alexa 126600 | 116600 | SeaDweller | 50th Anniversary | Rolex | Karşılaştırma
Horobox

Dk. Okuma Süresi

ROLEX Sea Dweller Ref. 126600 (50th Anniversary) VS Sea Dweller Ref. 116600

rolex-logo.jpg

ROLEX’in profesyonel amaçlar düşünülerek hazırlanmış dalgıç saati Sea Dweller, tanıtıldığı günden bu yana ünlü markanın en çok beğenilen modelleri arasında yer almaya devam ediyor. Bu yıl Baselworld fuarında tanıtılan 50th Anniversary modeli ile belki de tarihindeki en belirgin güncellemelere sahip olan ürün grubundan yeni versiyon Ref. 126600’ü ve bir önceki versiyon olan Ref. 116600’ü sizler için karşı karşıya getirdik.

rolex-sea-dweller-50th-anniversary-126600-1.jpg

Su altında gerçekleştirdiği projelerle kendi alanının lider organizasyonlarından biri olarak kabul edilen COMEX ile birlikte geliştirilen efsane model, ilk versiyonundan günümüze gelene kadar pek çok mekanik ve kozmetik değişiklik geçirdi. Çoğu zaman teknik iyileştirmelerin bir devamı veya açıklaması şeklinde gelişen bu güncellemeler modeli her zaman sınıfının lideri konumunda tutarken, görsel anlamda ilk versiyonlara sadık kalmayı da başarmıştı.

2000li yılların sonlarına doğru özellikle malzeme konusunda pek çok önemli güncellemeye giden Rolex, birçoğu kendisine patentli bu yeni buluşları yavaş yavaş ürün gruplarına entegre etmeye başladı. Markanın belki de en popüler modeli olarak bilinen Submariner, çizilmeye dayanıklı parlak seramikten üretilmiş Cerachrom bezeli, mavi tonuyla ve yüksek ışıma süresiyle klasik SuperLuminova’dan hemen ayrılan Chromalight fosfor malzemesi, kalınlaştırılmış boynuz tasarımına sahip yeni Supercase’i, tüm baklaları masif şekilde tasarlanan yeni Oyster bileziği, yeni Glidelock klipsi ve ilk defa Yachtmaster modelinde gördüğümüz Maxidial kadranıyla markanın spor saatleri için bambaşka bir dönemin başladığını müjdelemişti. Bu arada kendi sınırlarını zorlamaktan çekinmeyen Rolex, analog dalgıç saatleri konusunda teknolojinin geldiği son nokta olarak tanımlanabilecek yepyeni bir model olan Deep Sea Sea Dweller Ref. 116660’ı tanıttı.

seadweller-166600.jpg

Bu yenilikler kademeli bir şekilde markanın model aileleri içerisinde yaygınlaşmaya devam ederken Sea Dweller cephesinden beklenen yenilik Baselworld 2014 fuarında duyuruldu. Efsane model, markanın tüm teknik ve kozmetik güncellemelerini aynı çatı altında toplayan yeni versiyonu Ref.116600 ile boy gösterdi. Tıpkı Submariner modelinde olduğu gibi 40mm kasa çapına sadık kalınarak yeniden tasarlanan model, kendine özgü hatları ve eski versiyonlarına göndermeler yapan teknik ve kozmetik detaylarıyla büyük ilgi çekmeyi başardı.

Rolex model ailesi içerisinde yer alan en önemli paslanmaz çelik dalgıç saatlerini bir araya topladığımız Baba, Oğul, Torun & 3 Silahşörler başlıklı incelememiz için buraya tıklayabilirsiniz. 

Takvimler 2017’yi gösterdiğinde markanın hayranları arasında heyecanlı bir bekleyiş başladı zira Rolex’in efsanevi modeli Sea Dweller 50. Yaşını kutlayacaktı. Yaklaşan Baselworld öncesi pek çok platformda Rolex’in yapması muhtemel güncellemeler konuşuldu, tahminler alındı. İlginç bir şekilde, çoğunluk yeni versiyonun kadranındaki Sea Dweller yazısının farklı renk bir fontla yazılacağını tahmin etmişti lakin Baselworld 2017 fuarında görücüye çıkan yeni Sea Dweller’da çok daha fazlası vardı. Öncelikle kasa çapı artık 40mm değil, 43mm’ydi. 44mm çapa sahip Deep Sea modelinden sadece 1mm daha dar olan bu yeni kasa, Sea Dweller model ailesinin gördüğü en çarpıcı güncellemelerden biri olarak yerini alırken modelin esin kaynağı Submariner ile bağlarını zayıflattığını da gösteriyordu.

