alexa Saatinizin Arkasına Yazı Yazdırmak | Rolex | Jaeger-LeCoultre | Nomos
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Saatinizin Arkasına Yazı Yazdırmak

Çok sevdiğiniz saatinizin veya hediye etmek istediğiniz o özel saati size ait detaylarla kişiselleştirmek mi istiyorsunuz? Arka kapağa yazılan anlamlı bir not, bu isteğinize şık bir çözüm olabilir. Nasıl mı? Gelin, birlikte öğrenelim.

engraving-your-watch-s-case-back-1.jpg

Kullandığımız eşyalara ismimizi, adımızın ve soyadımızın baş harflerini veya o özel bir tarihi işleterek onları kişiselleştirme kavramı, aslında çok uzun zamandır hayatımızın içinde olan bir mevzu. Ancak söz konusu oldukça yüksek bütçelerle alınan lüks saatler olunca, belki en fazla üç sezon giyeceğimiz o bize özel dikilmiş gömleğin manşetine harf yazdırdığımızda olduğu kadar rahat olamıyoruz. Peki, bu işi düzgün bir şekilde yapabilmenin sırrı ne? Gelin, hep birlikte bakalım...

engraving-your-watch-s-case-back-2.jpg

Öncelikle saatinizin bu tür bir işlemeyle kişiselleştirmeye uygun olması lazım. Eğer burada bir Rolex’ten bahsediyorsak işiniz kolay zira Rolex modellerinin kapalı ve düz arka kapakları, adeta üzerlerine bir şeyler yazılabilsin diye tasarlanmış gibi... Bu iş için yine bir diğer mükemmel alternatif de Jaeger-LeCoultre Reverso. Dönebilir kasası ile saat tarihinin en ikonik tasarımları arasında yer alan modelin kapalı arka yüzünü, isteğinize göre işletebilirsiniz. İşin güzel kısmı, bu işlemeyi görmek (veya göstermek) istediğinizde tek yapmanız gereken şey, kasayı hafifçe yana kaydırıp ters çevirmek. NOMOS’un bazı modelleri için bu hizmeti ücretsiz olarak verdiğini de ekleyelim.

engraving-your-watch-s-case-back-3.jpg engraving-your-watch-s-case-back-4.jpg

Tabi bu arada her saatin bu iş için uygun olmadığını da hatırlatmakta fayda var. Mesela safir kristal cam kapaklı bir saatiniz varsa, yazı yazdırma işi metale nazaran çok daha zor. İşinde uzman bir “kalemkar” lazer uçlu bir pantograf ile bu durumu halledebilir gerçi ama, yine de risk almamak en iyisi.

engraving-your-watch-s-case-back-5.jpg

Uygun saati seçtiğinizi veya aldığınızı düşünerek bir sonraki basamağa geçelim o halde; Ne yazmalı? Burada tavsiyemiz çok uzun metinlerden kaçınmak olacaktır. Zaten oldukça kısıtlı olan bir alanda, o çok sevdiğiniz şiirin ilk kıtasını yazdırmaya gerek yok bizce🙂 Sizin için önemli bir tarih, isminizin baş harfleri, saati hediye edeceğiniz kişiye dair kısa bir not hatta kendinize bir hatırlatma bile olabilir... Yeter ki kısa olsun.

engraving-your-watch-s-case-back-6.jpg

Yazıyla ilgili bir detay da font seçimi elbette. Eğer ustanıza güveniyorsanız (ve elbette siz de istiyorsanız), zarif bir el yazısı bizce en güzel seçenek. Bunun dışında modası geçmeyen, şık ve ağırbaşlı bir font da seçebilirsiniz. Daktilo harflerinden uzak durmakta fayda var zira olayı basitleştirmekten öte gitmeyecek bir seçim olur.

engraving-your-watch-s-case-back-7.jpg

Bunların dışında bazı özel durumları da hesaba katmakta fayda var. Arkasına yazı işlettiğiniz saati satmayacağınızdan emin olmak gibi mesela. Eğer yazılı şekilde satmaya kalkarsanız önemli ölçüde fiyat kaybı yaşamanız, olası bir durum. Bir de zaman içinde seçtiğiniz yazının sizin için anlamının değişmesi veya özelliğini yitirmesi de söz konusu. Dövme yaptırmak kadar olmasa da bu durumu da göz önüne almak lazım bizce🙂

engraving-your-watch-s-case-back-8.jpg

Bileklik, çakmak (eğer hala sigarayı bırakmadıysanız tabi), puro makası, kalem, kol düğmesi, anahtarlık hatta cep telefonunuzun arka kapağı... Saatinizle takım olmasını istediğiniz farklı kişisel eşyalarınızı da yine aynı şekilde kişiselleştirmeniz mümkün. Bu iş tamamen size bağlı.

Benzer Haberler