip, 18K altından üretilen tokalarla sunuluyorlar.

rolex-bracelets-and-straps-oysterflex.gif

rolex-bracelets-and-straps-oysterflex-1.jpg rolex-bracelets-and-straps-oysterflex-2.jpg
Benzer Haberler