alexa Seiko | İlk Quartz Saat | Dünyanın İlk GPS Solar Saati | İlk Titanyum Kasalı Dalış Saati | İlk Kronograf Fonksiyonlu Saat
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Seiko: Her Zaman Bir Adım Önde

İlk Quartz saat, ilk titanyum kasalı dalış saati, ilk kronograf fonksiyonlu analog Quartz saat… İsviçre saat sektörünü iflasın eşiğine sürükleyen Japon marka Seiko’nun dünyadaki ilkleri, her saat ve teknoloji tutkununun bilmesi gereken türden.

seiko-history-1.jpg

Seiko’nun hikâyesi, o dönemde henüz 22 yaşında olan, girişimci Kintaro Hattori’nin Tokyo merkezinde bir butik açıp saat satışı ve tamiri yapmaya başladığı 1881 yılına dayanıyor. 139 yıla birçok ilki ve yeniliği sığdıran marka, teknolojinin sınırları saatçilikle sınamaya devam ediyor.

1969 – Dünyanın İlk Quartz Saati “Seiko Quartz Astron”

Dünyanın ilk Quartz saati, Seiko Quartz Astron, 25 Aralık 1969’da Tokyo’da tanıtıldı. Ayda sadece ve sadece 5 saniye sapma payı olan Quartz, diğer bütün saatlerden 100 kat daha dakik ve yıl boyunca hiç durmadan yani en iyi mekanik saatlerden 250 kez daha uzun çalışıyordu. Böylece Quartz devrimi başlamış oldu. Bir Japon, İsviçre’nin hakim olduğu mekanik saatçiliği neredeyse bitirecekti.

seiko-quartz-astron-1969-world-s-first-quartz-watch.jpg

1973 – Dünyanın ilk 6-digit LCD Quartz Saati Cal. 0614

Bu tamamen elektronik olan saat, zamanı göstermek için 6-digit sıvı kristal ekranı kullanan ilk saatti. Alan etkili sıvı kristal ekranda saati, dakikayı ve saniyeleri sürekli olarak gösterebilen bu çığır açıcı Cal. 0614, Ekim 1973’te piyasaya sürüldüğünde büyük ilgi gördü. Dahili olarak geliştirilen LCD yaklaşık 50.000 saat ömürlüydü ve iyi kontrasta sahipti. Bir lamba, ekrandaki sayıların karanlıkta bile okunmasını sağlayacak kadar aydınlatma sağlamıştı.

seiko-the-world-s-first-six-digit-lcd-quartz-watch-.jpg

1975 – İlk Çok Fonksiyonlu Dijital Saat Cal. 0634

Seiko, dünyanın ilk kronograf fonksiyonlu dijital Quartz saatini, Cal. 0634’ü 1975 yılında piyasaya sürdü. Saniyenin 1/10’una kadar zamanı kaydedebiliyor ve tur zamanı fonksiyonu bulunuyordu. İçinde bulunan ışık sayesinde karanlıkta rahatça okunabiliyordu. Gördüğü yoğun ilgi sayesinde yüksek fonksiyonlu dijital saat marketi yarattı.

0634-seiko-the-world-s-first-multi-function-digital-watch-1975.jpg

1975 – İlk Titanyum Kasalı Profesyonel Dalış Saati – Professional Diver’s 600m

Seiko mühendisleri, 1968 yılında Hiroshima eyaletindeki profesyonel bir dalgıçtan mektup aldı. Mektup, 350 metre derinliğe dalan dalgıçların karşılaştıkları zorluklarla ilgiliydi. Marka, bu meydan okumayı kabul etti. Yedi yıl süren araştırmalardan sonra dünyanın ilk titanyum kasalı dalış saati, Professional Diver’s 600m’i yarattı. Karanlık derinliklere karşı dayanıklı olan titanyum kasalı saat, yeni bir standart yaratmış oldu.

seiko-professional-diver-s-600m-the-world-s-first-1975.jpg

1983 – İlk Kronograf Fonksiyonlu Analog Quartz Saat

Seiko’nun Quartz teknolojisine ve mekanik kronografa hâkimiyeti, dünyanın ilk analog Quartz kronografının tasarlanmasıyla birleşti. Geçen süreyi 1/20 saniyeye kadar ölçebilen model, ünlü İtalyan otomobil tasarımcısı Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlanmıştı.

seiko-the-world-s-first-analog-quartz-watch-with-chronograph-1983.jpg

1986 – Dünyanın İlk Seramik Dış Katmanlı 1000m Dalış Saati – Diver’s 1000m

Dünyanın ilk seramik dış katmanlı saati Diver’s 1000m, yine Japon markaya ait. Korozyona karşı dayanıklı, hafif titanyum kasa, Diver’s 1000m’in derinliklere karşı dayanmasını sağladı.

seiko-diver-s-1000m-the-world-s-first-diver-s-1000m-ceramic-outer-case.jpg

1988 – Dünyanın İlk “A.G.S” (Kinetic) Saati Cal. 7M22

Quartz’tan sonra pil değişimi gerektirmeyen teknoloji üzerine çalışmaya başlayan Seiko, 1977 yılında güneş enerjisiyle çalışan saati, 1986’da elden kurularak enerji depolayan saati yarattı. Takvimler 1988’i gösterdiğinde de kırılma noktası yaşandı: Seiko Kinetic, kullanıcının hareketiyle Quartz mekanizmayı elektrikle dolduran rotorlu saat, tanıtıldı.

seiko-the-world-s-first-a-g-s-kinetic-watch-cal-7m22-1988.jpg

1990 – Dünyanın İlk Bilgisayarlaştırılmış Derinlik Ölçerli Dalış Saati ‘Scubamaster’ Cal. M726

Seiko’nun elektronik saat yapımındaki ustalığı ve dalış saatleri tecrübesi, dalış zamanı ve derinliği gibi dalgıçlar için hayati bilgileri gösteren, su ve derinlik sensörlü Scubamaster modelini yaratmada markaya yardımcı oldu.

seiko-scubamaster-cal-m726-the-world-s-first-computerized-diver-s-watch-1990.jpg

1999 - Spring Drive

Spring Drive teknolojisi tamamen Seiko’ya özel. Spring Drive’da geleneksel eşapman, kolların sessiz ve yumuşakça kaymasını ve günde 1 saniye sapmalı hassasiyet sağlayan tamamen yeni bir regülatörle değiştirildi.

seiko-spring-drive-1999.jpg

2005 – Dünyanın İlk Üç (Japon, Alman, Amerikan) Radyo Dalgalı Analog Solar Saati

Seiko, türünün ilk örneği olan, üç ülkenin standart dalgasını alabilen, güneş enerjili, radyo kontrollü analog saatini ticarileştirdi.

seiko-the-world-s-first-three-band-japan-germany-us-radio-wave-analog-solar-watch.jpg

2012 – Dünyanın İlk GPS Solar Saati – Seiko Astron GPS Solar

Seiko Astron GPS Solar, GPS uydularının küresel ağını kullanarak GPS sinyalleri alabiliyor, saat dilimi, zaman ve tarih verilerini tanımlayabiliyor. Dünya’daki 39 zaman diliminin tamamını tanıyan bu saat, ilk Quartz selefi gibi, saatçiliğe yeni bir boyut kazandırıyor.

seiko-astron-gps-solar-the-world-s-first-gps-solar-watch-2012-.jpg
Benzer Haberler