alexa Rolex’i Anlamak | Cerachrom | Rolex | GMT-Master II | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Rolex’i Anlamak - Cerachrom

Rolex_logo-svg.png

Seramikten çok daha fazlası; Cerachrom, tüm detaylarıyla merceğimiz altında. Rolex, patentli Cerachrom malzemesi ile fiziksel dayanıklılık ve mükemmel estetiğin sınırlarını zorluyor.

116655-rolex-yacht-master-40-oyster-40mm-everose-gold-2-.jpg 116655-rolex-yacht-master-40-oyster-40mm-everose-gold-1-.jpg

Saatlerin bezel kısımları ilk bakışta göze çarpan, en önemli detaylardan biri. Dolayısıyla bezelin kondisyonu direkt olarak saatin geri kalanını da etkiliyor. Geniş yüzey alanından ötürü fiziksel darbe ve UV ışınları gibi dış etkenlere fazlasıyla maruz kalan bezeller zaman içinde kusursuz görünümlerini kaybetmeye başlıyorlar. Bu durumun önüne geçmek için üreticiler, ellerindeki tüm imkânlardan faydalanıyorlar. Birçok marka daha dayanıklı ve göz alıcı görünüm için seramik bezeller üretiyorlar ancak her seramik aynı oranda koruyuculuk, dayanıklılık ve görsel güzellik sunamıyor. İşte karşınızda seramiğin kusursuz hali; Cerachrom. Cerachrom ismi seramik ve Yunanca renk anlamına gelen chrom kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Markanın patentli seramik üretim teknolojisi, gerek sağlamlık gerekse estetik açıdan rakiplerinden sıyrılıyor.

rolex-cerachrom-5-.jpg rolex-cerachrom-7-.jpg

Rolex’in spor kategorisindeki saatlerinde kullandığı malzemenin çıkışı 2005 yılında gerçekleşti. O tarihe kadar bezel malzemesi olarak alüminyum kullanan marka, ilk olarak GMT-Master II (116710BLNR) modelinde Cerachrom’u tanıttı ve tarihçesinde yepyeni bir sayfa açtı. Alüminyum bezeller yumuşak yapıları gereği yıllar içerisinde çiziklere maruz kalıyor ve UV ışınları nedeniyle ilk günkü canlı renklerini kaybediyorlardı.

rolex-gmt-pepsi-faded-bezel-.jpg

Bir nesnenin çizilmesi için yüzey sertliği daha fazla başka bir nesne ile temas etmesi gerekir. Bu temas sonucunda sert nesne yumuşak nesnenin yüzeyinden malzemeyi söker atar. Çoğunlukla mikron kalınlığında gerçekleşen bu çizikler yüzeydeki ışığın farklı açılarda kırılmasıyla görünür hale gelir. Seramik ise günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan birçok nesneden çok daha yüksek bir yüzey sertliğine sahiptir. Seramiğin bir diğer özelliği de UV ışınları ve kimyasalların aşındırıcı özelliklerinden etkilenmemesidir. Kâğıt üzerinde bezel için en uygun malzeme gibi görünen seramik yüksek sertlik değeri sebebiyle başka bir problemi beraberinde getirmektedir; esnemezlik. Bu da, malzemenin yegane zayıf noktası olan kırılganlığı doğurur.

rolex-cerachrom-1-.jpg rolex-cerachrom-6-.jpg

Rolex, geleneksel tasarım ve üretim anlayışını araştırma ve geliştirme çalışmalarına verdiği olağanüstü destekle tamamlayan ender markalardan biri. Saat dünyasına dair yüzlerce ilke imza atan marka, ilerleyişini ve gelişimini devamlı sürdürüyor. Cerachrom için harcanan zaman ve emek de Rolex felsefesine uyacak şekilde kusursuzluğu hedefleyerek yönetilen bir süreci biz saat severlere yansıtıyor.

116500-rolex-oyster-perpetual-cosmograph-daytona-1-.jpg 116500ln-rolex-cosmograph-daytona-1-.jpg

Cerachrom’un üretimi için iki temel malzemeye ihtiyaç duyulmakta: ZrO2 ve Al2O3. Toz halinde bulunan bu iki renk pigmenti, birleştirici jel ile karıştırılıp yüksek basınç ve sıcaklık altında şekillenecekleri kalıplara dökülüyorlar. 1600°C kadar ısıtılan karışım soğuma sonrası istenilen renge, yaklaşık %25’lik hacimce küçülme sonrasında da istenen yoğunluk ve sertlik değerine ulaşmış oluyor. Daha sonra elmas uçlu freze takımlarıyla finisaj işlemleri yapılıyor. Bezellerin üzerlerinde yer alan rakam boşlukları PVD tekniğiyle platin, 18K Everose altın veya 18K sarı altınla dolduruluyor. Nihai parlatma işlemlerinin ardından bezeller montaja hazır hale geliyorlar.

rolex-cerachrom-2-.jpg rolex-cerachrom-3-.jpg

rolex-cerachrom-4-.jpg

Rolex farklı modellerinde farklı tekniklerle üretilmiş Cerachrom bezellere yer vermekte. Daytona serisinde yekpare, siyah ve kahverengi renkli seramik kullanılırken, Submariner, Sea-Dweller, GMT-Master II ve Yacht-Master II serilerinde metal kasalar içine konumlandırılmış daha ince yapılı seramik bezeller bulunmakta. 37mm ve 40mm çaplı, pembe altın Yacht-Master’da ise kumlama zemin üzerinde parlak sayıların yükseldiği siyah renkli bezellere yer verilmekte.

116500ln-rolex-cosmograph-daytona-2-.jpg 116660-rolex-deepsea-sea-dweller-deep-blue-2-.jpg

Rolex’in patentli Cerachrom teknolojisini diğer markalardan ayıran en çarpıcı detaylardan birini de GMT-Master II saatlerinde kullandığı çift renkli bezeli oluşturuyor. İki farklı renkteki seramiği üretimden sonra birleştirebilmenin henüz bir yolu bulunmuyor. Ek yeri gibi bir çözüm de Rolex tarafınca kabul edilmediği için marka, bambaşka bir metottan faydalanıyor. Fırından tek renkte çıkan bezel, sinterleme aşamasında istenilen kısmın farklı kimyasallara tabi tutulmasıyla renk değişiyor. İlk olarak GMT-Master II’nin “Batman” lakaplı modelinde kullanılan teknik, daha sonra yine aynı koleksiyondan “Pepsi” olarak bilinen modeline de uygulanıyor.

126710-blro-rolex-gmt-master-pepsi-1.jpg

116710blnr-rolex-gmt-master-2-batman-.jpg 126710-blro-rolex-gmt-master-pepsi-2.jpg

Saat dünyasının tartışılmaz devlerinden Rolex’in “kusursuzluk” üzerine kurulu felsefesine en başarılı örneklerden biri olan Cerachrom bezeller, sadece markanın fanatiklerini değil, tüm saat tutkunlarını kendilerine hayran bırakmaya devam ediyor.

116515ln-116518ln-116519ln-rolex-cosmograph-daytona-1.jpg 126600-rolex-sea-dweller-50th-anniversary-1.jpg
Benzer Haberler