Rolex-Baselworld-2017-kapak-2.jpg

Kadran mat mı yoksak parlak mı..? diye tahminler yapan Rolex hayranları ikinci şoku da yine beklemedikleri bir noktadan yaşadı: Ref. 126600 modelinin camında büyüteç vardı! Burada bir parantez açmakta fayda görüyorum zira 2.5x büyüteç Rolex’in hakkında en fazla konuşulan ve tartışılan özelliklerinin başında geliyor. Aslında büyütecin marka için önemi yadsınacak gibi değil zira Rolex, saat 24.00’te otomatik değişen tarih göstergesi mevzusunu saat terminolojisine tanıtan marka aynı zamanda. Dolayısıyla tarih göstergesiyle marka arasında temelleri çok eskiye dayanan bir bağ var... Oyster ürün grubunda yer alan bazı model isimlerine bir bakar mısınız..? Date Just, Date, Day-Date, Submariner Date... Özetle o büyüteç ve tarih göstergesi basit bir fonksiyon ya da tasarım öğesinden çok daha fazlası. Marka da bu konudaki hassasiyetinin bir sonucu olarak ortaya çıkan bu özelliği muhafaza etmeye devam ediyor.

rolex-sea-dweller-50th-anniversary-126600-12.jpg rolex-sea-dweller-50th-anniversary-126600-13.jpg

Markanın Baselworld 2017 bünyesinde gerçekleşen ürün tanıtımına katıldım. Merakla beklediğim Sea-Dweller elime gelir gelmez de gözüm büyütece takıldı haliyle. İyi mi yoksa kötü mü daha kendim bile karar veremezken vakit kaybetmeden sorumu sordum: Niye büyüteç koydunuz yeni versiyona..? Sunum yapan yetkilinin cevabı kısa, net ve aslında çok da anlamlıydı: “Yapabildiğimiz için...” Eski nesil Sea Dweller’ların tamamı sundukları yüksek su basıncına dayanıklılık değerleri yüzünden normalden daha kalın safir kristal camlarla geliyor ve bu durum camların üzerine büyütecin eklenmesine mani oluyordu. Bu durumun üstesinden gelmeyi başaran Rolex, kendisi için büyük anlam ifade eden o büyüteci tam 50 yıl sonra Sea Dweller’a da koymayı ihmal etmedi.

Peki, gerçekten iyi mi oldu yoksa kötü mü..? Açıkçası bu soruya henüz kendim de bir cevap veremiyorum. Geçmişte bir kaç kez Sea Dweller Ref. 16600 kullanma şansım oldu. Severek takmama rağmen bırakın büyüteci, keşke o tarih penceresi orada olmasaydı dediğimi çok net hatırlıyorum. Tarih penceresi seven bir saat meraklısı değilim, bu çok açık. Yalnız ilginçtir, Date Just, Date veya Day Date modellerinde ise bu durum hiç gözüme batmıyor. Sanırım spor modellerle sınırlı bir durum bu benim için. Özetlemek gerekirse, kendi adıma henüz bir karar verebilmiş değilim ancak eğer siz kendinize yeni Sea Dweller almak istiyorsanız bir karar vermeniz lazım zira ya büyüteçli bir Sea Dweller alacaksınız, ya da yeni Sea Dweller’ı almayacaksınız. 

rolex-sea-dweller-50th-anniversary-126600-2.jpg

Gelelim işin teknik karşılaştırma kısmına... Her iki modelin teknik (ve biraz da kozmetik) farklarını bir arada görebileceğimiz basit bir tablo hazırladım:

Yeni Sea-Dweller

Eski Sea-Dweller 4000

Ne zaman tanıtıldı:

Baselworld 2017

Baselworld 2014

Referans:

126600

116600

Mekanizma:

Caliber 3235

Caliber 3135

Kasa çapı:

43mm

40mm

Kadran:

Parlak siyah

Mat siyah

Sea-Dweller yazısı:

Kırmızı

Beyaz

Büyüteç?

Var

Yok


Burada özellikle değinmek istediğim bir konu da yeni modelin mekanizması. Sea Dweller Ref. 126600 modelinin içerisinde, Rolex’in en son nesil mekanizması Caliber Ref. 3235 yer alıyor. Markaya uzun yıllar hizmet etmiş 3135’in yerini alan yeni mekanizma, kendine özgü tulumba tasarımı sayesinde tam kurulumda 70 saate ulaşan güç rezervi sunabiliyor.  

