alexa 50 En Büyük İsviçre Saat Markaları | 2023 Performansları
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Rolex ve Diğer 50 En Büyük İsviçre Saat Markasının 2023 Performansları Sizlerle

2023 yılında, küresel ekonomik zorluklara rağmen İsviçre saat endüstrisi rekor seviyelere ulaştı. Rolex yıllık gelirinde 10 milyar İsviçre frangını aştı. Morgan Stanley ve LuxeConsult'un raporuna göre, İsviçre saat endüstrisi ihracatı %7,6 artarak, 16,9 milyon saat için 26,7 milyar İsviçre frangına ulaştı.

50-en-buyuk-isvicre-saat-markasinin-2023-performanslari-1.jpg

İsviçre saat markaları: Morgan Stanley'nin 2023'teki en iyi 50 markanın ciro ve perakende/toptan satış değerlerine ilişkin tahminleri - Kaynak: LuxeConsult, Morgan Stanley Research tahminleri. Bu tablo Morgan Stanley'in açık izni olmadan çoğaltılamaz.

İlk 50 İsviçre saat markası tahmini 36 milyar İsviçre frangı satış elde etti ve 2020'deki düşüşten toparlandı, toplam perakende piyasa değeri ise yaklaşık olarak 50 milyar İsviçre frangı oldu. Önemli olarak, 'Büyük 4' - Rolex, Patek Philippe, Audemars Piguet ve Richard Mille - Rolex'in %30,3'lük perakende pazar payıyla güçlü performansını sürdürdü.

Rolex'in geliri 10 milyar İsviçre frangını aşarak, bu kilometre taşını aşan ilk İsviçre saat markası oldu. Zorluklara rağmen, Rolex popüler modellerinden biri olan Submariner gibi ürünlerin üretimini artırdı ve bekleme listelerini hafifçe azalttı. Ancak, kardeş markası Tudor daha yavaş satışlarla karşılaştı.

50-en-buyuk-isvicre-saat-markasinin-2023-performanslari-2.jpg

2017'den beri satışlara göre en iyi 20 İsviçre saat markasının sıralaması – Kaynak: LuxeConsult, Morgan Stanley araştırması. Bu tablo Morgan Stanley'in açık izni olmadan çoğaltılamaz.

Rolex'i takip eden Cartier, tahmini 3 milyar İsviçre franklık bir ciro rapor ederek %8'lik bir satış artışı yaşadı. Swatch Grubu içinde ağırlığı olan Omega, pazar payında hafif bir düşüş yaşayarak, 2023'te %7,5'e indi.

50-en-buyuk-isvicre-saat-markasinin-2023-performanslari-3.jpg

2023 yılında markaya göre tahmini pazar payı (perakende değeri) – Kaynak: LuxeConsult, Morgan Stanley Research tahminleri. Bu tablo Morgan Stanley'in açık izni olmadan çoğaltılamaz.

Raporun diğer önemli noktaları arasında Vacheron Constantin'in milyar İsviçre frangı kulübüne katılması ve 8. İsviçre saat markası olarak konumunu koruması yer aldı. Richemont Grubu içinde, A. Lange & Söhne ve Van Cleef gibi markalar büyüme yaşarken, IWC ve Panerai gibi diğerleri düşüş yaşadı.

50-en-buyuk-isvicre-saat-markasinin-2023-performanslari-4.jpg

2023 yılında gruba göre tahmini perakende pazar payı – Kaynak: LuxeConsult, Morgan Stanley Research tahminleri. Bu tablo Morgan Stanley'in açık izni olmadan çoğaltılamaz.

Bağımsız saat üretimi, F.P. Journe, H. Moser & Cie. ve Greubel Forsey gibi markaların ilk 50 sıralamasına girmesiyle, dikkate değer bir büyüme kaydetti. Ayrıca, Hermès etkileyici satış grafiği ile ilk 50 İsviçre saat markası arasında 16. sıraya yerleşti.

Genel olarak, İsviçre saat endüstrisi 2023'te polarizasyonunu sürdürdü ve büyük markalar pazar payını artırdı. Zorluklara rağmen, endüstri direnç gösterdi ve çeşitli segmentlerde istikrarlı bir büyüme ve yenilik sergiledi.

Benzer Haberler