alexa Seiko | Presage | Urushi | Green Dial | Double-Retrograde | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Seiko Presage Urushi Green Dial Double-Retrograde SPB295J1

Geleneksel Japon sanatlarından aldığı ilhamı modellerine aktarma konusunda birbirinden başarılı örneklere imza atan Seiko, yeni bir modelle bu geleneği sürdürmeye devam ediyor.

seiko-presage-urushi-green-dial-double-retrograde-1.jpg

İlk defa 2016 senesinde tanıtılan Seiko Presage koleksiyonu, genellikle zarif ve klasik temalı modellerden oluşan bir ürün grubu. Görece erişilebilir kokteyl modellerinden, Arita porseleni, mine ve Urushi gibi Japonya'nın geleneksel sanat eserlerine saygı duruşunda bulunan çok daha karmaşık “Craftsmanship Series”e kadar birçok önemli modele ev sahipliği yapan koleksiyon bugün yeni yeşil lake kadran ve çift retrograde göstergeli bir mekanizma ile genişletiyor.

seiko-presage-urushi-green-dial-double-retrograde-2.jpg

Presage koleksiyonunun en üst düzey saatlerinin bir parçası olan bu yeni model, yeşil kadran rengini ve Urushi tekniğini ilk defa aynı çatı altında toplayan versiyon olarak önem kazanıyor. 

seiko-presage-urushi-green-dial-double-retrograde-3.jpg

Yeni model, 40.5mm çapında ve 13mm yüksekliğinde tasarlanmış, paslanmaz çelik kasayla geliyor. Parlak ve mat yüzeylerin birlikte kullanınldığı şık kasanın her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar görev yapıyor. Hafif konik kurma koluna ev sahipliği yapan zarif görünümlü kasa 100 metreye kadar su basıncına dayanıklı üretiliyor. 

seiko-presage-urushi-green-dial-double-retrograde-4.jpg

Presage SPB295J1, Japonya'nın ana adası Honshu'nun merkezindeki Kanazawa'daki usta zanaatkar Isshu Tamura'nın stüdyosunda Urushi cilası (Çin cila ağacının özü veya Japonca'da urushi) ile üretilen çok güzel bir kadrana ev sahipliği yapıyor. Birkaç kez elle boyanan ve sonrasında parlatılan kadran, uygulanan bu teknik sayesinde derin yeşil tonunu başarıyla bileklere taşıyor. Seiko, bu rengi beyaz basılmış klasik baton indeksler, logolar ve markörlerle birleştiriyor. Daha fazla kontrast için beyaza boyanan saat ve dakika kolları yeterli okunabilirliği sunarken altın tonlu detaylar modelin klasik temasına vurgu yapıyor.

seiko-presage-urushi-green-dial-double-retrograde-5.jpg

Yeni modelin içerisinde, Caliber 6R24 mekanizma görev yapıyor. In-house otomatik mekanizma zamanın göstermenin dışında Retrograde gün ve tarih göstergesine ve ek olarak bir de güç rezerv indikatörüne ev sahipliği yapıyor. 31 taşlı mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 45 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor. 

seiko-presage-urushi-green-dial-double-retrograde-6.jpg

Sadece 2000 adet ile limitli üretilen modele siyah bufalo derisi kayış ve katlanır toka eşlik ediyor. Model için belirlenen liste fiyatı ise EUR 1,950.

Benzer Haberler