alexa Sean Connery’e Veda | James Bond | Rolex | Omega | Panerai
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Sean Connery’e Veda

Oscar ödüllü efsanevi aktör Sir Sean Connery aramızdan ayrıldı. Ardında ise, onlarca film ve benzersiz bir kültür mirası kaldı.

sean-connery-1.jpg

Sean Connery (25 Ağustos 1930 – 31 Ekim 2020) 90 yaşında hayatını kaybetti. James Bond karakterine beyaz perdede ilk defa hayat veren ünlü aktör Kızıl Ekim, Gülün Adı, Dokunulmazlar ve Kaya gibi kült yapımlarla da bilinmekteydi.

sean-connery-james-bond-1.jpg

İngiltere Kraliçesi tarafından Sir unvanı verilen Connery, 50 yılı aşan sanat hayatına sayısız başarı ve rol sığdırdı. Bu rollerin en bilinenleri arasında ise şüphesiz James Bond karakteri yer alıyor. James Bond eminim birçoğumuz için bir filmden çok daha fazlasını ifade ediyor. Her zaman en yakışıklı, en karizmatik, en atletik, en maceracı, en çapkın ve en şanslı olabilmeyi başaran Bond’un başarıları kadar yaşam tarzı da hayranlık uyandırıyor. Bond’un bu başarıları elde ederken kullandığı arabadan giydiği takım elbiseye hatta taktığı saate kadar her detay, özenle seçiliyor.

sean-connery-james-bond-2.jpg

Saat demişken, 1962 yılında yayınlanan ilk James Bond filmi olan Dr. No’da 007’ye eşlik eden saat, Rolex Submariner Ref. 6358 modeliydi. 38mm çapında paslanmaz çelik kasaya sahip modelin camı pleksiglastan üretilmişti, su geçirmezlik değeri ise 300 metreydi. Büyük tepesi sayesinde benzeri referanslardan kolayca ayırt edilebilen Ref. 6538, günümüzde halen orijinal Bond saati olarak anılıyor.

sean-connery-rolex-submariner-6538-james-bond-007-dr-no-2.jpg

James Bond sonraki yıllarda farklı marka ve modelde saatler ile görevden göreve koştu. Sean Connery’den sonra Bond karakterine hayat veren oyuncular, Rolex geleneğinden iyice uzaklaştı. Pierce Brosnan ile başlayan ve Daniel Craig ile devam eden yeni nesil Bond’un tercihi ise Omega oldu. Sosyal medyada okuduğum en komik yazılardan biri de tam olarak günümüz saat dünyasındaki absürt arz-talep dengesizliğini ele alıyor. Rivayete göre Bond filminin yapımcıları 2015’te yeniden Rolex ile anlaşmaya karar vermişler ancak hala yetkili satıcılarının listesinde, sıralarının gelmesini bekliyorlarmış!

sean-connery-pierce-brosnan-1.jpg sean-connery-daniel-craig-1.jpg

sean-connery-omega-1.jpg

Sean Connery’e dönecek olursak, kendisinin Panerai Radiomir 8 Days PAM00190 modeliyle çekilmiş fotoğrafına geçenlerde yine rastladım. Panerai’nin in-house üretime henüz geçmediği yıllarda üretilen 45mm çapında paslanmaz çelik kasaya sahip modelde, JLC üretimi, 8 gün güç rezervli kurmalı mekanizmaya yer verilmişti. JLC’nin üstün mekanizma mühendisliği sayesinde bir hayli ince bir kasaya sahip modelden yalnızca 1000 adet üretilmişti. PAM00190 için gelmiş geçmiş en şık Panerai modellerinden biridir desek abartmış olmayız. Eh, Sean Connery gibi bir ikona da böylesine şık ve karakterli bir saat yakışırdı.

sean-connery-pam00190-panerai-radiomir-8-days-1.jpg

Sinema dünyası, büyük bir oyuncuyu, şimdinin orta yaş denilebilecek jenerasyonu ise idollerinden birini kaybetti. Bizler ise seni, gri Aston Martin’inden inip her nedense boynuz genişliğinden çok daha dar bir NATO kayışa tutturulmuş, Rolex Submariner saatine attığın bakış ile hatırlayacağız. Hoşça kal Sean Connery, hoşça kal gerçek James Bond.

sean-connery-2.jpg sean-connery-rolex-submariner-6538-james-bond-007-dr-no-1.jpg
Benzer Haberler