rolex-sea-dweller-50th-anniversary-126600-5.jpg

Bir de resmi tanıtımlarda yer almayan bazı detaylardan bahsetmek istiyorum. Mesela yeni modelin bezeli, önceki versiyona göre bariz daha büyük duruyor. Ancak Rolex’in bu konuya ilişkin bir açıklaması yok. Bir diğer farkta bezellerin inci diye tabir edilen markörlerinde göze çarpıyor. Yenilenen Sea Dweller’ın büyüyen bezelin incisi de daha iri uygulanmış. Bunun yanında Oyster tarzı bileziklerin tasarımı aynı dursa da aslında o bileziklerde de bazı ayırt edici detaylar yakalamak mümkün. Öncelikle her iki bilezikte de yer alan Glidelock tarzı klips, yeni modelde eskisine nazaran daha kalın tasarlanmış. Aynı şekilde bileziğin boynuz aralığı da eski versiyondan 1mm daha büyük. 

rolex-sea-dweller-50th-anniversary-126600-10.jpg rolex-sea-dweller-50th-anniversary-126600-9.jpg

rolex-sea-dweller-50th-anniversary-126600-7.jpg

Bilezikle ilgili bir nüans da atkı (end link) olarak tarif ettiğimiz bileziği kasaya bağlayan parçanın tasarımında mevcut. Ref.116600 modelinde atkı parçası boynuz hizasından bir klik yukarıda, hafif çıkık bir şekilde duruyor. Ref. 126600 modelinde ise atkı parçası boynuzların altında kalacak bir seviyede bitiyor. İşlevsel olarak bir faydası var mıdır, varsa nasıl vardır açıkçası bilemiyorum ancak her iki modelde de kullanım konforu açısından ben bir fark görmedim.

rolex-sea-dweller-50th-anniversary-126600-11.jpg rolex-sea-dweller-50th-anniversary-126600-8.jpg

Sea Dweller 2014 senesinde tanıtılan yeni versiyonunda kendisine özel kasa tasarımıyla buluşmuş ve Submariner (ve GMT MasterII) modellerinden ayrılmıştı. Bu durum yeni versiyon için de geçerli zira Ref. 126600’ün kasası yine bu modele özel tasarlanmış. Daha uzun boynuzları sayesinde bileğe dengeli bir şekilde oturan kasanın tasarımı, ailenin en büyüğü Deep Sea’ye yakın duruyor. Yeni modelin ayar tepesi ve ayar tepesi koruma parçalarının da eskiye nazaran daha büyük tasarlandıklarını belirtmekte fayda var. 

rolex-sea-dweller-50th-anniversary-126600-14.jpg rolex-sea-dweller-50th-anniversary-126600-4.jpg

43mm kasa çapı önemli bir güncelleme zira büyük kasa ebatları bazı kullanıcılar için tercih sebebiyken bazıları için ise tam tersi etki yaratabiliyor. Burada önemli olan şu; eğer yeni Sea Dweller almak istiyorsanız 43mm ile mutlu olmanız lazım zira artık 40mm sadece Submariner’da var. Kendi adıma 40mm veya 43mm arasında bariz bir fark var demem zor zira ben 44mm Deep Sea ile de çok rahat ediyorum ancak elbette en doğru kararı kolda deneyerek vermekte fayda var çünkü Sea Dweller artık hiç olmadığı kadar büyük ve ağır. 

Kadrana gelen kırmızı Sea Dweller yazısının mükemmel bir güncelleme olduğunu düşünüyorum. Her zaman vintage Red Submariner ve Double Red Sea Dweller modellerine hayranlık duyan bir saat meraklısı olarak bu güncellemeyi fevkalade başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Mat siyah kadrandan parlak siyah kadrana geçiş de bence gayet yerinde bir karar olmuş.

rolex-sea-dweller-50th-anniversary-126600-3.jpg

Sea Dweller model ailesinin son iki versiyonu arasındaki farklar (en azından önemli olanları diyelim yoksa iki versiyonun bezelinde yer alan saat markörlerinin farklı uzunluklarda olduğunu söyleyecekler çıkabilir ) bu şekilde. Hangisi daha iyi gibi bir soruya cevap vermek zor zira 2014 senesinde yapılan güncellemeler neticesinde model zaten yeni bir kimliğe bürünmüştü, dolayısıyla 2014 öncesi ve sonrası gibi net bir ayrım yapmak da pek mümkün değil. Bu daha çok kullanıcı tercihi ile alakalı bir durum. Kendi adıma da bu sorunun cevabını vermek pek kolay değil çünkü henüz ben de o büyüteçle ilgili bir karar verebilmiş değilim ancak Caliber Ref. 3235 ve kırmızı Sea Dweller yazısı birlikteliğinin galip gelmesi kaçınılmaz gibi duruyor. Tabii bu arada bunca teknik ve kozmetik yeniliğin fiyatlara yansıdığını da eklemekte fayda görüyorum; Ref.116600 9900,00 CHF fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu. Yeni versiyon olan Ref. 126600 ise 10800,00 CHF liste fiyatıyla satış noktalarında yerini alıyor.

Benzer Haberler