alexa 279161 | 279381RBR | Rolex | Oyster | Perpetual | Lady Datejust | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Rolex Oyster Perpetual Lady Datejust

rolex-logo.jpg

Kusursuz bir kadın saati arayanlar için...

Takı ve aksesuar bolluğundan olsa gerek, saatler, kadınlar için erkeklere nazaran daha bir ikinci plana atılabilecek objeler haline gelmiş durumdalar. Kimisi için ise bileklerinde taşıyacakları vazgeçilmez aksesuarları. Her ne amaçla olursa olsun kusursuz bir seçim yapmak istiyorsanız eğer, astronomik bütçelere çıkmaya hiç gerek yok çünkü Lady Datejust yıllar önce mükemmeli yakalamış...

rolex-oyster-perpetual-datejust-5-.jpg

Saat dünyası değişen ve gelişen akımlardan fazlaca etkileniyor ve bu duruma istinaden tasarımlar da yıllar içinde ciddi değişimler geçiriyor. Bana sorarsanız klasikleşmiş ve rüzgâra kapılmadan marka değerlerini koruyabilen isimler her daim daha fazla prestij ve kaliteli algısı oluşturuyor; tıpkı Rolex gibi.

Naif ve ince bir kadın bileğinde cep saati boyutlarına varan bir moda markası, üzgünüm ama güzellik ve zarafet kavramlarına tamamen ters bir algı oluşturuyor. Lady Datejust ile Rolex, hali hazırda yakalanmış dengeyi bozmamakta kararlı. 26mm, 28mm ve 31mm’lik kasa seçenekleri bulunan modelin incelememize konu olan versiyonu 28mm çapında ve Two-Tone yani iki tonlu, çelik-altın karışımı kasaya sahip. Rolex için çelik ve altının bir arada kullanılması artık klasikleşmiş ve hatta bir nevi imza niteliğinde bir durum. Gösteriş ve ışıltıdan uzak durmak isteyenler için komple çelik ve daha fazlasını isteyenler için komple altın versiyonları da bulunan modelimizin çift tonlu yapısıyla hem fiyat hem de görsellik açısından oldukça dengeli bir duruş sergilediğini belirtmekte fayda var.

rolex-oyster-perpetual-datejust-4-.jpg

Saatin bir diğer ayırt edici özelliği ise yivli bezeli. Fluted olarak geçen bezel klasik tasarımlı bir Rolex için olmazsa olmaz öğelerden biri. Üzerinde tırtıklar sayesinde olağanüstü ışık oyunlarıyla saatinize her baktığınızda yüzünüzde tebessüm oluşturma garantisi veren bezel 18 ayar pembe altından imal edilmiş. Gerçi pembe altın diyip geçmemek lazım zira Rolex’te bu alaşımın ismi Everose. Elbette dileyenler için düz ve pırlantalı bezel seçenekleri de mevcut. Saatin Twinlock tepesi de tıpkı bezel gibi 18 ayar pembe altından imal edilmiş. Unutmadan, saatin kasa ve bileziğinde kısmen kullanılan çeliğin derecesi diğer Rolex modellerinde olduğu gibi 904L.

rolex-oyster-perpetual-datejust-10-.jpg

rolex-oyster-perpetual-datejust-6-.jpg

Saatin camı safir kristalden üretilmiş. Sadece tarih penceresinin hizasında bulunan merceğin alt kısmında yer alan AR kaplama ile yıllar içinde oluşabilecek çiziklerin de önüne geçilmiş. Doğrusu diğer markaların neden üst yüzeyde AR kaplama kullandığını anlamakta güçlük çekiyorum. Safir kristal gibi dayanıklı bir camı belli belirsiz bir görsel iyileştirme için zayıf yapılı bir film ile kaplamak bana pek mantıklı gelmiyor. Saatin su geçirmezlik değeri 100 metre olarak belirlenmiş. Her ne kadar profesyonel dalış standartları için uygun olmasa da Oyster serisi bir Rolex’iniz varsa sudan sakınmanıza hiç gerek yok.

rolex-oyster-perpetual-datejust-7-.jpg

Rolex demek biraz da envai çeşit kadran seçeneği arasında kaybolmak, kararsızlıklar içinde kıvranmak demek. Hepsi birbirinden güzel ve çekici onlarca seçenek arasında seçim yapacaklara şimdiden başarılar diliyoruz. İndeksler için çubuk, Romen rakamı ve pırlanta seçenekleri bulunmakta. Renk seçimi ise tamamen size kalmış. Her ne kadar siyah, kahverengi gibi daha fazla kombin yapılabilir renkler mantıklı dursa da yeşil ve hatta mor gibi iddialı modeller de fazlasıyla ilgi çekici.

rolex-oyster-perpetual-datejust-8-.jpg

Lady Datejust’un kalbinde in-house otomatik kalibre 2236 bulunuyor. 28800Vph’de çalışan ve 55 saatlik güç rezervi sunan mekanizmanın COSC sertifikasyon sisteminden tam puan almanın da ötesine geçmiş; günlük ± 2 saniyelik hassasiyet değerine sahip. Gerçek değerler ise mükemmelin de ötesinde, ancak haftalık ölçümlerde günlük öngörülen sapmalara rastlanıyor.

rolex-caliber-2236.jpg

Saate dair en çarpıcı kısımlardan biri de kesinlikle bileziği. Oyster veya Jubilee hiç fark etmez, her Rolex bileziğini aynı anda hem sanat eseri hem de mühendislik harikası olarak tanımlayabiliriz. Lady Datejust’ta kullanılan Jubilee versiyonunun orta baklaları tıpkı bezel gibi 18 ayar pembe altından üretilmiş. Bileziğin katlanır tokası ise dışarıdan bakıldığından belli olmayacak şekilde dâhiyane bir tasarımla bileğin altına gizlenmiş. Jubilee de tıpkı yivli bezel gibi Rolex’in yıllardır eskitemediği tasarımlarından bir tanesi. Kısaca saatteki her detay markaya bir saygı duruşu ve aynı zamanda yıllar önce ulaşılmış kusursuzluğun canlı örneği.

rolex-oyster-perpetual-datejust-9-.jpg

Rolex ile bir saatten çok daha fazlasını aldığınızı anlatmaya gerek duymuyorum. Bugün aldığınız bir Lady Datejust’ı yıllar sonra kızınıza ve hatta torununuza hediye ettiğinizde aynen günümüzdeki gibi değerli ve prestijli bir saat muamelesi göstereceklerinden emin olmanın verdiği güven hissi kesinlikle paha biçilemez. Üstelik hediyenin sizden geliyor olmasının eklediği manevi değerden henüz bahsetmedim bile. Yaşınız, zevkleriniz, kişiliğiniz, fiziğiniz ve sizi siz yapan daha nice özelliklerinizden bağımsız olarak kusursuz bir seçim yapmak istiyorsanız sizi en yakın Rolex bayisini ziyaret etmeye davet ediyoruz.

Benzer Haberler