alexa Saat Hobisine Başlayanlar İçin Beş Yardımcı Ekipman | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Saat Hobisine Başlayanlar İçin 5 Yardımcı Ekipman

horobox_amblem.png

Saat hobisine yeni başlayanlar için olmazsa olmaz 5 yardımcı ekipmanı sizler için bir araya getirdik.

Saat hobisiyle ilgilenenlerin de gayet iyi bildiği üzere, en büyük zevk yeni bir saate sahip olmak olsa da, derinlerine indiğinizde merakınız ve ilginizin artmasıyla beraber saatlerin yanında edinilmesi gereken ekipmanlara duyulan ihtiyaç da kendini belli etmeye başlıyor. Uzun süredir kullandığımız saatimize yeni bir kordon ile heyecan katabileceğimiz gibi, zamanın ve yaşanmışlıkların yıpratıcı izlerini taşıyan saatlerimizi ilk günkü hallerine getirmek de isteyebiliyoruz. İşte tam bu noktada profesyonel çözümler sunan markalar ve faydalı ekipmanları ilgi alanımıza girmeye başlıyor.

Sizlere, saatlerle ister hobi seviyesinde ilgilensin, ister sıkı bir koleksiyoner olsun, her saatseverde bulunması gereken 5 yardımcı ürün önerimiz var... Gelin bu ürünlere yakından bakalım...

1.   Kordon Değiştirme Ekipmanları 

İlk ürünümüz küçük bir dokunuşla saatlerimize farklı kimlikler katan kordonlar için geliyor. El yapımı deri kordonlardan kauçuk ve kumaş modellere kadar piyasada sınırsız çeşit ve markada ürün bulmak mümkün. Özellikle sıkça kordon değiştiren bir kullanıcıysanız ya da saatlerinizi servislere götürmekten hoşlanmayan bir yapınız varsa, piyasada sizin için çeşitli ürünler mevcut.

Saatçilik ile ilgili ekipmanlar denildiği zaman ilk akla gelen marka olan Bergeon bu konuda oldukça kapsamlı bir ürün yelpazesi sunuyor.

Ürünlerden ilki Bergeon 6767F Spring Bar Tool. Makul diyebileceğimiz boyutları ve uygun fiyatı ile gayet kaliteli bir kordon değiştirme aparatı olduğunu söyleyebiliriz.

bergeon-6767-spring-tool-2.jpg

Daha profesyonel ve daha az riskli bir çözüm arayanların imdadına Bergeon 6825 yetişiyor. Kordonu tek bir hareketle serbest bırakmaya yarayan alet, kolaylık ve güvenlik olarak bir adım ileri gitse de yüksek fiyat etiketi ile ne yazık ki her bütçe için uygun olamıyor.

Bergeon-6825-spring-tool-1.jpg

Bergeon-6825-spring-tool-2.png

2.  Çizik Giderici Ürünler

Günün koşturması içerisinde saatlerimize gereken özeni her zaman gösteremediğimiz bir gerçek. Ne kadar dikkatli olursak olalım, saatin kasasında veya bileziğinde oluşacak küçük çiziklerden kaçınmak maalesef mümkün olmuyor. Ancak bu tatsız durumu bertaraf etmenin de yolları var elbet. Bu konuyla ilgili yardımcı ekipmanlardan bahsetmeden önce saatlerin metal kasa ve bilezik kısımlarında karşılaşılması en muhtemel iki yüzey formu olan satine ( fırçalanmış mat ) ve parlak olarak iki alt başlık açmak istiyorum.

Parlak yüzeyler için mucizevi bir bez olan Cape Cod, her saatseverin elinde olması gereken son derece pratik bir ürün. Saatinizin kasasında veya bileziğinde derin olmayan kılcal çizikler varsa bu ürün tam size göre. İçerisine metali aşındırma özelliği olan özel bir kimyasal tatbik edilmiş Cape Cod bezi ile parlak yüzeyleri ilk günkü görüntüsüne kavuşturmak mümkün.

cape-cod-polish.png

Saatçilerin polisaj makinesi ile yaptığı çiziklerden arındırma işlemini özel bir alet gerektirmeden uygulanabilir hale getiren Cape Cod, aynı zamanda oldukça güvenli bir ürün. Profesyonel makinelerle uygulanan polisajın çizik giderme konusunda en etkili yöntem olduğu bir gerçek ancak, kasa üzerinde yaptığı fazla aşındırma yüzünden bu işleme tabi tutulan saatler hatlarını kaybedebiliyor, işlem birden fazla kez uygulandığında geri dönülmez sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Acemi ellerde telafisi mümkün olmayan sorunlara yol açabilecek aşındırıcılar içermeyen ve tecrübe gerektiren aletlere ihtiyaç duymayan bir çözüm sunan Cape Cod’u, internet üzerinden sipariş etmek mümkün.

