alexa Romain Gauthier | Logical One | Natural Titanium | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Romain Gauthier Logical One Natural Titanium

romain-gauthier-logo-2.png

Haberin manşetinde de belirttiğimiz Romain Gauthier Logical One aslında yeni bir saat değil. Markanın, sektörün en prestijli ödüllerinden Grand Prix d’Horlogerie de Genève’i evine götürmesini sağlayan bu müthiş tasarım 2013 yılına ait. Haberimize konu olan saat ise aynı konseptin saat endüstrisi için görece yeni kabul edebileceğimiz Grade 5 Doğal Titanyum kasa ile sunulan versiyonu.

 

The Romain Gauthier Logical One Natural Titanium

Logical One konseptini devrim niteliğinde bir tasarım haline getiren en önemli özelliği şüphesiz aynı mekanizmada sabit güç ile tahrik edilen fusée ve zincir sistemlerini barındırıyor olması. Alışılmış fusée ve zincir sistemlerimden farklı olarak hiperbol tasarımı yerine salyangoz formunda hazırlanmış mil sistemine yer veren Romain Gauthier Logical One Natural Titanium, bu sayede fusée sistemi üzerindeki yanal tansiyonu da en aza indirgemeyi başarmış.

Romain_Gauthier_Logical_One_natural_titanium_clous_de_Paris_dial-1.jpg

Romain Gauthier, mekanizmanın çalışma prensibini salyangoz formundaki milin ve tulumbanın aynı düzlem üzerine yerleştirilmesi ile enerjinin düz bir çizgi üzerinden aktarılması olarak açıklıyor. Bu sayede hem verimliliğin artması sağlanıyor hem de salyangoz mil oluşan tork kuvvetini dengeleyen bir eşitleyici olarak görev yapıyor. Sistemin çalışması esnasında oluşan sürtünmeyi minimumda tutmak için ise sentetik yakut taşlar kullanılmış.

Romain_Gauthier_Logical_One_natural_titanium_clous_de_Paris_dial-3.jpg

Mekanizmanın diğer bir enteresan özelliği ise kurma sistemi. Logical One, saati kurmak için ayar tepesinin çevrildiği standart sistem yerine ayar tepesinin üzerine basılarak kurulan özgün bir düzenek bulunduruyor. Açıkçası bu alternatif sistemin ne derece kullanıcı dostu olduğunu kestirmek zor zira mekanizmanın açıklanan 46 saatlik güç rezervine ulaşması için tepeye kaç defa basılması gerektiği belirtilmemiş ancak, tasarımsal olarak bakıldığında fevkalade etkileyici bir sistem olduğunu da kabul etmek lazım.

Romain_Gauthier_Logical_One_natural_titanium_clous_de_Paris_dial-2.jpg

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere ‘’yenilik’’ kısmı direkt kasa materyali ile ilgili. 43mm çapa sahip kasa, Grade 5 doğal titanyumdan üretilmiş. ADLC kaplamaya sahip kasa ile uyumlu görüntüye sahip olması açısından mekanizma da paladyum kaplı olarak sunuluyor.

Romain Gauthier Logical One Natural Titanium için üç farklı kadran opsiyonu tasarlanmış. Beyaz veya siyah mine kadran seçeneklerinin yanında karartılmış ve üzerinde Clous de Paris Guilloché deseni bulunduran pirinç kadran da yer alıyor.

Mat siyah timsah derisi kayışla sunulan saatin satış fiyatları ise ( kadran opsiyonuna göre )  CHF 98,000 ile CHF 102,000 arasında değişiklik gösteriyor.

Resmi sunumu Baselworld 2016 fuarında gerçekleşecek Romain Gauthier Logical One Natural Titanium modelinin detaylı fotoğrafları ve özel video çekimi için Horobox’tan ayrılmayın. 

Benzer Haberler