Eğer çizik sorunu yaşadığınız kısımlar satine yüzeyler üzerinde ise yine üzülmenize gerek yok zira Bergeon firması bu noktada da yardımınıza koşuyor.

Mat yüzeylere uygulan aşındırıcı fabrika fırçaları ile benzer kalınlığa sahip Bergeon 2834-C rötüş kalemi ile çiziklerden kurtulmak mümkün. Farklı kalınlıklarda uçlar sayesinde uygulama alanınızın büyüklüğüne göre seçim yapabilirsiniz.

bergeon-2834.jpeg

Özellikle eski saatlerde ve re-issue tarzı modellerde gördüğümüz mika ( hesalite/plexiglass/plastic ) camlar da saatlerin çizilmeye en açık parçaları arasında yer alıyor. Çoğu zaman gömlek manşetinin sürtünmesinden dahi çizilebilen bu camları, ilk günkü haline getirmek aslında çok kolay. PolyWatch Repair Polish ürünü ile derin olmayan çizikleri yok etmek sadece 10 dakikanızı alacak.

polywatch.jpg

3.  Kapak Açma Topu

Günümüzde saatlerin pek çoğu bayonet tarzı vidalı arka kapaklara sahip şekilde üretiliyor. Saatin su geçirmezliğine de oldukça yardımcı olan bu kapakları açmak için çoğu zaman özel aletlere ihtiyaç duyulabiliyor. Bu iş için yapılmamış aparatlarla arka kapakları açmaya çalışmak yine telafisi olmayan sorunlara yol açarken, profesyonel aletler bile bazen istenmeyen iz ve çiziklere davetiye çıkarabiliyor. İşte bu noktada devreye son dönemlerde gördüğüm en pratik saatçi ekipmanlarından kapak açma topu giriyor.

Bulaşık eldivenlerini andıran kaymaz bir yüzeye sahip bu lastik top, uygun basınçla uygulandığında arka kapağa her yönden temas ederek, herhangi bir kaçırma yapmadan kapağı açmaya yarıyor. Yanlış kullanıldığında saate zarar verebilecek herhangi bir parçası bulunmayan bu toptan faydalanmak gayet güvenli olduğu gibi öyle özel bir yetenek veya tecrübe de gerektirmiyor.

case-opening-ball.jpg

Kapak açma topunu saatçilerde bulmak mümkün. Bu arada hatırlatmakta fayda var; yüksek su geçirmezlik değerine sahip saatler söz konusu olduğunda kapak açma/kapama işlemlerinin teknik servis bünyesinde yapılması kesinlikle daha güvenli bir seçenek.

4.  Temizlik Ürünleri

Saatlerimizi günlük koşuşturma içerisinde çiziklerden korumayı başarsak da toz ve kir önüne geçemeyeceğimiz bir sıkıntı. Bu hobiye gönül verenler için saat temizliği çoğu zaman keyif veren bir uğraşı. Profesyonel anlamda kasa temizliği istiyorsak bu iş için üretilmiş özel solüsyonlar mevcut. Solüsyonla beraber edineceğiniz mikro-fiber bez ise arkasında toz bırakmadan temizlik yapmak için mükemmel. Piyasada çeşitli markaların benzer ürünleri mevcut dilediğinizi seçebilirsiniz. Bu arada şunu da belirtmekte fayda görüyorum; aşırı kirli olmayan saatler için çoğu zaman diş fırçası ve el sabunu da arzu edilen temiz görünüme ulaşmak için yeterli oluyor.

Baseus-brand-cleaning-kit-for-Apple-Watch-Cleaning-kit.jpg

5.  Lup

Saatleri küçük birer mekanik oyuncak olarak düşünmek mümkün. Yukarıda sıraladığımız tüm işlemleri yapıyorken kullanacağınız lup, sağladığı detaylı görüş sayesinde en büyük yardımcılarınızdan birisi olacaktır. Piyasada değişen kalite ve büyütme oranlarında lup bulmak mümkün. Edineceğiniz bir lup sayesinde yukarıdaki işlemleri detaylı bir şekilde görmenin yanında, arka kapağı açık veya iskelet kadranlı bir saatin mekanizmasını seyretmek de keyif verecektir.

Loupe-watch.jpg

Photo Taken by Watches by SJX

Saatlere hobi derecesinde ilgi duyan kullanıcılar için çeşitli markalardan ürünler sergilemeye çalıştık. Özellikle merak ettiğiniz bir uygulama ya da ürün varsa yorumlar kısmına mesaj bırakabilirsiniz.

Şimdilik görüşmek üzere.

Benzer Haberler